Światowe media o decyzji Komisji Europejskiej w sprawie Polski: Największy kryzys w Unii Europejskiej od czasów Brexitu

Redakcja
Frans Timmermans
Frans Timmermans Avalon.red/REPORTER/East News
Udostępnij:
Środowa decyzja Komisji Europejskiej u uruchomieniu wobec Polski artykułu 7 unijnego traktatu jest szeroko komentowana nie tylko w Europie, ale również na świecie. Agencja Reuters i dziennik „The Guardian” twierdzą wręcz, że problem z reformami polskiego sądownictwa są „największym kryzysem w UE od czasów Brexitu”.

Mimo że wszędzie podkreśla się, że decyzja KE jest bezprecedensowa, to zdaniem zagranicznych mediów mało prawdopodobne jest, że Polska faktycznie zostanie ukarana sankcjami. „Opcja, często nazywana atomową, wiąże się z ryzykiem sankcji, ale w rzeczywistości jest to mało prawdopodobne” - zauważa Reuters.

Na świecie podkreśla się jednak, że największym ciosem dla Polski byłyby kary finansowe. „Artykuł 7 wiąże się z możliwością zawieszenia finansowania unijnego w Polsce, która jest obecnie jednym z największych beneficjentów europejskich dotacji. Dąży ona bowiem do poprawienia standardów życia w tym byłym komunistycznym kraju”, twierdzi Reuters, a niemiecki „Die Welt” pisze, że takie rozwiązanie jest w Brukseli rozważane. „Na warszawskich ideologach nie zrobi to jednak wrażenia”, dodaje dziennik.
Na świecie zgodnie zauważa się jednak, że nawet jeśli Bruksela nie nałoży na Polskę surowych kar, to skutki decyzji KE mogą być dla nadwiślańskiego państwa bardzo ciężkie. „Komisja Europejska wytoczyła Polsce broń nuklearną o opóźnionym działaniu. Uderzyła ona w Warszawę na razie symbolicznie”, wieści francuski „Le Figaro”.

Najczęściej zagraniczne media upatrują jednak spór między Warszawą a Brukselą jako znak wciąż istniejących podziałów w Europie, do których przyczynił się ustrój komunistyczny. „Konflikt ten uwidacznia napięcia wewnątrz Unii Europejskiej pomiędzy zachodnimi i wschodnimi, byłymi komunistycznymi państwami. Polska partia rządząca twierdzi, że system sądowniczy potrzebuje kompleksowych reform, ponieważ jest nieefektywny, zbyt wolny i nigdy nie był „dekomunizowany”, czyli innymi słowy: sędziowie z okresu komunistycznego i zwolennicy reżimu wciąż przewodniczą procesom sądowym.

Być może zakrawa więc na ironię fakt, że partyjna twarz reformy wymiaru sprawiedliwości, poseł PiS Stanisław Piotrowicz, był w komunizmie prokuratorem” - pisze komentator BBC News w Warszawie Adam Easton. „Nie zanosi się na to, że polski rząd zrezygnuje ze swoich planów. Utrzymuje on bowiem, że w systemie sądowniczym jest za dużo pozostałości z okresu komunistycznego i musi on zmienić swój legalny kształt”, pisze w podobnym tonie „The Guardian”.

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Europejska wprowadziła art. 7 traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski

Na różnice między wschodem a zachodem zwraca również uwagę Reuters, który wskazuje przy tym na problem, jakim są nacjonalistyczne nastroje w tej części Europy. „Instytucje UE walczą z rosnącym w siłę eurosceptycyzmem i nacjonalizmem, szczególnie na byłym komunistycznym wschodzie, gdzie Komisja Europejska wcześniej groziła sankcjami Węgrom, sojusznikowi Polski, z powodu obaw o praworządność ” - czytamy na stronie agencji. Z kolei „New York Times” pisze, że „decyzja KE ma być również postrzegana jako wyraźny sygnał dla kilku innych byłych krajów komunistycznych, w tym Czech, Węgier, Rumunii i Słowacji”. „We wszystkich tych państwach rządzą partie, które popierają populistyczną politykę i które podjęły lub rozważają podjęcie działań krytykowanych jako zagrożenie dla demokracji”, dodaje amerykański dziennik.

Głos w sprawie decyzji KE zabrał premier jednego z krajów, o którym pisze „New York Times” - Czech Andrej Babisz. Polityk brzmiał jednak ostrożniej niż przedstawiciele Zachodu, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel, którzy na ostatnim szczycie UE powiedzieli, że będą wspierać KE. - Wolałbym, aby Polska wyjaśniła swoje stanowisko Komisji Europejskiej. Zaczekajmy i zobaczmy, jaki będzie wynik rozmów w Brukseli [w styczniu jedzie tam premier Mateusz Morawiecki ]. Nasza reakcja będzie zależała od ich przebiegu. Wierzę jednak, że Polska rozwiąże ten problem i przekona KE, że wszystko jest w porządku - powiedział Babisz, cytowany przez czeską agencję CTK.

Dodał on jednak, że decyzja KE może mieć wpływ na kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej. Wicepremier Węgier Zsolt Semjen zapewnił z kolei, że jego kraj „obroni Polskę przed niesprawiedliwym i politycznym postępowaniem na pokaz”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Światowe media o decyzji Komisji Europejskiej w sprawie Polski: Największy kryzys w Unii Europejskiej od czasów Brexitu - Polska Times

Komentarze 46

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

.
dzięki pisowi Polska zostanie sama jak w 1939r
l
lucyper
Jak dziad odżyje to cię torbą zabije
G
Gość
pociąga za sobą miliony ludzi których marzeniem jest życie w przyzwoitym kraju. Wierzcie mi ! Europa nie ma przyszłości z lewacka hołotą. Anglicy właśnie się wypisują z Euro-kołchozu.
j
jw
Tusk, Lewandowski, Timmermans niestety pozostaną bohaterami negatywnymi Polski i UE, a totalna to śmietnik historii
T
Tak, sobie a muzom.
Agencja Reuters i dziennik „The Guardian” twierdzą wręcz, że problem z reformami polskiego sądownictwa są „największym kryzysem w UE od czasów Brexitu”. (cytat).
Komentarz: Czyli (wniosek) problem (w ogóle) nie istnieje, jak widać ! Swoistego rodzaju niepokój ogarnia jednak środowiska masonerii, gdyż mogą się "zachwiać" interesy tych "kół" w Rosji, które zyskują na implementacji "społecznego przekonania", że wycofanie sił interwencyjnych Rosji z rejonu Ługańska i Doniecka doprowadzi do podobnych pogromów mniejszości rosyjskiej (tam), podobnych do pogromów ludności polskiej na Wołyniu w latach 40-tych XX wieku. To masońskie "kurestwo" umie dobrze dbać o swoje interesy !
r
rajmund
to durna baba
G
Gość
twój mózg dawno sobie poszedł.
Powiedział chociaż "do widzenia".
G
Gość
...
G
Gość
jak przed wojną.
G
Gość
twórca mitów.
G
Gość
powstały z odszkodowań!!!!!!
G
Gość
zawsze w fotelu, biedaku.
v
viara
za lata od czasów Lecha Kaczyńskiego do teraz.....Niemcy mają podobny system sądowniczy jak nasza nowelizacja...to skandal!...Polska powinna wystąpić o odszkodowanie
G
Gość
jeżeli coś nie odpowiada, wracaj do swojej wsi.
G
Gość
narodów jest chamstwem, to wy, Polacy jesteście mistrzami w tej profesji. A, co do wszczepiania w domu i w szkole, mogę cie zapewnic że ten w Twoim mniemaniu szowinizm nie wszczepiono mi w domu.
Jeżeli wszyscy Polacy są twego zdania co do powstania UE, to wszystko się zgadza.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie