Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły Jazdy zapraszają !

.

Ośrodki nauki jazdy. Konkurencja na rynku ogromna. Można więc trafić dobrze, ale i się sparzyć. Dlatego warto wybierać najlepsze szkoły jazdy - takie, które cieszą się dobrą opinią oraz mają rekomendacje branżowego stowarzyszenia.

Razem można osiągnąć więcej: wypracowywać coraz lepsze formuły kształcenia kierowców oraz z większą skutecznością reprezentować ośrodki szkoleniowe wobec organów państwowych i samorządowych. Te właśnie intencje kierowały grupą właścicieli ośrodków kształcenia kierowców z całej Polski, gdy postanowili stworzyć swoją branżową organizację.

W kwietniu 2006 roku liderzy Polskiej Federacji Ośrodków Szkolenia Kierowców i instruktorzy nauki jazdy zainicjowali w Koszalinie utworzenie Ogólnopolskiej Izby Gos- podarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców /OIGOSK/.

Jedność receptą na sukces

Wśród członków-założycieli powstałej rok później OIGOSK znaleźli się również przedstawiciele Małopolski: Jerzy Wojtanowicz z Krakowa (Szkoła Samochodowa AUTO-TEST), Wojciech Stolarski z Krakowa (Ośrodek Szkolenia Kierowców DIMAX), Stanisław Grudzień z Proszowic (Ośrodek Szkolenia Kierowców CENTRUM), Łukasz Strychalski z Krakowa (Ośrodek Szkolenia Kierowców ROLMINEX) oraz Ośrodek Szkolenia Kierowców MPK w Krakowie.

Zjazd założycielski OIGOSK zgromadził przedstawicieli 126 ośrodków z całej Polski. Uchwalono na nim statut, regulaminy i wybrano władze izby. W okresie kwiecień - czerwiec 2007 roku na terenie całego kraju organizowano zebrania regionalnych środowisk ośrodków szkolenia kierowców. Wybrano na nich zarządy 8 oddziałów terenowych, w tym 17 kwietnia 2007 roku Zarząd Oddziału Terenowego nr 5 w Krakowie, gdzie zaufaniem obdarzony został Jerzy Wojtanowicz. Obecnie strukturę organizacyjną OIGOSK stanowi dziewięć oddziałów terenowych.

W kwietniu i listopadzie 2012 roku zarząd liczącej blisko 300 osób Izby zorganizował uroczystości jubileuszu 5- lecia działalności, na których wyróżniono kilkudziesięciu najaktywniejszych członków.

Małopolskie doświadczenia

Niestety, sytuacja kryzysowa, której od ponad 12 miesięcy doświadcza branża szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, spowodowała ok. 30-procentowe zmniejszenie się liczby ośrodków w Polsce, co miało też wpływ na obniżenie liczby członków OIGOSK do nieco ponad 200 osób. Do krakowskiego oddziału należy obecnie 19 szkół nauki jazdy.
Izba zrzesza właścicieli OSK oraz instruktorów nauki jazdy na zasadzie dobrowolności. Działa na rzecz promocji zrzeszonych ośrodków - mówi szef krakowskiego oddziału Jerzy Wojtanowicz.

Chociaż wszyscy członkowie oddziału prowadzą własne ośrodki, więc należą do ludzi zajętych, sporo czasu poświęcają na pracę w stowarzyszeniu. W tym roku już dwukrotnie odbyło się ich spotkanie z inspektorami Urzędu Miasta Krakowa, którzy sprawują nadzór nad działalnością OSK w Krakowie.

Spotkanie miało na celu zapoznanie się ze zmianami, jakie w ostatnich dniach zafundowali nam ustawodawcy - informuje Jerzy Wojtanowicz.

Nie wszystkie zmiany zostały przyjęte z aplauzem. Pojawiła się oto możliwość, by kursant zdawał egzamin w tym samym aucie, w którym się uczył, ale z tego tytułu ponosząca koszty szkoła jazdy nie otrzymuje żadnej rekompensaty, a pulę zgarnia ośrodek egzaminacyjny. Członkowie OIGOSK chcą to zmienić.

W roku ubiegłym oddział doprowadził do spotkania członków z przedstawicielami jednostek sprawujących nadzór nad OSK - z Urzędu Miasta Łodzi, Urzędu Miasta Kielce, Starostwa Powiatowego z Nowego Targu oraz Urzędu Miasta Krakowa. Z tego spotkania wiele wynieśli członkowie OIGOSK oraz - jak sami zapewniali - przedstawiciele urzędów.

Jednym z gorących ostatnio tematów w naszej branży jest cena za kształcenie kursantów na poszczególne kategorie. Wszyscy członkowie Izby oraz Ośrodki Szkolenia Kierowców nie zrzeszone w OIGOSK stoją na stanowisku, aby wzorem stacji kontroli pojazdów odgórnie ustalić ceny kursów. Wyeliminowałoby to nierzetelne szkolenia - informuje Jerzy Wojtanowicz

Wszystko dla dobra kierowcy

OIGOSK jako ogólnopolska organizacja koncentruje się na problemach ważnych dla środowiska, na przykład występuje z wnioskami do organów władzy publicznej w sprawie uzyskania opinii interpretujących nieprecyzyjne regulacje prawne oraz zleca opracowania takich opinii kancelariom prawnym.

Ogromny wysiłek wkładany jest w konsultacje projektów aktów prawnych. Członkowie zarządu OIGOSK uczestniczyli w procedowaniu w Sejmie rządowego projektu ustawy o kierujących pojazdami. Od marca 2013 roku, razem z przedstawicielami współpracujących organizacji społecznych, jak Liga Obrony Kraju i Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców, Polska Izba Gospodarcza OSK uczestniczyła w pracach zespołu roboczego w Ministerstwie Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Efektem prac tego zespołu było przekazanie przewodniczącemu Sejmowej Komisji Infrastruktury, posłowi Stanisławowi Żmijanowi, projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.

Niezwykle ważną powinnością OIGOSK jest dbałość o wysokie kwalifikacje kierowników ośrodków szkolenia oraz instruktorów nauki jazdy, poprzez mobilizowanie ich do uaktualniania wiedzy i umiejętności. W 2013 roku Izba aktywnie włączyła się we współorganizowanie warsztatów doskonalenia zawodowego instruktorów i wykładowców, wspierając je logistycznie, kadrowo oraz dofinansowując koszt uczestnictwa.

Już wkrótce, 20 września 2014 roku, OIGOSK organizuje dla swoich członków seminarium szkoleniowe, gdzie prelegentem będzie przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i przybliżone zostaną wszystkie zmiany w szkoleniu, jakie ostatnio nastąpiły w branży.

Władze OIGOSK deklarują jawność działania, otwartość w przyjmowaniu nowych członków, a także bliską współpracę z oddziałami terenowymi, którym pozostawiają dużą autonomię działania. W tej kadencji zarządem kieruje Roman Stencel.

Siedmioletnia działalność OIGOSK zaprocentowała wypracowaniem dobrej marki i pozytywnym postrzeganiem stowarzyszenia, jako prężnej, aktywnej i jednej z najliczebniejszych organizacji społecznych, skupiających środowiska OSK.

Przynależność do takiej organizacji nobilituje, ale i pomaga przetrwać trudne czasy kryzysu. Dlatego zachęcamy do wstępowania w jej szeregi - mówi prezes Roman Stencel.

A korzystanie z usług ośrodków skupionych w tej ogólnopolskiej organizacji jest nie bez znaczenia również dla kursantów. W tych szkołach jazdy mogą oczekiwać, że trafią pod opiekę doświadczonych instruktorów i zostaną dobrze przygotowani do egzaminu na prawo jazdy. Obok prezentacje niektórych małopolskich ośrodków skupionych w OIGOSK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski