Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy choinek

SYP
POWIAT. Strażnicy leśni olkuskiego nadleśnictwa od tygodnia prowadzą wzmożone kontrole w tych oddziałach leśnych, gdzie rośnie dużo jodły - najbardziej poszukiwanej przez złodziei choinek.

Straż leśna rozpoczyna akcję "Choinka". Fot. Jacek Sypień

- Kontrolujemy szczególnie leśnictwa; Pazurek, Smoleń, Poręba i Sierbowice. Na razie natrafiliśmy na pojedyncze przypadki kradzieży choinek. Sprzyjała nam pogoda, bo znaczna ilość śniegu w lesie odstraszyła złodziei. Od najbliższej środy rozpoczynamy akcję "Choinka", która będzie prowadzona w trzech nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach - mówi Jan Górecki, komendant Straży Leśnej w Olkuszu. W ramach tej akcji funkcjonariusze Straży Leśnej i policji będą kontrolowali tereny leśne oraz bazary i targowiska, gdzie prowadzony jest przedświąteczny handel.

- Proceder kradzieży choinek się zmniejsza, także za sprawą sprzedaży niedrogich drzewek w marketach. Nadal jednak trafiają się przypadki kradzieży gałęzi na stroiki, coraz częściej przed Wszystkimi Świętymi, niż zimą. Złodzieje kradną zarówno gałęzie jodły, jak i sosny czarnej. Obcinają wszystkie gałęzie od czubka do samej ziemi. Z pięknego drzewka zostaje goły kikut, który z czasem uschnie. Taką nowością jest kradzież jemioły. Złodzieje ścinają całe drzewka, tylko po to, żeby dostać z korony jemiołę - mówi Jan Górecki. Obcięte gałęzie, czy jemiołę łatwiej wywieźć niż całe drzewko, bo można je zapakować od bagażnika osobowego auta. Poza tym "przebicie" na stroikach jest lepsze niż na choinkach.

Podczas akcji "Choinka" strażnicy prowadzą kontrole na targowiskach i sprawdzają pochodzenie gałęzi, z których wykonane są stroiki. Na razie nie doszło do przypadków masowej kradzieży drzewek. Przed kilkoma laty olkuscy strażnicy leśni zatrzymali kilkadziesiąt sztuk kradzionych choinek, wtedy też ktoś powycinał czubki 40 drzewek z plantacji należącej do olkuskiego Nadleśnictwa, a siedem lat temu złodzieje wycięli kilkaset drzewek z całej plantacji należącej do olkuskiego Nadleśnictwa.

W skali kraju, w tegorocznej akcji "Choinka" weźmie udział 7 tys. patroli straży leśnej. Warto pamiętać, że za kradzież choinki z lasu grozi 500 zł mandatu. Szacuje się, że w ub. roku z Lasów Państwowych skradziono 4500 choinek, a strażnicy leśni nałożyli 1400 mandatów na ponad 105 tys. zł.

Warto pamiętać, że co roku przed świętami niemal wszystkie nadleśnictwa prowadzą sprzedaż choinek ze specjalnych plantacji. Na terenie olkuskiego Nadleśnictwa takie żywe drzewka będą sprzedawane przy leśniczówkach w Kluczach i na Pazurku.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski