MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły przyjmą mniej dzieci spoza rejonu

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum
Podstawówki przekształcają się z sześcioklasowych w siedmioklasowe. W tym roku, aby zrobić miejsce dla starszych dzieci muszą przyjąć mniej młodszych

W tym roku może być trudniej dostać się do nierejonowej szkoły podstawowej. Część placówek ograniczy nabór z tego powodu, że będzie musiała zostawić miejsce dla klas VII, które pojawią się od września w zreformowanych, ośmioklasowych podstawówkach. - W tym roku od września będziemy mieli trzy klasy pierwsze. Być może okaże się, że zajmą je głównie dzieci z rejonu, choć w poprzednich latach mieliśmy około połowę spoza. Musimy jednak znaleźć miejsce dla uczniów z VII klas - mówi Beata Sarapuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk.

Ta szkoła zawsze miała mało rejonowych uczniów, ponieważ niewiele osób mieszka w centrum Krakowa. Swoje dzieci zapisywali tu natomiast ci, którzy pracują w okolicy Rynku Głównego, np. wykładowcy UJ.

Teraz - podobnie jak w poprzednich latach - szkoła ma obowiązek przyjąć dzieci z rejonu, natomiast spoza - w miarę wolnych miejsc. W piśmie z Urzędu Miasta do dyrektorów szkół znalazła się informacja, że liczba pierwszych klas w podstawówce ma wynikać z liczby uczniów zameldowanych w obwodzie szkoły. Część rodziców potraktowała je jako zakaz przyjmowania dzieci spoza rejonu spowodowany reformą edukacji.

Podobne sformułowania znajdowały się jednak w wytycznych z poprzednich lat. - Pod tym względem nic się nie zmieniło w porównaniu z poprzednim rokiem - zapewnia Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. Tłumaczy, że szkoły ustalają listę dzieci z rejonu, które muszą przyjąć nie tylko na podstawie zameldowania, ale także adresu zamieszkania. W tym celu wykorzystuje się m.in. list dzieci z sąsiedniego przedszkola. - Nie jest więc tak, że szansę na przyjęcie mają tylko dzieci zameldowane w rejonie - zapewnia Barbara Nowak.

Teraz jednak w czasie rekrutacji nacisk ma być położony na to, aby nie przyjmować dzieci ponad miarę, tak, aby placówka była w stanie kształcić dzieci w systemie jednozmianowym. To wynika z porozumienia pomiędzy prezydentem miasta a kuratorem oświaty. Zakłada ono, że klasy mają być mniej liczne, a dzieci mają uczyć się w bardziej komfortowych warunkach. Według kurator część szkół przyjmowała do tej pory więcej dzieci niż mogła, aby zapewnić pracę nauczycielom.

Terminy rekrutacji

18 kwietnia - 8 maja składanie wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej

18 kwietnia - 4 maja test sprawności fizycznej do klas sportowych

4 maja podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki z testu sprawności fizycznej

do 12 maja weryfikacja wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowe

7 czerwca ogłoszenie listy przyjętych

8 - 16 czerwca potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

19 czerwca opublikowanie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych

20.04.2017 Prawie milion podpisów pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji. "To dla rządów PiS sprawdzian przyzwoitości"

Źródło:TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski