Szkolne wiadomości

BES
Udostępnij:
ŁOPUSZNA. Kto zna na wyrywki książki "Awantura o Basię", "Mały Lord" i "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek", ten mógł wziąć udział w III Gminnym Konkursie Czytelniczym "Czy znasz te książki"?

Czy znasz te książki?

Został on zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Łopusznej. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych oraz czytelnicy bibliotek publicznych z Harklowej, Krauszowa, Morawczyny, Ostrowska, Pyzówki, Łopusznej, Krempach, Klikuszowej, Lasku i Rogoźnika. Oceniana była krótka recytacja tekstu z wybranej książki i rekwizyty, oraz odpowiedź na trzy pytania. W jury zasiedli Lucyna Czubernat - instruktor ds. bibliotek Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Urszula Dębska-Ciężobka - nauczycielka języka polskiego i Maria Bednarczyk - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Łopusznej.
Konkurs wygrał Piotr Babik z Rogoźnika. Drugie miejsce zajęli ex aequo Joanna Durka z Ostrowska i Bartłomiej Trebunia z Rogoźni ka, a trzecie - Jakub Budz z Harklowej. Lidia Bryja z Morawczyny i Mikołaj Głodziak z Klikuszowej otrzymali wyróżnienia. (AGN)

Tydzień Europejski po raz siódmy

Prezentacja stoisk sześciu państw Unii Europejskiej, konkurs literacki pt. "Wybory do Parlamentu Europejskiego 2009 - dlaczego warto głosować?", konkurs plastyczny "Rok 2010 Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym" to zaledwie trzy punkty odbywającego się w zakopiańskim Gimnazjum nr 2 VII Tygodnia Europejskiego przygotowanego przez Szkolny Klub Europejski oraz Samorząd Uczniowski. W tym roku uczniowie szczególnie zwrócili uwagę na takie państwa UE jak: Słowacja, Czechy, Węgry, Słowenia, Malta i Cypr. Przygotowali także program artystyczny "Podróż po państwach UE" i namawiali do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na przygotowanych przez uczniów stoiskach nie zabrakło symboli poszczególnych państw UE. (GAB)

Gramatyczne łamigówki

PODSARNIE. W "Gminnym dyktandzie o pióro wójta" walczyli uczniowie wszystkich podstawówek z terenu rabiańskiej gminy.
Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Podsarniu. - Tekst dyktanda przygotowała dr Barbara Zgama, pracownik naukowy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - mówi dyrektor Danuta Siarka. Dodaje, że najlepiej napisała go Paulina Słodyczka ze Szkoły Podstawowej w Bielance. Natomiast drugi był Bartosz Szpak z Szkoły w Podsarniu, a trzecia Natalia Nieć ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawie. Wszyscy uczestnicy gramatycznych zmagań otrzymali wyróżnienia i pamiątkowe dyplomy. (bes)

Prosto z pola na idola

FRYDMAN. 16 młodych wykonawców, wyłonionych w szkolnych konkursach, które odbyły się w Maniowach, Łapszach Niżnych i Frydmanie, wzięło udział w I Międzyszkolnym Konkursie Wokalnym "Prosto z pola na idola".
Wśród uczestników byli głównie uczniowie gimnazjów, ale również 2 uczniów szkoły podstawowej. Jak informuje Krzysztof Mikołajczyk, pomysłodawca i koordynator konkursu, wszyscy śpiewali po jednym przygotowanym przez siebie utworze w konwencji karaoke, choć czasami próbowali również własnego akompaniamentu na gitarze czy keyboardzie. Młodych wykonawców oceniało jury złożone z praktykujących muzyków: Katarzyna Turkot - laureatka powiatowego oraz finalistka regionalnego Turnieju Poezji Śpiewanej, absolwentka frydmańskiego gimnazjum i zwyciężczyni szkolnego konkursu (edycja sprzed 2 lat); Artur Szpałek - wokalista i klawiszowiec zespołu Black Seven, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Krościenku; Szczepan Sołtys - lider i gitarzysta zespołu rockowego Sztab z Łapsz Niżnych oraz Konrad Janik - gitarzysta zespołu ADHD Syndrom z Maniów.
Zwyciężczynią konkursu została Klaudia Maliniak z VI klasy Szkoły Podstawowej we Frydmanie, która wykonała utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". Drugie i trzecie miejsce zajęli uczniowie z gimnazjum w Maniowach: Kamila Szczurek, która zaśpiewała "Małgośkę" Maryli Rodowicz, oraz Michalina Marek za własną interpretację piosenki Anny Jantar "Tyle słońca w całym mieście". - Jury przyznało również trzy wyróżnienia: dla najmłodszego uczestnika konkursu Pawła Tażyka, za osobowość sceniczną - dla Miłosza Wojtaszka, oraz gimnazjum z Łapsz Niżnych za wykonanie przeboju Czerwonych Gitar "Tak bardzo się starałem" - informuje Krzysztof Mikołajczyk.
Konkurs uświetnił występ jurorki Kasi Turkot, która wykonała piosenkę Krzysztofa Cugowskiego pt. "Adam i Ewa" oraz - z towarzyszeniem drugiego jurora Konrada Janika, który akompaniował jej na gitarze - utwór Jacka Kaczmarskiego pt. "Zbroja".
Dzięki Arturowi Szpałkowi zwyciężczyni konkursu będzie miała okazję zaśpiewać z towarzyszeniem zespołu Black Seven na koncercie, który od będzie się 11 lipca w Łapszach Niżnych, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na rejs jachtem po Jeziorze Czorsztyńskim. (AGN)

Bajki, piosenki i konkursy

KROŚCIENKO. Gminna Biblioteka po raz kolejny włączyła się w propagowanie akcji "Tydzień bibliotek". Tegoroczna została zorganizowana pod hasłem "Biblioteka plus" i panowała podczas niej spontaniczna atmosfera, a dzieci nie tylko wykazały się dużą wiedzą, ale i obiecały, że będą często odwiedzać bibliotekę.
Przez tydzień na spotkania byli zapraszani uczniowie klas I - III miejscowej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Tam czytali im i opowiadali bajki oraz legendy pienińskie znane osoby, a wśród nich Jan Sienkiewicz i Jerzy Regiec, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Dzieciaki najpierw z zainteresowaniem słuchały, a potem opowiadały o swoich ulubionych bohaterach bajek. Recytowały też wiersze i śpiewały piosenki oraz uczestniczyły w zgaduj - zgadulach i quizach literackich.
Na koniec został rozstrzygnięty konkurs rysunkowy pt. "Mój ulubiony bohater wierszy Juliana Tuwima". Najlepsi otrzymali nagrody książkowe i słodycze. (BES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie