Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla grodziska

SYP
Jadąc z Katowic do Olkusza, dwa kilometry przed rogatkami miasta po prawej stronie drogi, na tle potężnej hałdy widać niewielki wzgórek ziemi zarośnięty sosnami. To Stary Olkusz, kolebka dzisiejszego miasta. W tym miejscu aż do połowy XIII wieku rozwijało się bogate niegdyś górnicze miasto. Później zostało przeniesione na obecne miejsce. Grodzisko nie jest oznakowane, brak jakichkolwiek tabliczek, informacji. Widać jeszcze resztki wykutej w skale fosy, murów kamienic i kościółka pw. Jana Chrzciciela. Całość porastają młode sosenki. Jest szansa, że wkrótce się to zmieni.

W Olkuszu

Na pomysł uporządkowania terenu grodziska wpadł Ryszard Kyzioł, nauczyciel historii w Zespole Szkół Zawodowych w Bukownie. Chce w maju wraz ze swoimi uczniami, którzy będą wtedy odbywali praktyki, wyciąć drzewka zarastające grodzisko i niszczące korzeniami resztki murów. Z uzyskanych pni chce zbudować ścieżki, ustawić tabliczki informujące, co to jest za zabytek. Miejsce, na którym znajduje się grodzisko należy do Zakładów Górniczo-Hutniczych w Bukownie, które wstępnie wyraziły zgodę na uporządkowanie terenu. Aby uczniowie mogli przystąpić do pracy, konieczna jest jeszcze zgoda miejskiego konserwatora zabytków i odpowiednich wydziałów w olkuskim Urzędzie Miasta.
Czas nagli, gdyż praktyki uczniowskie rozpoczynają się w maju. Dla uczniów ta praca byłaby doskonałą lekcją historii, a Olkusz w roku jubileuszu 700-lecia miasta zyskałby za darmo kolejny odnowiony zabytek.
Nie jest to pierwsza inicjatywa Ryszarda Kyzioła. Przed dwoma laty wraz z uczniami uporządkował zaniedbaną część prawosławną olkuskiego starego cmentarza przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego. Dzięki niemu na kilkudziesięciu mogiłach stanęły wykonane przez uczniów betonowe, prawosławne krzyże z charakterystyczną poprzeczką. Na murze cmentarza pojawiła się biała tabliczka z napisem po polsku i rosyjsku informującym, że jest to cmentarz prawosławny. W szkole, w której pracuje, stworzył muzeum górnicze, prezentujące stare narzędzia górnicze, ryciny oraz fragment kopalni. Czy uda mu się zrealizować kolejny pomysł, to zależy od decyzji władz miejskich. (SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski