MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odcięta ręka, wypadek z koparką. Na szczęście to tylko mistrzostwa. Służby mundurowe rywalizowały w ratownictwie medycznym i drogowym

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Strażacy, policjanci, żołnierze, strażnicy i inspektorzy rywalizowali podczas XII Mistrzostwa Krakowa i Powiatu Krakowskiego w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Służb Mundurowych
Strażacy, policjanci, żołnierze, strażnicy i inspektorzy rywalizowali podczas XII Mistrzostwa Krakowa i Powiatu Krakowskiego w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Służb Mundurowych Krzysztof Kamiński / Starostwo Powiatowe w Krakowie
XII Mistrzostwa Krakowa i Powiatu Krakowskiego w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Służb Mundurowych odbyły się w gminie Wielka Wieś. W piątek, 14 czerwca od rana strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, służba lotniskowa, inspektorzy transportu drogowego, służba więzienna, wojsko z jednostki lotniczej i celnicy sprawdzali swoje umiejętności w ratownictwie i rywalizowali o pierwszeństwo. W zawodach udział wzięło 19, które miały do wykonana sześć zdań związanych z ratowaniem ludzi w różnych okolicznościach.

Zadania związane z różnego rodzaju wypadkami zaaranżowano w wielu miejscach gminy Wielka Wieś. Zmierzyły się z nimi formacje mundurowe z Krakowa i powiatu krakowskiego. Drużyny rywalizowały o miano najlepszej i najskuteczniejszej w udzielaniu pierwszej pomocy.

Sześć zadań dla zawodników

Członkowie drużyn uczestniczących z mistrzostwach przemieszczali się między miejscami, w których mieli do wykonania zadania. W Modlnicy w hotelu Margerita zainscenizowano scenkę, w której należało udzielić pierwszej pomocy człowiekowi po dźgnięciu nożem. Na terenie LKS Modlnica zawodnicy mieli do wykonania zestaw zadań ogólnosprawnościowych. Kolejnym miejscem był teren firmy budowlanej w Modlnicy, gdzie zaaranżowano wypadek z osobą poszkodowaną przez łyżkę koparki, a operator koparki był agresywny i pobudzony. To nie wszystko, bo zawodnicy docierając do tego zdarzenia musieli po drodze pomóc kobiecie w zaawansowanej ciąży, która miała problem z samochodem.

Czwarte zadanie było związane z wypadkiem drogowym, podczas którego potrącony został motocyklista i zagrożone życie jednego z poszkodowanych. Kolejna scena dla służb mundurowych była przed Jaskinią Wierzchowską - to zadanie powiązano z zagrożeniami dotyczącymi nowych technologii, bo chłopak umówił się z dziewczyną z tindera (mobilnego portalu randkowego). Okazało się, że to pułapka, bo dziewczyna przyszła na spotkanie z mężczyzną z maczetą, który uciął amantowi rękę i skaleczył w nogę.

Ostatnie z zadań umiejscowiono w okolicy wodospadu Szum, gdzie uczestnicy zawodów spotkali przypadkowego turystę podtrzymującego wiszącego samobójcę. Turysta tracił siły, trzeba było odciąć desperata i sprawdzić jego funkcje życiowe, przywrócić je.

Mistrzowie z JRG 4 w Krakowie

Mistrzostwa wygrała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 4 w Krakowie i zdobyła pucharu starosty. Jednocześnie ta drużyna została zwycięzcą w strukturach Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, natomiast spoza tych struktur najlepsza okazała się jednostka OSP z Tomaszowic.

Mistrzostwa organizowane były w ramach programu Bezpieczny Powiat Krakowski 2024-2029.

Strefa edukacji i pierwszej pomocy

Poza tym zadaniami na placu przy Centrum Administracyjnym Gminy w Szycach utworzono strefę edukacyjną z atrakcjami przygotowanymi przez służby mundurowe. Tutaj przychodzili mieszkańcy giny, uczniowie miejscowych szkół. Uczyli się pierwszej pomocy, ćwiczyli sprawność, oglądali samochody służb: strażackie, policyjne, karetkę pogotowia.

Jak informują pracownicy promocji gminy Wielka Wieś - to piknik edukacyjny, podczas którego prowadzono m.in. rejestrację dawców szpiku kostnego.

Gala nagród samorządowych organizowana przy okazji Dni Gminy Wielka Wieś odbyła się w Dworze w Tomaszowicach

Nagrody dla mieszkańców gminy Wielka Wieś. Docenili zasłużon...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski