Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetny zespół lekarski w niewłaściwym szpitalu

Grzegorz Skowron
Służba zdrowia. Małopolski sejmik zgodził się na likwidację oddziału neurologii w Szpitalu im. Babińskiego wbrew opinii wojewódzkiego konsultanta. To nie koniec przekształceń.

– Trzeba mieć odwagę do podejmowania trudnych decyzji, dzięki którym nie tylko prze- trwa się kolejny rok, ale można planować działania na następne 10 lat – tak Stanisław Kracik, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego w Krakowie, przekonywał wczoraj radnych małopolskiego sejmiku do likwidacji oddziału neurologii w zarządzanej przez siebie jednostce. Przekonywał skutecznie, bo sejmik się na to zgodził, choć jeszcze miesiąc temu odrzucił uchwałę w tej sprawie.

Przeciwko likwidacji neurologii w szpitalu w Kobierzynie protestowali radni PiS. Przypominali, że za jej utrzymaniem opowiedziało się 2,8 tys. mieszkańców, którzy swoimi podpisami stanęli w obronie tego oddziału.

Najważniejsza była jednak opinia wojewódzkiego konsultanta ds. neurologii prof. Agnieszki Słowik, według której oddział neurologii w Szpitalu im. Babińskiego jest potrzebny, ma świetny zespół i udziela pomocy wielu mieszkańcom Krakowa oraz okolicznych gmin.

– To świetny zespół w niewłaściwym szpitalu – stwierdził Stanisław Kracik. Przyznał, że właśnie z powodu dobrej opinii, jaką cieszą się lekarze i pielęgniarki z oddziału neurologii, decyzja o zaprzestaniu świadczenia takich usług medycznych jest bardzo trudna.

– Ale ja muszę myśleć o wszystkich pacjentach tego szpitala. Na 800 łóżek tylko 30 to neurologia, a koszty badań zewnętrznych dla niej stanowią 60 procent wszystkich takich wydatków – tłumaczył dyrektor Kracik.

– Narodowy Fundusz Zdrowia nie może decydować o mapie usług medycznych w naszym regionie – grzmiała wice­przewodnicząca sejmiku Renata Godyń-Swędzioł (PiS). Jej koleżanka klubowa Józefa Szczurek-Żelazko podkreślała, że NFZ bez żadnych problemów przedłuży kontrakt na przyszły rok. Stanisław Kracik zaznaczał, że musiałby zwiększyć zatrudnienie, a tym samym zwiększyć koszty o 200 tys. zł, na co szpitala nie stać.

Radni PO i PSL – godząc się na likwidację neurologii w Szpitalu im. Babińskiego – przypominali, że leczenie w tym zakresie przejmą inne szpitale, lepiej i bardziej kompleksowo świadczące usługi w zakresie opieki neurologicznej (m.in. Szpital Jana Pawła II w Krakowie).

Dyrektor Kracik zapewniał, że ma obietnice, iż pieniądze wydawane do tej pory przez oddział neurologii pozostaną w szpitalu. – To spowoduje, że nie zostaną zwolnieni pracownicy, będziemy mieć dodatkowe łóżka psy­chogeriatryczne, a także możliwe będzie zwiększenie z 60 do 70, a docelowo nawet do 90 łóżek dla pacjentów na leczeniu odwykowym – mówił Stanisław Kracik. Co najmniej trzech lekarzy neurologów nie zamierza jednak zostać, inni będą pracować, także w przyszpitalnej poradni neurologicznej, która nadal będzie przyjmować pacjentów.

Najprawdopodobniej to nie koniec zmian w Kobierzynie. W przyszłym roku szpital rozstanie się pulmonologią.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski