MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stewardesy i stewardzi. Ważne informacje. Użyteczne wskazówki. Przydatne adresy.

Zawód stewarda/stewardesy jest dość charakterystyczny, jeśli chodzi o rodzaj zatrudnienia, ze względu na jego (najczęściej) międzynarodowy charakter. Załoga samolotów jest rekrutowana do pracy w tzw. lotnisku bazowym przez konkretne linie lotnicze. Często więc stewardesy mieszkające na terenie Wysp Brytyjskich są pracownikami włoskich, węgierskich lub też innych zagranicznych linii lotniczych.

W. Brytania

Na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonuje obecnie ponad dwadzieścia różnej wielkości linii lotniczych, które zostały zarejestrowane w tym państwie, a więc można je określić jako przedsiębiorstwa brytyjskie. Kandydaci do pracy w charakterze stewarda/stewardesy w brytyjskich liniach lotniczych muszą spełnić szereg szczegółowych kryteriów. Podstawowe to wiek powyżej 18 lat, wykształcenie minimum średnie, biegła znajomość języka angielskiego (inny język europejski jest mile widziany) oraz dobry stan zdrowia. Równie ważny przy doborze kandydatów jest ich wzrost - większość linii lotniczych podaje, że kandydat powinien mierzyć 158-189 centymetrów i mieć proporcjonalną sylwetkę. Ograniczenie to spowodowane jest przede wszystkim konstrukcją samolotów, w których steward/stewardesa powinni się swobodnie poruszać. Wśród innych kryteriów pracodawcy podają: posiadanie ważnego paszportu, umożliwiającego pobyt na terenie każdego kraju, obsługiwanego przez dane linie, prawo pobytu na terenie Wielkiej Brytanii, umiejętność pływania (należy przepłynąć minimum 25 metrów bez asysty) oraz doświadczenie w obsłudze klienta (od 6 do 12 miesięcy). Niektóre linie lotnicze dodatkowo wymagają od kandydatów dobrego wzroku (niemniej soczewki kontaktowe są dopuszczalne), dokumentu stwierdzającego przebieg ostatnich pięciu lat pracy/edukacji oraz zaświadczenia o niekaralności.
Proces rekrutacji może przebiegać dwojako. Część linii lotniczych zamieszcza na swoich stronach internetowych formularze aplikacyjne, które można wypełnić i za pomocą jednego kliknięcia wysłać do działu rekrutacji. Na ich podstawie linie zapraszają wybranych kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Pozostałe linie umieszczają na swoich stronach internetowych informację o terminie i miejscu, w którym odbędzie się spotkanie rekrutacyjne. Dopiero na takim spotkaniu zajmują się przyjmowaniem dokumentów i oceną kandydatów.
Zakwalifikowani kandydaci odbywają szkolenie przyuczające do zawodu, w większości przypadków fundowane przez pracodawcę. Istnieje jednak kilku przewoźników, którzy organizują szkolenia odpłatnie. Każdy taki kurs kończy się szczegółowym egzaminem. Po jego zdaniu, kandydat otrzymuje certyfikat upoważniający go do pracy w konkretnej linii lotniczej. Jest to szczególnie istotne przy zmianie pracodawcy - wtedy steward/stewardesa jest zmuszona ponownie odbyć kurs i zdać egzamin.
Zarobki brytyjskich stewardów/stewardes zależne są od ich doświadczenia oraz od pracodawcy. Początkujący mogą liczyć na podstawową pensję w wysokości 9-10 tysięcy funtów rocznie. Po dziesięciu latach pracy (np. w British Airways), stewardzi/stewardesy otrzymują pensję w wysokości ok. 15-17 tysięcy funtów rocznie.
Więcej informacji: Agencja pośrednictwa pracy KM HR -**www.kmhr.pl; linie lotnicze: British Airways www.britishairways.com, Easy Jet www.easyjet.com, Bmibaby www.bmibaby.com, BMI www.flybmi.com, Jet2.com www.jet2.com.** (DUE)

Irlandia

Przed chętnymi do tej pracy stawia się wiele wymagań. Po pierwsza - biegła znajomość języka angielskiego. W ofertach spotkamy wymagania dotyczące wzrostu (od 1,57 do 1,85 m), miłej aparycji i umiejętności pływania. Niezbędny jest aktualny paszport. Pracodawcy cenią sobie wcześniejsze doświadczenie w obsłudze klienta. O pracę mogą ubiegać się wyłącznie osoby pełnoletnie z dobrym stanem zdrowia. Zazwyczaj rekrutacja wygląda następująco: najpierw rozmowa kwalifikacyjna, potem wybrane osoby uczestniczą w kilkutygodniowym kursie. Kurs kosztuje około 2000 euro (w Dublinie) i płaci za niego kandydat. Wcześniej uiszcza opłatę rejestracyjną (około 100 euro). Istnieje możliwość wzięcia kredytu w irlandzkich bankach, jeżeli współpracuje z nimi pracodawca. Na zakończenie kursów przyszli pracownicy dostają certyfikat upoważniający do wykonywania zawodu i kierowani są do swoich przyszłych miejsc pracy. Zarobki to około 20 000 euro rocznie.
Więcej informacji: www.infopraca.pl; www.jobber.pl; www.praca.info; linki do**lotnisk i**linii lotniczych w**Irlandii: www.aerlingus.com -**Irlandzkie Linie Lotnicze; www.flyaerlingus.com; www.dublinairport.com; www.flybmi.com; www.shannonairport.com; www.cityjet.com; www.aircontractors.com; www.aerarann.com; www.ryanair.com; www.aviajet.com.**(WALCZ)

Szwecja

Aby znaleźć oferty pracy, najlepiej zaglądać na strony przewoźników, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem informują o naborze. W Internecie także znajdziemy ogłoszenia dotyczące pracy w tym zawodzie, jednak są one zwykle zamieszczane przez pośredników lub na stronach lokalnych urzędów pracy. Pracodawcy często oferują stałe zatrudnienie, które jest poprzedzone nawet sześciomiesięcznym okresem próbnym. Od aplikantów wymaga się dobrej kondycji, miłej aparycji, otwartości, a także energii i dyspozycyjności. Kobiety, aby móc ubiegać się o pracę stewardesy w szwedzkich liniach lotniczych, muszą mieć powyżej 160 cm wzrostu, a mężczyźni, stewardzi - 170 cm. Przyszli pracownicy muszą mieć ukończone 20 lat i minimum średnie wykształcenie. Powinni także wykazać się biegłą znajomością języka angielskiego. Znajomość szwedzkiego, podobnie jak innych języków obcych jest mile widziana, a często nawet pożądana. Zainteresowani pracą powinni także mieć doświadczenie w pracy w branży lotniczej, gastronomicznej lub turystycznej.
Szwedzi latają samolotami trzech rodzimych linii lotniczych: SAS, City Airline, Nordic Regional.
Więcej informacji: www.flysas.com; lotnictwo.net.pl.
(GEB)

Hiszpania

Obecnie hiszpańskie linie lotnicze praktycznie nie oferują pracy stewardesom. Jednak linie lotnicze innych krajów poszukują osób do pracy na ww. stanowiskach w swoich bazach w Hiszpanii, po pozytywnym przejściu rekrutacji. Oferty dotyczą pracy w systemie zmianowym. Średnie wynagrodzenie to ok. 20 000 euro rocznie. Koszty wynajmu mieszkania wynoszą ok. 220 - 300 euro miesięcznie, podobną kwotę należy przeznaczyć na wyżywienie. Po przyjeździe do Hiszpanii należy uzyskać zaświadczenia o zameldowaniu w urzędzie miasta lub gminy oraz numer identyfikacji cudzoziemca (Numero de Identidad de Extranjero - NIE), który jest jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej.
Więcej informacji: www.zanimwyjedziesz.eu/index.php.
(SKI)

Włochy

Stewardesy i stewardzi, chcący zamieszkać we Włoszech, mogą tam bez problemu znaleźć pracę. Agencje pośrednictwa, zajmujące się rekrutacją, wymagają od kandydatów dobrej znajomości języka angielskiego i włoskiego, doświadczenia w obsłudze klientów, wykształcenia co najmniej średniego i umiejętności pływania. Kandydaci powinni mieć także dobry wzrok (w tej pracy nie można nosić okularów), miłą aparycję i wzrost od 157 do 190 cm. Od osób bez doświadczenia w zawodzie pracodawcy wymagają wzięcia udziału w kilkutygodniowym kursie szkoleniowym. Pracę otrzymuje się po zdaniu egzaminów i otrzymaniu certyfikatu.
Pracy najłatwiej szukać poprzez agencje pośrednictwa. Należy w nich złożyć CV w języku polskim i angielskim, zdjęcia paszportowe oraz fotografie sylwetki. Stewardzi i stewardesy zarabiają ok. 20 tys. euro rocznie. Niektóre linie lotnicze gwarantują także prowizję od sprzedaży produktów z barku na pokładzie samolotu. Pracodawcy zazwyczaj nie zapewniają zakwaterowania.
Więcej informacji: Ambasada Włoch w**Polsce -**www.italianembassy.pl; http://labor.org.pl -**Stowarzyszenie Integracji Świata Pracy; www.epraca.com -**oferty pracy we Włoszech; www.eures.praca.gov.pl -**europejskie służby zatrudnienia; www.quanta.com -**biuro pośrednictwa pracy;www.infopraca.pl; www.infopolonia.it -**strona**informacyjna**dla Polaków wyjeżdżających do**pracy we Włoszech; www.infoitalia.com.pl -**strona**poświęcona**informacjom na**temat Włoch. Włoskie portale z**ofertami pracy: www.interinaleitalia.it; www.stepstone.it; www.bancalavoro.it; www.jobpilot.it. **
(MAKU)

Niemcy

Aby pracować w zawodzie stewardesy lub stewarda, nie jest konieczne posiadanie specjalnego wykształcenia, zazwyczaj wystarczy średnie lub policealne. Najważniejszą sprawą jest dobra znajomość przynajmniej dwóch języków, w tym koniecznie angielskiego, a w niemieckich liniach lotniczych - języka niemieckiego. Poza tym warunkiem podstawowym jest doskonały stan zdrowia. Dodatkowe wymagania to przykładowo: odpowiedni wzrost (kobiety zazwyczaj 160-170 cm, mężczyźni 170-180 cm) oraz wiek (19-30 lat) umiejętność pływania, łatwość nawiązywania kontaktów, miła aparycja, zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz pracy w grupie. Każdy kandydat musi przejść specjalny kurs (trwa zazwyczaj 5-6 tygodni), na który wcześniej trzeba się zakwalifikować, oczywiście po przejściu odpowiednich badań lekarskich.
Stewardesa/steward musi mieszkać w pobliżu lotniska, najdalej godzinę drogi od niego. Wiąże się to więc w przypadku Niemiec z koniecznością pozwolenia na pobyt i pracę, które załatwia się standardowo. Stewardesa pracując w europejskich liniach lotniczych może zarobić nawet 20 tys. euro rocznie.
Więcej informacji: www.praca.info; www.pasazer.com; www.lotniczapolska.pl/content/view/794/98/ -**oferty pracy w**zagranicznych liniach lotniczych; www.aci.pl/zawody.php?id=38.** (MAP)

Francja

Ukończone 21 lat, wykształcenie średnie, biegła znajomość co najmniej jednego języka obcego i uzyskanie certyfikatu państwowego CSS to wymagania, jakie musimy spełnić, aby podjąć pracę we francuskich liniach lotniczych. Tamtejszy system rekrutacji pracowników jest bardziej ujednolicony niż polski: egzaminy przed podjęciem pracy organizowane są centralnie przez Dyrekcję Generalną ds. Lotnictwa Cywilnego, a nie w poszczególnych firmach. Zaświadczenie o ich ukończeniu, czyli certyfikat CSS (Certificat de Sécurité Sauvetage) ma charakter uniwersalny. Aby otrzymać dokument, trzeba przejść badania lekarskie w jednej z wyznaczonych placówek, zdać dwa egzaminy: teoretyczny i praktyczny oraz odbyć 60 godzin stażu w powietrzu. Egzamin teoretyczny składa się z 40 pytań, na które odpowiadamy w ciągu godziny, a praktyczny - z testu umiejętności pływania, udzielania pierwszej pomocy i tzw. sécurité sauvetage, czyli bezpieczeństwa akcji ratowniczych. Przygotowanie do sprawdzianów jest indywidualną sprawą kandydata. Egzaminy organizowane są przy większych lotniskach francuskich.
Po zdaniu egzaminów możemy ubiegać się w konkretnych liniach lotniczych o przyjęcie na 60-godzinny staż: ofertami dla stażystów dysponują m.in. Air France, Corsairfly i Régional. Po skompletowaniu zaświadczeń o zdaniu egzaminów i ukończeniu stażu składamy je w odpowiednim biurze Dyrekcji Generalnej ds. Lotnictwa Cywilnego (Bureau des Licences de la DCS), wpłacamy opłatę w wysokości 60 euro i otrzymujemy certyfikat CSS. Dokładny harmonogram egzaminów praktycznych i teoretycznych w konkretnych jednostkach dostępny jest na internetowej stronie dyrekcji.
We Francji działa obecnie pięć linii lotniczych: Aigle Azur, Air France, Brit Air, Corsairfly oraz Régional. Większość z nich dysponuje wolnymi wakatami dla stewardów i stewardes (fr. Personnel Navigant Commercial -____PNC). Aplikacje składać można na stronach internetowych firm, tam też znajdziemy bazę ofert. Oprócz wymogów formalnych od kandydatów oczekuje się wysokiej kultury osobistej, komunikatywności, umiejętności pracy w zespole. Wynagrodzenia wahają się w granicach 2 tys. euro miesięcznie plus premie za tzw. nalot, czyli godziny spędzone w powietrzu lub prowizje od sprzedaży w barku pokładowym.
Więcej informacji: Dyrekcja Generalna**ds. Lotnictwa Cywilnego -**www.aviation-civile.gouv.fr; www.devenirnavigantairfrance.com; www.corsairfly.com; www.regional.com; www.aigle-azur.fr.(GAŁ) **

Holandia

Selekcja w przypadku tego zawodu jest zwykle wieloetapowa i obejmuje m.in. egzaminy językowe, testy psychologiczne i rozwiązywanie zadań grupowych. Po pomyślnie zdanym egzaminie rozpoczyna się 5-6-tygodniowe szkolenie, kończące się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do wykonywania zawodu stewardesy/stewarda w danych liniach lotniczych. Od kandydatów na stanowisko stewardesy/stewarda wymagana jest przede wszystkim biegła znajomość przynajmniej dwóch języków obcych, najczęściej angielskiego i niemieckiego. Znajomość języka holenderskiego będzie dodatkowym atutem. Umiejętności te weryfikowane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą w przypadku przejścia do dalszego etapu rekrutacji. Należy posiadać przynajmniej średnie wykształcenie. Zdarza się jednak, że pracodawcy oczekują wykształcenia kierunkowego lub wyższego. Konieczne jest również posiadanie aktualnego paszportu oraz zaświadczenia o stanie zdrowia pozwalającym na podjęcie tego zawodu. Pracodawcy coraz częściej stawiają również wymagania dotyczące wyglądu potencjalnych pracowników. Dyskwalifikowane są osoby z wadami wzroku wymagającymi noszenia okularów. Dopuszczalne są jednak soczewki kontaktowe. Zazwyczaj wymagany jest określony wzrost, w przypadku kobiet jest to minimum 160 cm, w przypadku mężczyzn min. 170 cm. Konieczna jest również umiejętność pływania. Często wymagane jest doświadczenie w obsłudze klienta (stewardesa/steward, hotelarstwo, gastronomia itp.), łatwość nawiązywania kontaktów, odporność na stres, dyspozycyjność, energiczność.
Wynagrodzenie na tym stanowisku sięga często 17 - 20 tys. euro rocznie, do czego należy doliczyć także prowizję za produkty sprzedane na pokładzie. Czas pracy jest nieregularny, jednak nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Pracodawcy oferują często roczne kontrakty z możliwością przedłużenia. Więcej informacji: www.klm.com/corporate/jobs/en/ (strona**z**ofertami pracy holenderskich linii lotniczych -**KLM Rogal Dutch Airlines).** (JKL)

Islandia

Na rozmowę kwalifikacyjną zapraszane są zwykle kandydatki po studiach, znające co najmniej dwa języki obce: angielski i najlepiej hiszpański oraz islandzki. Każda stewardesa musi przejść przez testy sprawdzające ogólną sprawność fizyczną oraz stan zdrowia (zdrowe płuca, zęby, dobry wzrok, choć dopuszczalne są soczewki kontaktowe), a umiejętności pływackie sprawdzane są na dystansie ok. 25 metrów. Niektórzy przewoźnicy mają także wymagania co do wzrostu kandydatek (1,65 - 1,85 m). Mile widziane jest doświadczenie w obsłudze klienta. Ukończone w Polsce kursy na stewardesę są przez islandzkie linie lotnicze uznawane, choć trzeba przejść dodatkowe, organizowane przez przyszłego pracodawcę kilkudniowe, płatne szkolenie. Ogłoszeń o pracę szukać należy poprzez Internet. Na stronach islandzkich przewoźników można złożyć aplikację.
Pracodawcy stawiają przede wszystkich na ludzi młodych. Przeprowadzane w trakcie rozmowy rekrutacyjnej testy psychologiczne zmierzyć mają poziom asertywności, stopień panowania nad emocjami oraz umiejętność działania w bardzo stresujących sytuacjach. Kandydaci muszą wykazać się dużą szybkością myślenia i podejmowania decyzji oraz opiekuńczością.
Więcej informacji: www.icelandair.com; www.icelandexpress.com/; www.atlanta.is/; http://randburg.com/is/vv/. (SPA)

Dania

Stewardesa na duńskim pokładzie ma od 24 do 45 lat. Jej wzrost mieści się w przedziale 165 - 185 centymetrów. Jest szczupła, zgrabna, uśmiechnięta, z dobrą kondycję fizyczną. Aby jednak przejść pomyślnie rekrutację i stać się członkiem załogi duńskiego samolotu, sama aparycja nie wystarczy. Od kandydatek wymaga się znajomości co najmniej jednego języka skandynawskiego. Ponadto należy posługiwać się płynnie angielskim, dodatkowym zaś atutem będzie znajomość kolejnego języka. Przyszła stewardesa musi legitymować się minimum świadectwem maturalnym, nie powinna mieć też problemów z liczeniem. Istotne jest dwuletnie doświadczenie w usługach biznesowych, najlepiej zdobyte za granicą. Kandydatka musi mieć "sokoli wzrok", powinna też umieć pływać. Niebagatelną cechą jest też dyspozycyjność. Stewardesa powinna być doskonale zorientowana, jak postępować w sytuacjach awaryjnych, w udzielaniu pierwszej pomocy, w przepisach bezpieczeństwa i procedurach serwisowych. Po wstępnej rekrutacji, jaką jest rozmowa i złożenie dokumentów, przyszłe stewardesy czeka 4-6-tygodniowe szkolenie w jednej ze skandynawskich baz, podczas którego zdobywa się m.in. wiedzę z zakresu pierwszej pomocy czy obsługi pasażerów. Często na stronach linii lotniczych znajdują się formularze, które należy wypełnić przy kandydaturze na dane stanowisko.
Więcej informacji: Skandynawskie Linie Lotnicze (SAS)- www.flysas.com; Sterling Airways -**www.sterling.dk; Cimber Air -**www.cimber.dk.** (DŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski