MKTG SR - pasek na kartach artykułów

święto kultury w Kamionce Wielkiej

WCH
Multimedialnym pokazem dorobku kulturalnego i występami artystycznymi podsądecka Kamionka Wielka uświetnia dziś jubileusz 30-lecia Gminnego Ośrodka Kultury. Kieruje nim od początku Kazimierz Ogorzałek, najstarszy stażem szef placówki kulturalnej w regionie.

KAMIONKA WIELKA.

Trzydzieści lat Gminnego Ośrodka Kultury
Choć sama gmina Kamionka Wielka jest niewielka i ośrodek kultury ma skromną bazę, to jednak w ciągu trzydziestu lat ta placówka stała się prawdziwym centrum pracy artystycznej. Dziś o godz. 17 wszyscy, których pomieści salka GOK, będą mogli zobaczyć całą bogatą prezentację dorobku twórców związanych przez lata z ośrodkiem.
- Gminny Ośrodek Kultury powstał 1 czerwca 1978 roku, na mocy stosownej uchwały ówczesnej Gminnej Rady Narodowej w Kamionce Wielkiej - wspomina dyrektor Kazimierz Ogorzałek. - Rok później GOK zorganizował pierwsze wydanie plenerowej imprezy "Lato w Dolinie Kamionki". Zaczęły powstawać zespoły: Kamionczanki, Mszalniczanie, Skalnik. Później Mali Mystkowianie, Mały Skalnik, Mali Mszalniczanie. Mystków od dawna chwalił się orkiestrą dętą, której początki sięgały 1910 roku.
"Lato w dolinie Kamionki" stało się z czasem przebojem sezonu, atrakcją turystyczną i ulubioną imprezę mieszkańców.
Orkiestra Dęta z Mystkowa powstała w 1910 roku. Skupiała muzyków amatorów z Cieniawy i Królowej Polskiej. Od 1978r działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Zespół ten w swoim opracowaniu ma wiele utworów, marszów, standardów muzyki rozrywkowej oraz utwory kościelne, jako że zespół ten w dużej części występuje na różnych uroczystościach kościelnych.
Kolejny zespół to Kamionczanki, zespół śpiewaczy grupujący gospodynie z Kamionki Górnej. Zespół powstał przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej, a założyła go Bogusława Kłębczyk, wcześniejsza dyrektorka tej szkoły. Ten całkowicie społecznie pracujący zespół ma w opracowaniu wiele oryginalnych pieśni i przyśpiewek z tego regionu.
Zespół Regionalny "Mszalniczanie" powstał jako pierwszy tego typu w gminie. Za datę powstania przyjęto 1981 rok. Jednym z założycieli zespołu, a zarazem kierownikiem, choreografem i instruktorem jest Stanisław Kunicki wcześniejszy mieszkaniec Mszalnicy.
Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Skalnik powstał w 1982 r. a jednym z jego założycieli był Andrzej Poremba. Przez wiele lat choreografem Skalnika był Rudolf Józefowski. Od wielu lat instruktorem zespołu jest Józef Trojan, a kierownikiem Halina Siedlarz.
Kolejnym zespołem jest Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Mali Mystkowianie. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Hanna Poręba z mężem Benedyktem. Wśród wielu osiągnięć tego zespołu jest: udział w IX Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Błażejówku.
Kolejnym dziecięcym zespołem jest Zespół Regionalny Mały Skalnik. Założycielem tego zespołu i zarazem kierownikiem jest Zofia Kociołek. Warto nadmienić, że zespół ten brał udział w II Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych" Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu - 1993 r. oraz w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Nicei. Ostatni z zespołów dziecięcych to Mali Mszalniczanie. Zespół powstał w 1985 r., a jego założycielem kierownikiem i instruktorem jest Danuta Mółka.
Od kilku lat w Królowej Górnej działa chór prowadzony przez Wacława Wacławika, a ostatnio przez Sławomira Siedlarza.
W Boguszy, Kamionce Wielkiej i Mszalnicy wystawiane były sztuki sceniczne przez zespoły teatralne, których inspiratorem były parafie oraz działające tam placówki kulturalne.
Dzisiejszy jubileusz będzie okazją, by uhonorować twórców ludowych: Marię Kulpę, Jana Świerczka, Stanisława Kunickiego, Władysławę Janus, Bernardę Stolarską, Bolesława Gieńca, Mariana Kiełbasę i Józefa Ogórka.
Przypomniane zostaną cykliczne imprezy organizowane przez GOK, między innymi konkurs "Lachoskie Godonie".
Gminny Ośrodek Kultury od ośmiu lat wydaje kwartalnik społeczno-kulturalny "Gminne Wieści", przy którym pracuje dyrektor Ogorzałek.
Dla niego, twórców, instruktorów i mieszkańców gminy dzisiejsze spotkanie będzie niezwykłym świętem.
(WCH)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski