Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Św. Faustyna pokazuje, jak cieszyć się życiem

Rozmawiała: Grażyna Starzak
Ks. prof. Jan Machniak na kongresie apostołów Bożego Miłosierdzia
Ks. prof. Jan Machniak na kongresie apostołów Bożego Miłosierdzia Adam Wojnar
Rozmowa kroniki. Ksiądz profesor Jan Machniak, rektor Akademii Bożego Miłosierdzia, opowiada o fenomenie kultu świętej z krakowskich Łagiewnik

- Do Krakowa zjechali z całego świata czciciele św. Faustyny Kowalskiej. Czym wytłumaczyć fenomen, jakim bez wątpienia jest kult świętej z Łagiewnik na całym świecie?

- Św. Faustyna stanowi wzór życia zakonnego, ale inspiruje ludzi świeckich. Zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Zakonnica, która rozmawia z Bogiem, pokazuje, że płeć nie ma tu znaczenia. Faustyna nie miała łatwego życia. Mimo to potrafiła znajdować w nim dużo radości i zadowolenia. Bardzo pomagała ludziom, którzy cierpią. O jej wstawiennictwo do Boga proszą w Łagiewnikach osoby chore oraz ich krewni. Przyjeżdżają tam też ludzie młodzi, którzy stoją przed wyborem drogi życiowej. To świadczy o tym, że siostra Faustyna jest uniwersalną świętą. Ona pokazuje nam, jak cieszyć się z życia, na które składają się proste czynności, takie jak gotowanie, sprzątanie czy praca w ogrodzie. Pokazuje też, jak rozmawiać z Bogiem, odkrywać jego obecność.

- Świętą Faustynę uznaje się za jedną z największych mistyczek Kościoła katolickiego. Dlaczego?

- Siostra Faustyna należy do najwybitniejszych mistyczek chrześcijańskich ze względu na swoje wewnętrzne przeżycia, swoje spotkania z Bogiem. Bardzo poważnie potraktowała wezwanie, aby głosić prawdę o tym, że Bóg jest Bogiem Miłosierdzia. Ta prawda, znana z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, została dzisiaj nieco zapomniana.

- Papież Franciszek nie był, jak dotąd, w Polsce. Jednakże słuchając jego wystąpień i homilii, można dojść do wniosku, że kult Bożego Miłosierdzia jest mu bardzo bliski…

- Ten kult był bliski również poprzednikom Franciszka. Jan Paweł II był bardzo mocno z nim związany, ponieważ pochodził z Krakowa. Bożemu Miłosierdziu poświęcił osobną encyklikę. Papież Benedykt dał świadectwo, że zna ten kult. Szczególnie w encyklice "Deus caritas es". Natomiast papież Franciszek od samego początku swojego pontyfikatu mówi o praktycznych, duszpasterskich aspektach kultu Bożego Miłosierdzia. O tym, jak ważne jest, by czynić miłosierdzie, że każdy z nas, w małżeństwie, w rodzinie, wśród przyjaciół, może być miłosierny. I o tym, że miłosierdzie otwiera człowieka na człowieka.

- Trzy lata temu kard. Stanisław Dziwisz powołał do życia Międzynarodową Akademię Miłosierdzia Bożego. Ksiądz Profesor został jej rektorem. Jakie są wasze główne cele?

- Akademia ma łączyć przedstawicieli czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów. Prowadząc badania, wydając rozmaite publikacje, organizując spotkania - takie jak trwający właśnie międzynarodowy kongres apostołów Bożego Miłosierdzia. Pragniemy służyć rozwijającemu się kultowi, ukazywać różne formy tego kultu i troszczyć się o jego poprawność teologiczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski