Stary Teatr ma nowego dyrektora

Stary Teatr ma nowego dyrektora

ŁUG

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Jan Klata Fot. MATEUSZ TRZUSKOWSKI

Jan Klata Fot. MATEUSZ TRZUSKOWSKI

TEATR. Wczoraj minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił, że dyrektorem Starego Teatru zostanie od 1 stycznia 2013 roku Jan Klata.
Jan Klata Fot. MATEUSZ TRZUSKOWSKI

Jan Klata Fot. MATEUSZ TRZUSKOWSKI

Jan Klata Fot. MATEUSZ TRZUSKOWSKI

Zgodnie z informacją przekazaną mediom przez rzecznika resortu Macieja Babczyńskiego, Bogdan Zdrojewski podpisze nominację dla Klaty w lipcu, po powrocie reżysera z Drezna, gdzie 18 czerwca zaczęły się próby do przedstawienia "Titus Andronicus".
To koprodukcja Teatru Polskiego we Wrocławiu i Staatsschauspiel Dresden. Jana Klatę zarekomendował na to stanowisko w poniedziałek, 25 czerwca zespół opiniujący, który po rozmowie z czterema kandydatami oceniał jego koncepcję zarządzania Starym Teatrem jako najlepszą.

Do konkursu zaproszeni zostali poza nowym szefem sceny także Bartosz Szydłowski, dyrektor nowohuckiej Łaźni Nowej i szef festiwalu "Boska Komedia", reżyser Michał Zadara, Tadeusz Bradecki, dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego w Katowicach, i Grzegorz Jarzyna, dyrektor TR Warszawa. Kilka dni przed przesłuchaniami ten ostatni wycofał się zaznaczając, że "czuje się odpowiedzialny za swój warszawski zespół aktorski", niemniej "docenia prestiż krakowskiej sceny i wagę zaproszenia".

O swoich wizjach kierowania instytucją kandydaci po przesłuchaniach niespecjalnie chcieli z mediami rozmawiać. Wiadomo jedynie, że Jan Klata chce stawiać na sezony teatralne, ogrywające tematy znane z przedstawień wielkich nazwisk teatru, jak Kantor czy Swinarski. Z kolei Bartosz Szydłowski oparł swój program na współegzystencji Łaźni Nowej, która byłaby polem dla eksperymentów i młodych reżyserów, i Starym. Nie wykluczył jednak rezygnacji z nowohuckiej sceny, gdyby istniały "przeszkody formalne".

Nowy dyrektor jest już zespołowi i widzom Starego znany, choćby ze spektakli "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" Dicka, "Oresteja" Ajschylosa, "Trylogia" według Sienkiewicza, "Wesele hrabiego Orgaza" Jaworskiego.

Jest laureatem kilku wyróżnień, m.in. Paszportu Polityki z roku 2006 r "za nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki, za pasję i upór, z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości i bada siłę narodowych mitów".

(ŁUG)

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szok

widz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jestem strasznie rozczarowana panem Zdrojewskim. Do tej pory uważałam go za człowieka kulturalnego i z klasą. I właśnie ten szanowany minister dyrektorem sceny narodowej w Krakowie zrobił...rozwiń całość

Jestem strasznie rozczarowana panem Zdrojewskim. Do tej pory uważałam go za człowieka kulturalnego i z klasą. I właśnie ten szanowany minister dyrektorem sceny narodowej w Krakowie zrobił człowieka, który co najwyżej powinien kręcic pornole gdzieś w stodole. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo