Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strażnicy i dzieci

SYP
- Przez najbliższe dwa tygodnie pod wytypowanymi wspólnie z policją szkołami będzie wzmożona obecność naszych patroli. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Przy okazji sprawdzą stan oznakowania drogowego, nie tylko znaków pionowych, ale także poziomych, w tym wymalowanych na jezdni przejść dla pieszych. Takie akcję będziemy prowadzili między innymi pod olkuskimi SP 1, 4 i 5. Od połowy września rozpoczynamy spotkania z uczniami najmłodszych klas we wszystkich szkołach podstawowych miasta i gminy - mówi Waldemar Choczaj, komendant olkuskiej Straży Miejskiej.

Od kilku lat olkuska Straż Miejska prowadzi wśród pierwszoklasistów akcję "Bezpieczna droga do szkoły".Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ. Od poniedziałku straż miejska rozpoczyna akcję "Bezpieczna droga do szkoły"

W spotkaniach z najmłodszymi uczniami będą brali udział funkcjonariusze olkuskiej Straży Miejskiej, czyli st. insp. Piotr Adamowski i insp. Bartłomiej Mędrek. Podczas zajęć będą wyjaśniali zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy. Mają temu służyć prezentacje i testy multimedialne, które w ciekawy sposób pozwolą przyswoić wiedzę na temat zasad ruchu i znaków drogowych. Jednym z celów takich spotkań jest także uświadomienie dzieciom konieczności posiadania i noszenia elementów odblaskowych po zmroku. Nawet część dorosłych nie wie, że jest przepis prawa o ruchu drogowym mówiący: "Dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu".

Dlatego podczas spotkań wszystkie dzieci dostaną od strażników elementy odblaskowe na tornistry, a także dostosowane do ich wieku materiały dydaktyczne, czyli książeczki i kolorowanki. Po prelekcjach dzieci wraz ze strażnikami wezmą udział w części praktycznej zajęć na prawdziwych przejściach dla pieszych w pobliżu szkół. Także wolbromska straż miejska włącza się w akcję "Bezpieczna droga do szkoły". - Takie działania prowadzimy od trzech lat, chcemy, aby nasi funkcjonariusze spotkali się z uczniami klas I - III wszystkich szkół w naszej gminie. Podczas takich spotkań nie tylko mówimy o zasadach bezpieczeństwa, ale także rozdajemy elementy odblaskowe ufundowane przez gminę. Są one dostosowane do wieku dzieci. Młodsze dostają przywieszki na tornistry, starsze odblaskowe opaski na ramię, czy specjalne odblaskowe elementy, jakie montuje się do ramy roweru - mówi Marian Hat, komendant wolbromskiej Straży Miejskiej.

Problematyka bezpieczeństwa na drodze będzie także poruszana podczas spotkań z rodzicami w szkołach. Warto pamiętać, że po zmierzchu, kierowca widzi pieszego 30 m przed maską auta i przy prędkości 80 km/h ma 1,2 sekundy na reakcję. Ale jeśli ten sam pieszy ma element odblaskowy, kierowca widzi go ze 150 metrów. Podczas spotkań nauczyciele będą zwracać uwagę rodziców na to, żeby także rowery, jakim poruszają się ich dzieci były wyposażone w elementy odblaskowe i światła.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji Przez cały ubiegły rok w wypadkach zostało rannych 1719 dzieci do 14 lat, które poruszały się pieszo po drogach, a 34 poniosło śmierć. Łącznie we wszystkich wypadkach drogowych w Polsce zginęło w ub. roku 112 dzieci, a 4586 zostało rannych.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski