MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci krakowskiej AGH najlepsi! Wygrali międzynarodowe zawody łazików marsjańskich w USA

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Katarzyna Sadowy, KSAF AGH
Zespół AGH Space Systems i stworzony przez niego łazik planetarny Kalman zwycięzcami międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów - University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Są to jedne z największych i najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych. Wśród ich uczestników była jeszcze jedna drużyna z Polski, studentów z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio, która zajęła 13. miejsce.

"Po raz pierwszy w historii AGH Space Systems i Kalman zajęli najwyższe miejsce na podium zawodów University Rover Challenge w USA. Rywalizacja był zaciekła - zespół z AGH pokonał o niecały punkt zeszłorocznego zwycięzcę" - przekazuje z dumą krakowska uczelnia.

W finale zawodów wzięło udział 38 najlepszych studenckich drużyn wyłonionych spośród 102 zgłoszonych z całego świata. Poza Polsk reprezentowane były: Australia, Bangladesz, Indie, Japonia, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Turcja i Stany Zjednoczone.

Studenci z Krakowa najlepsi na świecie!

University Rover Challenge zostały rozegrane na przełomie maja i czerwca na terenie Mars Research Desert Station (bazy marsjańskiej), na pustyni w stanie Utah w USA. Miejsce to bardzo dobrze odwzorowuje warunki panujące na Czerwonej Planecie - jest odosobnione, z charakterystycznym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem; teren jest rozległy.

Studenckie zespoły zmierzyły się z czterema misjami, z których każda odpowiadała zadaniom, jakim musi sprostać łazik marsjański w trakcie prawdziwych, międzyplanetarnych misji.

W Science Mission zadaniem łazika było pobranie próbek gleby i skał za pomocą wiertła, a następnie zbadanie ich pod kątem oznak życia w mobilnym laboratorium chemicznym, umieszczonym na robocie. Następnie zespoły przedstawiały swoje hipotezy badawcze, wyjaśniały wybraną metodologię badawczą oraz odpowiadały na pytania dotyczące misji badawczych na Marsie, astrobiologii i planetologii.

Equipment Servicing Mission sprawdzała z kolei precyzję manipulatora łazika oraz jego operatorów. Misja polegała na przeprowadzeniu za pomocą manipulatora operacji manualnych na specjalnym panelu oraz dostarczeniu skrzynki w wyznaczone miejsce. Zadanie miało wykazać czy łazik jest w stanie zastąpić astronautę w przeprowadzeniu operacji naprawczej.

Następna misja - Autonomous Navigation Mission - polegała na pokonaniu trudnego, marsjańskiego terenu w trybie autonomicznej jazdy, czyli bez wsparcia operatorów. Na trasie przejazdu znajdowało się łącznie siedem celów, do których należało zbliżyć się na określoną odległość, zatrzymać, a następnie zasygnalizować przyjazd.

W Extreme Delivery Mission należało wykonać kilka zadań związanych ze znalezieniem i transportem wskazanych wcześniej przedmiotów oraz narzędzi. Trudny teren, po którym poruszał się łazik, testował sprawność operatorów i wytrzymałość mechanizmu pojazdu.

- Nasz zespół w każdym zadaniu wykazał się wysokim poziomem umiejętności oraz wiedzy technicznej. Na świetny, historyczny wynik przełożył się bardzo dobry występ we wszystkich czterech konkurencjach. W szczególności cieszy nas niemal idealny wynik uzyskany w trakcie kwalifikacji do finałów zawodów, otrzymany za dokumentację techniczną projektu, oraz zdobycie najwyższej liczby punktów spośród zespołów w bardzo wymagającej konkurencji autonomicznej jazdy po trudnym, marsjańskim terenie – podkreśla reprezentacja AGH Space Systems.

Najlepsza trójka URC 2024 to:

  • AGH Space Systems - z wynikiem 392,76 pkt.
  • Team Mountaineers (West Virginia University, USA) - z wynikiem 391,80 pkt.
  • BYU Mars Rover (Brigham Young University, USA) - z wynikiem 374,24 pkt.

Start w zawodach URC 2024 wymagał od studentów i studentek AGH specjalnego przygotowania Kalmana. Zamontowane zostały nowe komponenty i ulepszenia, m.in. mobilne laboratorium, moduł wiertła, spektrometr, wytrenowane do detekcji obiektów sieci neuronowe, zaawansowane systemy wizji i nawigacji. Do tego doszły oczywiście wielogodzinne treningi i testy.

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny, działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego.

Co robić gdy w samolocie zatyka nam uszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski