Szansa dla budownictwa

Redakcja
Udostępnij:
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej jest nowym proponowanym rozwiązaniem w zakresie finansowania budownictwa mieszkaniowego. Projekt ten został wpisany w program polityki mieszkaniowej państwa, zawarty w dokumencie "Infrastruktura - klucz do rozwoju".

Proponowany kredyt mieszkaniowy ma stać się jednym z instrumentów ożywienia mieszkalnictwa

   Proponowany - tańszy niż obecne - kredyt mieszkaniowy ma stać się jednym z instrumentów pozwalających przezwyciężyć obserwowany ostatnio regres w budownictwie mieszkaniowym. Widocznym objawem tego kryzysu jest notowany spadek liczby pozwoleń na budowę - w pierwszych 5 miesiącach br. liczba pozwoleń na budowę zmniejszyła się o 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2001 r. Obserwuje się także wyraźny spadek tempa inwestowania - w okresie od stycznia do maja br. oddano do użytku 34,3 tys. mieszkań, tj. o 16 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.
   W aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, przy niskim poziomie zasobności społeczeństwa, komercyjny kredyt mieszkaniowy o wysokim oprocentowaniu stał się za drogi i niedostępny dla większości obywateli. Podczas gdy w krajach UE aż 80-90 proc. inwestycji mieszkaniowych finansowanych jest z kredytów bankowych, w Polsce w ostatnich latach jedynie 16-18 proc. pochodziło z tego źródła (udział środków własnych wynosił prawie 70 proc.).
   Instytut Gospodarki Mieszkaniowej szacuje, że w 2001 roku z ogólnej kwoty nakładów inwestycyjnych na mieszkalnictwo według źródeł finansowania, 21,4 proc. przypadało na kredyty mieszkaniowe. W końcu 2001 roku należności systemu bankowego z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosły 21,2 mld zł, co stanowiło wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 5,3 mld. Przyrost dotyczył na ogół inwestycyjnych kredytów dewizowych.
   Oferta kredytu jest szeroka - będą mogli z niego korzystać także ci, którzy wcześniej korzystali już z podatkowych ulg mieszkaniowych, w tym ulgi budowlanej.
   - Zgodnie z zapisami projektu ustawy, wypłaty kredytów o stałej stopie procentowej powinny rozpocząć się w październiku br. Wszystko zależy jednak od tempa prac Sejmu, który ma głosować w tej sprawie we wrześniu. Nie ma preferencji dla żadnych banków. Kredytów będą mogły udzielać te banki, które podpiszą stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - wyjaśnia Hanna Arczewska, inspektor Departamentu Finansowania Systemów Mieszkaniowych UMiRM.
   Wysokość stałej stopy procentowej, wg której kredytobiorca będzie spłacał odsetki, ustalono w projekcie na 8 proc., co stanowi kompromis pomiędzy możliwościami finansowymi budżetu państwa a atrakcyjnością kredytu w porównaniu z produktami komercyjnymi. W przypadku dalszej obniżki stóp rynkowych możliwe jest obniżenie stałej stopy o jeden punkt procentowy dla nowo zawieranych umów.
   Program obejmuje kredyty udzielane na co najmniej 20 lat i nie więcej niż 25 lat (z wyjątkiem kredytów remontowych, które mogą być krótsze), przy czym spłata kredytu może być odroczona na okres do 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy kredytu. W projekcie przewiduje się, aby nowe kredyty były udzielane do końca 2005 r. Prognozy wskazują, że w późniejszym okresie, ze względu na generalne obniżenie poziomu stóp procentowych, nie będzie potrzeby stosowania dopłat.
   Rząd ocenia, że roczna liczba zaciąganych kredytów o stałej stopie procentowej może osiągnąć 30-35 tys. Pozwoli to na analogiczny wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych, których efekty rzeczowe będą widoczne już w okresie dwóch lat (czas budowy mieszkań w budownictwie wielomieszkaniowym wynosi przeciętnie 24 miesiące). RG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie