Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne podstawy

Dominika Wójciak
fot. archiwum
Choć rok szkolny właśnie dobiegł końca, a czas wakacji nastraja leniwie, ja przewrotnie proponuję, by w wakacje poświęcić trochę czasu na pracę u podstaw. Wszystkim znana zasada mówi, że jeśli nabędziesz solidne podstawy w danej dziedzinie, ich wykorzystanie w praktyce i doskonalenie umiejętności będzie już tylko czystą przyjemnością.

Pierwszy tydzień wakacji dobrze uczcić smacznym śniadaniem, ale nie żadną owsianką czy szybkim koktajlem. Niech będzie to śniadanie świąteczne, na jakie zwykle brakuje nam czasu. Niech to będą najpyszniejsze naleśniki, takie, o jakich marzyć będzie każde dziecko. A więc do rzeczy, poniżej znajdziesz przepis bazowy, który wyjdzie każdemu, jeśli tylko będzie trzymać się dokładnych proporcji. Co ważne, koniecznie trzeba odstawić ciasto przed smażeniem. Dzięki tej czynności, zwanej odpoczywaniem, cząsteczki mąki dokładnie połączą się z płynem, a naleśniki będą smaczne i elastyczne. Dzięki odpoczywaniu placki nie rwą się i nie kruszą, a przewracanie ich na druga stronę staje się najprostszą czynnością na świecie.

W kwestii farszu zostawiam Wam, drodzy Czytelnicy, dowolność. Ja jutro wrzucam do naleśnika to, co zdobędę na Targu Pietruszkowym, przypuszczam, że będzie to bób i młody groszek okraszony koperkiem i podduszony na maśle z jajkiem sadzonym. Choć może skuszę się na kozi twarożek z syropem z lawendy i truskawkami…

Składniki na 12 dużych naleśników

3 jajka,

500 ml mleka (krowie lub roślinne),

250 g mąki orkiszowej,

1 łyżka syropu klonowego lub jasnego cukru trzcinowego,

½ łyżeczki soli,

masło klarowane do smażenia.

Jeśli używasz blendera kielichowego, wszystkie składniki zmiksuj na jednolite ciasto, po czym odstaw je do lodówki na godzinę, a jeszcze lepiej na całą noc. Przed smażeniem doprowadź do temperatury pokojowej i dokładnie wymieszaj, by gęste ciasto z dna naczynia połączyło się z rzadszym płynem z górnej części. Smaż cienkie placki na mocno rozgrzanej patelni posmarowanej cienko masłem klarowanym. Kiedy ciasto będzie ścięte, przewróć placek na drugą stroną np. silikonową szpatułką.

Jeśli mieszasz ciasto ręcznie, najpierw wymieszaj jajka z solą, syropem klonowym, mąką i połową mleka. Najłatwiej zrobić to trzepaczką balonową. Dzięki temu uzyskasz dosyć gęste, ale jednolite ciasto, bez grudek. Dopiero takie gęste ciasto rozcieńcz, dolewając resztę mleka. Dalej postępuj jak wyżej, zaczynając od odstawienia ciasta, by odpoczęło.

Smacznych naleśników!

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski