Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty z krakowskiego Kazimierza

M
Bazylika Bożego Ciała jest jedną z najpiękniejszych świątyń Krakowa. Prastara legenda mówi, że do budowy kościoła w tym miejscu skłoniło fundatora, którym był król Kazimierz Wielki, odnalezienie skradzionej monstrancji z kolegiaty Wszystkich Świętych podczas oktawy Bożego Ciała.

Ks. Stanisław Kazimierczyk znany był z troski o chorych i ubogich. Z ogromnym poświęceniem oddawał się niesieniu im pomocy.

Złodzieje, którzy myśleli, że jest wykonana ze złota, porzucili ją wraz z hostią na błotnistych szuwarach wsi Bawół. Odnaleziona w cudowny sposób, stała się inspiracją do realizacji świątyni.

Perła średniowiecznej architektury

Budowę rozpoczęto ok. roku 1342 i kontynuowano po kilkuletniej przerwie pod koniec lat 60. XIV wieku. Dziś Bazylika Bożego Ciała jest jednym z największych kościołów w Krakowie. Strzelista wieża dzwonnicy ma ok. 80 metrów, a nawa główna - ok. 24. Od 15 lat trwają w niej szeroko zakrojone prace remontowe i konserwatorskie. - Wykazały one podczas robót związanych z wymianą pokrycia dachowego, że więźba znajduje się w idealnym stanie. Niedawno gościliśmy u siebie ekspertów z Niemiec, którzy byli pod ogromnym wrażeniem zarówno samej architektury, której wspaniałe uzupełnienie stanowi barokowy wystrój kościoła, jak i faktu, że w wieży znajdują się trzy piękne dzwony z okresu średniowiecza i renesansu - podkreśla Piotr Walczak, proboszcz parafii Bożego Ciała.

W bazylice znajdują się imponujące dzieła sztuki, m.in. autorstwa włoskiego malarza Tomasza Dolabelli, jednego z najważniejszych twórców polskiego baroku - wśród nich obrazy "Pokłon pasterzy" i (prawdopodobnie) z "Zdjęcie z Krzyża" oraz niektóre malowidła w przepięknie odrestaurowanych stallach. Kluczowe znaczenie ma obecność w tym historycznym miejscu Kanoników Regularnych Laterańskich, którzy zostali sprowadzeni do Polski przez Władysława Jagiełłę w roku 1405. Tutaj też, od początku istnienia parafii, istnieje Arcybractwo Najświętszego Sakramentu.

Ostatnie lata w sposób szczególny naznaczyły się w historii tego miejsca. Decyzją papieża Jana Pawła II prastary kościół wyniesiony został w sierpniu 2004 roku do godności bazyliki (krakowskie uroczystości z udziałem obecnego ks. kardynała seniora Franciszka Macharskiego odbyły się w dn. 15 maja 2005 roku).

Święty z Kazimierza

Z parafią Bożego Ciała oraz znajdującym się przy niej klasztorem Kanoników Regularnych Laterańskich, założonym z inicjatywy królowej Jadwigi, związana jest postać Kazimierza Sołtysa zwanego Kazimierczykiem, absolwenta teologii Akademii Krakowskiej, którego kanonizacja odbędzie się 17 października br. w Rzymie. - Stanisław Kazimierczyk był synem kazimierskiego tkacza i zarazem rajcy miejskiego. W klasztorze pełnił funkcję mistrza nowicjatu, lektora oraz zastępcy przełożonego, był jednocześnie znakomitym kaznodzieją - podkreśla ks. proboszcz Piotr Walczak. Znany z troski o chorych i ubogich, z ogromnym poświęceniem oddawał się niesieniu im pomocy podczas epidemii cholery. Tylko w pierwszym roku po śmierci Kazimierczyka spisano 176 uzdrowień i nawróceń za jego wstawiennictwem (w kościele znajdują się liczne malowidła upamiętniające te zdarzenia).

W procesie kanonizacyjnym został potwierdzony cud z późniejszego okresu - uzdrowienie Piotra Komorowskiego, starosty w Oświęcimiu i właściciela dóbr w Suchej, które dokonało się w 1617 roku. Stanisław Kazimierczyk był gorącym czcicielem św. Stanisława - co tydzień nawiedzał jego grób na Skałce, a według przekazu, którego świadectwem jest jeden z obrazów w klasztorze, doznał objawienia: zobaczył przy ołtarzu Matkę Bożą i św. Stanisława.
Potwierdzenia kultu księdza Stanisława Kazimierczyka dokonał 18 kwietnia 1993 roku, podczas uroczystej mszy świętej beatyfikacyjnej, papież Jan Paweł II i zaliczył go do grona błogosławionych. (M)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski