Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta Wielkanocne 2024 w Krakowie: tradycyjne święcenie pokarmów na Rynku Głównym, a także odpust Emaus przy Błoniach

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Święta Wielkanocne 2024 w Krakowie: tradycyjne święcenie pokarmów na Rynku Głównym, a także odpust Emaus przy Błoniach
Święta Wielkanocne 2024 w Krakowie: tradycyjne święcenie pokarmów na Rynku Głównym, a także odpust Emaus przy Błoniach Archiwum
Święta Wielkanocne 2024 w Krakowie to kalendarz pękający w szwach. Tradycyjnie włodarze miasta i przedstawiciele krakowskiego kościoła zapraszają na wspólne święcenie pokarmów o godz. 12. na Rynku Głównym. W Wielką Sobotę o godz. 20. kuria krakowska zaprasza również na Liturgię Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu. Wedle tradycji, chociaż w innym miejscu niż zwykle, bo przy Błoniach, 1 kwietnia odbędzie się odpust Emaus. Również w Poniedziałek Wielkanocny na Rynku Głównym Siuda Baba będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. 1 kwietnia będzie także ostatnim dniem tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego.

Wielka Sobota na Wawelu

Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w katedrze na Wawelu przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.

Jak przypomina kuria krakowska: - Liturgia Wigilii Paschalnej zaczyna się po zmroku. Pierwszą jej częścią jest Liturgia Światła. Na zewnątrz świątyni rozpala się ogień, od którego zapala się Paschał – woskową świecę symbolizującą zmartwychwstałego Pana. Później następuje rozbudowana Liturgia Słowa, mająca na celu przypomnienie historii zbawienia. Kolejną częścią jest Liturgia Chrzcielna, podczas której wierni wyrzekają się szatana i wyrażają wiarę w Chrystusa, a katechumeni otrzymują sakrament chrztu i bierzmowania. Ostatnim elementem Wigilii Paschalnej jest Eucharystia i procesja rezurekcyjna.

Święcenie pokarmów na Rynku Głównym

Przypominamy, że Rynek Główny jest teraz miejscem Jarmarku Wielkanocnego, który licznie gromadzi zarówno mieszkańców, jak i gości miasta. Jarmark zaprasza w nowej odsłonie, przemyślanej i odświeżonej estetyce, z udziałem wystawców z zagranicy, w tym z Węgier, Słowacji, Litwy i Ukrainy.

Właśnie tam, wspólnie z jego organizatorami – Krakowską Kongregacją Kupiecką oraz firmą Artim, wśród barwnych wielkanocnych dekoracji, rękodzieła i tradycyjnych przysmaków, w Wielką Sobotę o godz. 12.00 spotkają się na wspólnym składaniu życzeń świątecznych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który uroczyście poświęci koszyczki przyniesione przez zgromadzonych. Również w sobotę od godz. 10.00 na ustawionych koło estrady stołach swoje potrawy wielkanocne będą prezentować Koła Gospodyń Wiejskich.

Przypominamy, że Jarmark Wielkanocny potrwa do 1 kwietnia.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Eucharystia, która rozpocznie się o godz. 7.00 będzie też transmitowana w TVP.

Odpust Emaus

Odpust Emaus połączony z kiermaszem pamiątek, jarmarcznymi spektaklami i zabawami, to jeden z trwałych elementów krakowskiego kalendarza świąt. Celem odpustu Emaus jest pielęgnowanie historycznych i folklorystycznych tradycji Krakowa oraz lokalnego rzemiosła artystycznego i wzornictwa. Odbywa się zawsze w Poniedziałek Wielkanocny przy ulicach Senatorskiej, Kasztelańskiej i Kościuszki. W 2024 roku z uwagi na remont ulicy Kościuszki wydarzenie odbędzie się wyjątkowo 1 kwietnia w godzinach 9.00-17.00 na alejce pieszo-rowerowej wzdłuż Błoń od strony alei 3 Maja pod nazwą Jarmark odpustowy Emaus przy Błoniach.

− Miasto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, nie zrezygnowało z tak popularnego sposobu świętowania Poniedziałku Wielkanocnego i podjęło decyzję o organizacji 1 kwietnia jarmarku odpustowego przy krakowskich Błoniach. Nie bez wpływu na wybór lokalizacji pozostaje fakt, że odwiedzający kramy nadal będą mogli przespacerować się wzdłuż Rudawy i odwiedzić kopiec Kościuszki – podkreśla Krakowskie Forum Kultury.

Konkurs na drzewko emausowe

Przez wiele lat podczas odpustu Emaus można było kupić oryginalną pamiątkę ‒ drzewko życia. Tradycja ta sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Drzewko symbolizowało również budzenie się przyrody do życia.

Muzeum Krakowa przywraca tę wyjątkową krakowską tradycję i już po raz dziesiąty zaprosiło do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy 24 marca. A zgłoszone do konkursu drzewka do 19 maja można oglądać na pokonkursowej wystawie w salach pałacu Krzysztofory– dodatkowe informacje na stronie Muzeum Krakowa.

Siuda Baba na Rynku Głównym

W poniedziałek, 1 kwietnia o godzinie 14.00 "Siuda Baba" na Rynku Głównym będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń.

- "Siuda Baba" była kapłanką bogini Ledy, która strzegła wiecznego ognia i tylko raz w roku mogła zejść na ziemię - właśnie w Lany Poniedziałek - i znaleźć swoją następczynię, która musiała być dziewicą i nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok - tłumaczył nam Dariusz Michalak, prezesem firmy Artim sp. z o. o.

Festiwal Misteria Paschalia

Od ponad dwóch dekad okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy to w Krakowie czas, gdy miasto rozbrzmiewa dziełami muzyki dawnej w światowej klasy wykonaniach. W programie festiwalu Misteria Pachalia, nawiązującym do chrześcijańskich źródeł europejskiej duchowości, obok najwybitniejszych dzieł dawnych mistrzów znajdujemy zapomniane kompozycje stanowiące ważne świadectwo wykonawczych i kompozytorskich tradycji epoki.

Wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu Misteria Paschalia zostały podzielone na dwa nurty: IN, a w nim cykle Grands Concerts i Dormitio, oraz OFF, w którego ramach odbędą się cykle Uchem malarza, Listening Keys i Keyboard Days. To w sumie kilkadziesiąt koncertów, kursów mistrzowskich, spotkań, konferencji, warsztatów, które rozpoczęły się 25 marca i potrwają do 1 kwietnia.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski