Szczepionka na wirusa afrykańskiego pomoru świń

Szczepionka na wirusa afrykańskiego pomoru świń

Grzegorz Tabasz

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Chciałem koniecznie podyskutować z epidemiologami o szczepionkach na wirusa afrykańskiego pomoru świń. I proszę, życzenie się spełniło.
Szczepionka na wirusa afrykańskiego pomoru świń
Dobra duszyczka, której korzystając z okazji gorąco dziękuję, podrzuciła mi stos informacji. Otóż chwila, kiedy pojawi się u nas jedyny skuteczny środek na zarazę jest bardzo bliski. Praktycznie już jest.

W Hiszpanii od kilku lat testują szczepionkę na świniach i dzikach. Wyniki są obiecujące. U nas wysublimowanymi technikami genetyki molekularnej sklecono zmodyfikowanego wirusa ASF.

Preparat działa, ale trzeba dopracować technikę podrzucania szczepionki dzikom wprost do lasu. Za dwa lata lek powinien być gotowy do użycia w warunkach terenowych. Teraz najciekawsze. W krwi upolowanych zwierząt naukowcy odnajdują coraz więcej przeciwciał na wirusa ASF. Być może to znak, iż zachodzi naturalna selekcja osobników.

Jako pierwsze zdychają najmniej odporne sztuki, zaś rośnie odsetek zwierząt, które opierają się chorobie. Kto wie, może w wkrótce zostałyby wyłącznie okazy odporne. Jeśli jednak plan odstrzału pogłowia dzików zostanie zrealizowany, nic z naturalnego procesu nie będzie.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo