Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne stoły na krakowskim Rynku

O
Barwne kramy na płycie Rynku Głównego, udekorowane palmami, stroikami, pisankami przypominają krakowianom, że już czas przygotować się do świąt Wielkiej Nocy.

Wejście na targi prowadzi przez bramę ozdobioną dużymi palmami

TARGI WIELKANOCNE. Ofertę targową przedstawiają kupcy z Małopolski i innych regionów w kraju

Kupcy oferują z tej okazji najpiękniejsze ozdoby do koszyczków i na świąteczne stoły, restauratorzy serwują specjały kuchni staropolskiej, a zespoły folklorystyczne przypominają wielkanocne obrzędy regionalne.

Targi, które utrwaliły się już w tradycji imprez krakowskich, rozpoczęły się w tym roku 26 marca i trwać będą do 5 kwietnia. Ofertę przedstawia około 50 kupców z Małopolski i innych regionów w kraju. Na stoiskach znaleźć można przede wszystkim artykuły świąteczne,

stroiki, koszyki, palmy,

świeczki, wydmuszki, ale też ręcznie malowaną porcelanę, biżuterię, obrusy świąteczne, kierpce, plecionki, wyroby z masy solnej, mąki, siana, drewna, wyroby regionalne. Punkty małej gastronomii oferują pierogi, oscypki, słodycze i "Grzaniec Galicyjski" prosto z beczki. Po raz pierwszy jest też stoisko z polskimi zupami.

Uroczyste otwarcie targów nastąpi dzisiaj, 27 marca o godz. 12.00. Towarzyszyć mu będzie kontynuacja akcji "Kraków wspiera UNICEF" w ramach "Reszta w Twoich rękach", która rozpoczęła się w połowie stycznia tego roku. Zostaną zaprezentowane tzw. Dobre Dukaty, cegiełki pomocy na rzecz UNICEF. Mają one równowartość 4 złotych i są wydawane w formie reszty w wybranych placówkach m.in. na terenie Krakowa, w tym także na Targach Wielkanocnych. Całkowity dochód z akcji przeznaczony jest na cele statutowe UNICEF - zakup niezbędnych produktów dla dzieci z krajów rozwijających się lub dotkniętych klęską.

Podczas inauguracji targów marszałek województwa małopolskiego otworzy "Wielkanocny Małopolski Smak", w którym bierze udział 12 laureatów Festiwalu Smaku. Przez cztery dni, od 26 do 29 marca, na stoiskach producentów żywności z terenu Małopolski prezentowane będą świąteczne dania i produkty tradycyjne, charakterystyczne dla okresu Świąt Wielkanocnych. Będzie można kupić m.in.: żurek tradycyjny, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, smakowite wędliny i pieczywo oraz wiele innych regionalnych świątecznych przysmaków. Nie zabraknie również wielkanocnych ciast, mazurków i bab piaskowych.

Stowarzyszenie Folklorystyczne "Teatr Regionalny" zaprezentuje obrzędy regionalne. W dniu 28 marca odbędzie się m.in. pokaz palm. Wystąpi 12 amatorskich zespołów folklorystycznych, które spotkają się jak zwykle pod Barbakanem o godz. 11.30, skąd korowód palmowy przejdzie ul. Floriańską, obok kościoła Mariackiego pod kościół św. Wojciecha, gdzie o godz. 11.45 nastąpi poświęcenie palm. Następnie zespoły prezentować się będą na estradzie w Rynku Głównym.

W dniu 1 kwietnia o godz. 13 odbędzie się

"Wielkanocne malowanie pisanek",

impreza organizowana przez Radio Kraków. Wezmą w niej udział znane postacie ze świata mediów i kultury. 3 kwietnia, w Wielką Sobotę o godz. 12 odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych, na który zaprasza Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wszyscy biorący udział w imprezie krakowianie i turyści zostaną zaproszeni do tradycyjnego stołu, przy którym ks. infułat Bronisław Fidelus poświęci koszyczki wielkanocne.
W lany poniedziałek, 5 kwietnia o godz. 11.00 organizatorzy targów zapraszają krakowian na nietypowy śmigus-dyngus, z wodą kolońską zamiast wiader wody, jakimi oblewani są tego dnia krakowianie na tradycyjnym Emausie.

Patronami medialnymi Targów Wielkanocnych są: "Dziennik Polski", "TVP Kraków", Radio Kraków. W organizacji imprezy pomagają: Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Giełda Samochodowa Kraków Rybitwy Sp. z o.o. Oprawę plastyczną zaprojektowała artysta plastyk Marzena Koperska. Organizatorami ich są: Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma "ARTIM" Sp. z o.o., realizator imprezy.

(O)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski