Spis treści
Kiedy zaczęto organizować pierwsze studniówki?
Studniówka to spore wydarzenie w życiu młodych ludzi. Kiedyś i dziś był to pierwszy „dorosły” bal. Nazwa wywodzi się od czasu, jaki dzieli to wydarzenie od egzaminu dojrzałości. Studniówka w założeniach ma być czasem beztroskiej zabawy, poprzedzającym 100 dni (mniej więcej), intensywnych przygotowań do matury.
Sama matura, jako najważniejszy egzamin, jaki zdają młodzi ludzie u progu dorosłości, oficjalnie istnieje w Polsce od 1932 roku. Wtedy to, za sprawą reformy oświaty, wprowadzono w Polsce jednolity system szkolnictwa. Najpewniej w tym samym czasie tradycja studniówek weszła na stałe do szkolnego kalendarza.
Chociaż pierwsze matury w jednolitym systemie oświatowym pojawiły się w Rzeczpospolitej w 1932 roku, ich korzenie sięgają znacznie dalej. Historycy wskazują, że swój rodowód egzaminy dojrzałości mogą liczyć od XVIII wieku. Pierwszą maturę wprowadzono w Prusach w 1788 roku. Jej orędownikiem był reformator pruskiego szkolnictwa - Wilhelm von Humboldt. Oświatowe zmiany objęły wtedy również część polskich ziem, które znajdowały się wówczas w zaborze pruskim. Matura kolejno wprowadzona została w zaborze austriackim. W wolnej Polsce stała się już stałym probierzem edukacji.
Studniówka, bal maturalny i komers - czym się różnią?
Studniówka i bal maturalny oznaczają dziś to samo wydarzenie, do którego szykują się maturzyści na 100 dni przed egzaminem dojrzałości. Nie zawsze jednak te określenia oznaczały to samo. Aż do 70. XX wieku istniały bowiem dwa rodzaje imprez: studniówka oraz komers, czyli właściwy bal maturalny. Komers organizowany był już po zdanych egzaminach. Młodzi ludzi z maturą w kieszeni i świeżo nabytą dorosłością, z dumą wybierali się na pierwszy prawdziwy bal, na który mogli zaprosić osobę towarzyszącą.