Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześciolatek u progu szkoły

SK
Badaną zbiorowością w programie są dzieci sześcioletnie, objęte obowiązkową edukacją przedszkolną w Polsce, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, ich rodzice oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego. Zbadane zostaną wszystkie aspekty przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki szkolnej.

Dzieci z oddziału "0" w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołkowicach wylosowane zostały jako jedna z kilkunastu grup z terenu powiatu nowosądeckiego do ogólnopolskiego projektu ph. "Dziecko 6-letnie u progu nauki szkolnej". Przygotowała go Akademia Świętokrzyska.

Badania podzielone są na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczął się w kwietniu i potrwa do końca maja, drugi zaplanowany jest na wrzesień i październik. W lutym 2007 roku mają być gotowe wyniki. Na ich podstawie powstanie projekt dla Ministerstwa Edukacji, który odpowie, jak polski sześciolatek przygotowany jest do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Na terenie Sądecczyzny w program zaangażowanych jest 11 osób, w tym 5 pedagogów, 3 psychologów, 2 nauczycieli w-f oraz jeden koordynator. Łącznie mają oni do zbadania 512 dzieci.
- Badania, które mają na celu sprawdzenie gotowości szkolnej najmłodszych są kilkuwarstwowe. Pedagodzy badają zakres przyswojonych przez uczniów wiadomości i umiejętności w toku nauki w "zerówce". Psycholodzy skupiają się na sferze emocjonalnej dzieci, natomiast wuefiści koncentrują się na rozwoju motorycznym sześciolatków - powiedziała Krystyna Kasprzyk, która na co dzień pełni funkcję pedagoga w Szkole Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu, a w projekcie - zgodnie ze swoją profesją - pomaga w przeprowadzaniu badań.
Zadania, które każdy uczeń rozwiązywał indywidualnie z pedagogiem, sprawdzały zasób ogólnych wiadomości uczniów. Ich rozwój umysłowy, lateralizację oraz analizę i syntezę słuchową oraz wzrokową. Każdy pracował według własnego tempa i własnego uznania. Prócz wypełniania zeszytu dzieci układały puzzle, obrazkową historyjkę oraz pracowały z króciutkim tekstem. Każdy po wypełnieniu swoich zadań otrzymywał w prezencie od pedagoga nagrodę w postaci piórnika.
(SK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski