Stary Sącz. II Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów...

Stary Sącz. II Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci "MUNDI"

Stanisław Śmierciak

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Stary Sącz. II Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci "MUNDI"

©Stanisław Śmierciak

Stary Sącz, gród świętej Kingi, już po raz drugi jest miejscem Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów dla Dzieci. W programie są pokazy konkursowe w gmachu Sokoła i plenerowe przy Ołtarzu Papieskim na Błoniach, jedynym pozostałym po pielgrzymkach (dziś już świętego) Jana Pawła II do Polski. Festiwal to także warsztaty filmowe, aktorskie, fotograficzne, Animacji 3D oraz literackie, kaligraficzne i typograficzne.
Stary Sącz. II Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci "MUNDI"

©Stanisław Śmierciak

Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci to wspólna inicjatywa ks. Andrzeja Mulki, twórcy i kierownika zespołu dziecięcego Promyczki Dobra oraz wydawnictwa Promyczek, które wydaje miesięcznik dla najmłodszych oraz produkuje filmy, a także Anny Kurdziel-Facente, sądeczanki pracującej w Papieskiej Radzie d/s Kultury w Watykanie.

Pierwszy Festiwal zorganizowany został przed rokiem, kiedy Promyczki Dobra fetowały jubileusz 25-lecia. Jego miejscem wybrano Stary Sącz. Gród Świętej Kingi, w którym jest jedyny zachowany w Polsce ołtarz z czasu pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny.

Na starosądecki festiwal zgłoszone są filmy i programy telewizyjne z wszystkich kontynentów. Międzynarodowe jest również jury. Zarówno to profesjonalne jak i dziecięce.

Największe problemy z dotarciem na tegoroczną imprezę miał Juan Carlos Carredano z Meksyku, bowiem na czas jego przelotu nałożyły się kłopoty z pogodą nad Atlantykiem oraz strajki personelu linii lotniczych. Do Starego Sącza jednak zdążył.

Na czas festiwalu domem dla jego uczestników są: Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania Opoka oraz Internat Międzyszkolny w Starym Sączu, prowadzony przez nowosądeckie Starostwo Powiatowe.

Oficjalnie Festiwal rozpoczyna się w sobotę uroczystą mszą św. koncelebrowaną przez biskupa diecezji tarnowskiej ks. Leszka Leszkiewicza. Nabożeństwo to odprawione zostanie w kościele klasztoru klarysek o godz. 11.

Uroczyste, cywilne, rozpoczęcie Festiwalu, zaplanowano o godz. 16 w Gmachu Sokoła czyli siedzibie Starosądeckiego Centrum Kultury im. Ady Sari przy ul. Batorego 23. Tam również międzynarodowe seminarium poświęcone kondycji filmu religijnego w XXI wieku.

Pokazy festiwalowe zaplanowano w niedzielę i poniedziałek w godz. 10,30-12,30 raz 16,00-18,00. Wszystkie w gmachu Sokoła w Starym Sączu.

Gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród we wtorek o godz. 12 w starosądeckim Sokole.

Festiwal to również wiele imprez towarzyszących. Najważniejsze to Kino Plenerowe. Od soboty do poniedziałku przy Ołtarzu Papieskim czyli w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania Opoka. Wstęp oczywiście darmowy.
W sobotę film "Tam gdzie mieszka Bóg".
W niedzielę film "Marcelino chleb i wino".
W poniedziałek film "Dwie Korony".

Dzieci uczestniczące w festiwalu maja okazję poznania wielu tajników produkcji filmowych i telewizyjnych. M.in. w Domu Parafialnym przy kościele św. Elżbiety (ul. Mickiewicza1) przygotowano spotkanie na planie filmowym. W centrum Opoka na Błoniach - warsztaty z Muzeum Dobranocek.

ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo