Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolą wolontariuszy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Jerzmanowice-Przeginia. Kilkunastu pierwszych wolontariuszy uczestniczy w wykładach. Poważnym egzaminem dla nich będzie pomoc uczestnikom Światowych Dni Młodzieży.

Zaczyna funkcjonować Centrum Wolontariatu Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Zgłosiła się do niego młodzież głównie z gimnazjów, ale są też osoby od 20 do 30 lat oraz kilka osób starszych. Mieli już pierwsze spotkania organizacyjne, a teraz co tydzień uczestniczą w wykładach, podczas których dowiadują się w jakich dziedzinach życia jest wykorzystywana praca wolontariuszy, gdzie najbardziej są potrzebne osoby pomagające bezinteresownie.

- Nie ukrywamy, że impulsem do powstania gminnego centrum wolontariatu jest zachęcenie młodych ludzi do pomocy podczas Światowych Dni Młodzieży - mówi Adam Piaśnik, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia. Gmina szuka osób mówiących w obcych językach i zaprasza je do pomocy. Ale nie tylko oni będą potrzebni.

- Podczas ŚDM w naszej gminie ma gościć tysiąc, albo i kilka tysięcy osób z różnych stron świata. Będziemy mieli tutaj centrum rekolekcyjne, więc każda para rąk do pracy się przyda, nawet przy najdrobniejszych zajęciach, jak wskazanie komuś drogi, rozłożenie krzeseł podczas spotkań, rozwiezienie wody np. w czasie upałów - mówi wójt.

Adam Piaśnik zaznacza jednak, że działanie centrum nie ma się kończyć na ŚDM. Takie centrum próbował stworzyć już cztery czy pięć lat temu. Wówczas nie udało się to. Teraz koordynacją i organizacją centrum wolontariatu zajął się współpracujący z gminą Tomasz Drażniowski.

Zaznacza, że wolontariusze to nie tylko młodzież. - Zachęcamy do tego dorosłych i seniorów. Dla nich też będą oferty i propozycje angażowania się w działania społeczne. O tym na czym polega wolontariat wyjaśniamy poprzez wykłady, na które zapraszamy osoby, które są lub były wolontariuszami w Polsce i za granicą np. na misjach - mówi pan Tomasz.

W Jerzmanowicach pierwszy, inauguracyjny wykład w centrum kultury w Jerzmanwociach wygłosił Tomasz Sanak, asystent w Zakładzie Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum UJ oraz w Zakładzie Medycyny Pola Walki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, uczestnik PKW Afganistan. Opowiadał o pierwszej pomoc podczas ratowania ludzi w różnych stopniach hipotermii.

Kolejny wykład był na temat gminy jako wspólnoty, a dziś o godz. 16 będzie trzeci wykład na temat misji. Prelegentką będzie Olga Figiel, koordynatorka projektu M3 (Młodzi-Misje-Madagaskar). Opowie o swoich pracy wolontariuszki misyjnej na Madagaskarze.

Poprzez wykłady i spotkania organizatorzy chcą wyjaśniać zainteresowanym czym jest wolontariat, jakie są z niego korzyści, jak się przygotować i jak być dobrym wolontariuszem.

- Wolontariusze mogą się sprawdzić w każdym miejscu. Młodzież może pomagać w odrabianiu lekcji rówieśnikom, wspierać osoby niepełnosprawne i starsze np. robić im zakupy, ale także pomagać np. w gminnym ośrodku kultury podczas przygotowywania rożnego rodzaju uroczystości, imprez - mówi koordynator.

Z końcem marca dla wolontariuszy będą organizowane warsztaty językowe. Przyjadą osoby, które prowadzą konwersacje z wolontariuszami w języku niemieckim i angielskim. - Chodzi o to, żeby młodzież ośmielić do mówienia w języku obcym - mówi pan Tomasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski