Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zwiększyć naturalną ilość ryb w zbiorniku w gminie Liszki. Wędkarze na akcji budowy krześlisk i sprzątania łowiska

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Akcja budowy krześlisk i sprzątania zbiornika Cholerzyn
Akcja budowy krześlisk i sprzątania zbiornika Cholerzyn Łukasz Jarzyna/Okręg PZW Kraków
Akcję sprzątania nowego łowiska i budowy miejsc, w których ryby mogłyby składać ikrę zorganizowali wędkarze z kilku organizacji społecznych. Chcą, żeby tarło było bardziej efektywne i żeby w zbiorniku w gminie Liszki było więcej ryb.

Dziesiątki osób przybyło w sobotę, 25 lutego nad zbiornik w Cholerzynie, powstały po wydobyciu kruszywa w gminie Liszki. To miejsce, jako stosunkowo nowy akwen dzierżawi Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie. Zbiornik służy wędkarzom, ale muszą oni zadbać o jego lepsze zarybienie. Zrobili krześliska z około 50 choinek i posprzątali brzegi zbiornika, zebrali kilkanaście pełnych worków śmieci.

Zebrało się ze 30 osób, żeby budować krześliska, czyli miejsca, w których ryby mogą składać ikrę. Do budowy tych krześlisk użyliśmy naturalnych choinek wyrzuconych po okresie bożonarodzeniowym. Te iglaki dostały drugie życie - mówi Wojciech Feliksiak z Klubu Przyjaciół Rzeki Rudawy.

Odpowiednio obciążone choinki trafiły do zbiornika w Cholerzynie i będą służyły rybom w czasie tarła.

Konstrukcje takie stwarzają odpowiednie miejsca do odbycia tarła dla ryb oraz schronienie dla narybku. Dzięki tego typu działaniom umożliwia się efektywne naturale tarło cennych wędkarsko gatunków ryb - mówi nam Paweł Chodkiewicz, inżynier rybactwa i zootechniki, działający w sekcji Przyjaciół Raby i wolontariusz w strażnikach rzek WWF.

Zaznacza, że regularne tworzenie krześlisk znacząco wpływa na rozwój i efektywność tarlisk oraz wzrost populacji ryb w zbiorniku.

- Tarło bardzo cennych wędkarsko gatunków ryb jak szczupak i sandacz przypada na okres wiosenny, dlatego tarliska utworzyliśmy na przedwiośniu - przed przystąpieniem tych ryb do tarła - dodaje Paweł Chodkiewicz.

W zbiorniku w Cholerzynie z utworzonych krześlisk mogą skorzystać inne ryby np.: wzdręgi, płocie, liny.

Łukasz Jarzyna, reprezentant Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie podkreśla, że ten zbiornik jest "świeży", czyli jeszcze nie zarośnięty roślinnością, nie ma wokół niego na tyle dużo drzew, żeby w wodzie były też wiatrołomy, połamane konary i gałęzie, które są naturalnymi miejscami składania ikry.

Dlatego w takich zbiornikach buduje się krześliska. Takie działania prowadzą także wędkarze w krajach skandynawskich, czy Stanach Zjednoczonych - zaznacza Łukasz Jarzyna.

Wspomina, że w akcji porządkowania zagospodarowywania zbiornika w Cholerzynie brało udział wielu członków kół i klubów Okręgu PZW Kraków oraz grupy terenowe społecznych straży rybackich.

W akcję włączyli się uczestniczyli członkowie: Koła PZW Zwierzyniec, Koła PZW Skała, Koła PZW Podgórze, Koła PZW Liszki, Koła PZW Raba, Koła PZW HTS, a także: Klub Przyjaciół Rzeki Rudawy, Klub Przyjaciół Raby, Rabianie 100 oraz Społeczna Straż Rybacka Okręgu PZW Kraków oraz grupy terenowe SSR: Liszki, Zwierzyniec i Raba.

Zalane tereny w Ojcowskim Parku Narodowym przez tamę, która wybudowały bobry

Bobry budują tamy w Ojcowie, mieszkańcy się skarżą i obawiaj...

Wzrosła liczba działalności gospodarczych i spółek z kapitałem ukraińskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski