Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szarża niezależnych na samorząd

Agnieszka Maj
Sławomir Ptaszkiewicz (z lewej) i jego komitet wyborczy
Sławomir Ptaszkiewicz (z lewej) i jego komitet wyborczy FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Polityka. Na listach pozapartyjnych komitetów do Rady Miasta Krakowa będą biznesmeni, nauczyciele, działacze organizacji pozarządowych.

Dwaj niezależni kandydaci na prezydenta Krakowa zaprezentowali wczoraj liderów list do samorządu i ludzi ze swojego zaplecza. Sławomir Ptasz­kie­wcz postawił na znanych biznesmenów i działaczy społecznych.

Tomasz Leś­niak chce wprowadzić do Rady Miasta mniej rozpoznawalnych radnych dzielnicowych, nauczycieli oraz liderów organizacji pozarządowych.

W skład komitetu wyborczego Sławomira Ptaszkie­wicza wejdą m.in.: Piotr Wilam, współzałożyciel Onetu, biznesmen Tomasz Grabowski oraz Jacek Zieliński i Józef Ratajczak, współzałożyciele Korporacji Samorządowej, a zarazem byli radni Krakowa. Ptaszkiewicza popiera także artysta Piwnicy Pod Baranami Stefan Błaszczyński, działacz Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa Mikołaj Kornecki, a także Patrick den Bult, współudziałowiec firmy Oshee oraz były radny, który kiedyś sam miał ambicje, aby zostać prezydentem Krakowa.

Część z tych osób stanie się lokomotywami list do Rady Miasta Krakowa, które zostaną ogłoszone za dwa tygodnie. – Chcemy wprowadzić do Rady Miasta ludzi, którzy mają doświadczenie w skutecznym zarządza- niu i w biznesie, którzy potrafią zarabiać pieniądze, a nie tylko je wydawać – twierdzi Sławomir Ptaszkiewicz.

Tomasz Leśniak przedstawił liderów list do Rady Miasta swojego Komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom. Są to głównie młodzi, lokalni działacze z ruchów miejskich. Średnia ich wieku to 34 lata.

Lokomotywami tych list mają być m.in.: Małgorzata Mało­chleb – działaczka społeczna i ekologiczna związana z ruchem antysmogowym, Michał Wszo­łek – krakowski przewodniczący Partii Zielonych, Anna Ryma­szew­ska – nauczycielka, Anna Ratecka – działaczka społeczna, Zbigniew Semik – działacz stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

Wśród wszystkich tych osób jedyną znaną postacią jest Tomasz Leśniak, który, prócz udziału w wyścigu prezydenckim, będzie startował także do Rady Miasta z okręgu nr 3 obejmującego Prądnik Biały wraz z Krowodrzą.

Przedstawiciele inicjatywy, która popularność zyskała podczas protestów przeciw organizacji igrzysk zimowych w Krakowie, liczą, że zdobędą kilka mandatów i staną się nową siłą w upartyjnionej Radzie Miasta.

Jarosław Flis, socjolog z UJ wątpi jednak, że uda się ten cel osiągnąć. – Może się okazać, że nie będą potrafili pokonać dwóch największych partii i nie zdobędą żadnego mandatu – mówi. Jego zdaniem wszystko zależy od tego, ilu w Krakowie będzie wyborców rozczarowanych PO i PiS, którzy postawią na nową, pozapartyjną inicjatywę.

Pozapartyjne komitety mogą mieć także silną konkurencję w postaci kandydatów na radnych wystawionych przez komitet wyborczy Jacka Majchro­wskiego. W poprzedniej kadencji z tego komitetu udało się wprowadzić siedmiu ludzi do 43-osobowej Rady Miasta. – Im jednak więcej niezależnych komitetów, tym trudniej będzie o sukces, ponieważ głosy osób rozczarowanych rozproszą się – zwraca uwagę Jarosław Flis.

Jedyną szansą niezależnych, aby się przebić, jest – zdaniem Flisa – wystawienie na listach postaci bardzo znanych, najlepiej celebrytów.

Komitety niezależnych mogą sprawić niespodziankę, o ile dobrze wpiszą się w nastroje społeczne. Już raz im się udało – zwyciężyli w majowym referendum w sprawie organizacji przez Kraków zimowych igrzysk olimpijskich. Czy tym razem powtórzą sukces?

– Będzie trudno. Wszystko zależy od tego, ile osób zniechęconych do dwóch dużych partii pójdzie do głosowania – mówi Jarosław Flis.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski