Szkoły też dostają cenzurki

Anna Kolet-Iciek
EDUKACJA. Prywatne Gimnazjum Omega w Miechowie i Niepubliczne Gimnazjum w Miechowie to najlepsze szkoły powiatu miechowskiego. Co ciekawe prowadzą je instytucje z Kielc. W powiecie proszowickim liderem naszego rankingu jest gimnazjum niepubliczne z Ostrowa.

Na podstawie najnowszych wyników edukacyjnej wartości dodanej stworzyliśmy ranking gimnazjów powiatów miechowskiego i proszowickiego. Przygotowując zestawienie uwzględniliśmy postępy uczniów z przedmiotów ma-tematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych. Edukacyjna wartość dodana (EWD) to metoda statystyczna, która pozwala oszacować wkład szkoły w wynik uczniów na egzaminie.

To jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły. Pokazuje on, czy rozwija ona potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia czy nie. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych. W przypadku gimnazjów brany jest pod uwagę sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny. Prof. Roman Dolata, jeden z twórców metody EWD zwraca uwagę, że edukacyjna wartość dodana stwarza możliwość wyróżnienia instytucji edukacyjnych pracujących szczególnie efektywnie i szczególnie nieefektywnie.

W tej ostatniej grupie, jeśli chodzi o powiat miechowski, znalazło się Gimnazjum w Kozłowie. Średnia EWD tej szkoły jest najgorsza w regionie. Dyrektor placówki odmówił nam komentarza. Powiedział jedynie, że szkołą kieruje od roku i nie czuje się odpowiedzialny za wyniki osiągane przez uczniów we wcześniejszych latach, a zresztą od września przestaje już szefować szkole, która znów zmienia dyrektora, bo przekształca się w zespół.

Rozmowni byli dyrektorzy dwóch najlepszych miechowskich szkół. W naszym rankingu na miejscu pierwszym w powiecie jest istniejące od 16 lat Prywatne Gimnazjum Omega w Miechowie. - W naszej szkole mniej czasu poświęcamy na biurokrację, a więcej na bycie z dziećmi - zdradza Zbigniew Żabiński, dyrektor najlepszego gimnazjum w regionie. - Dzięki temu znamy naszych uczniów, o każdym potrafimy powiedzieć, z czym ma problemy, a co wychodzi mu najlepiej. Mobilizujemy ich do udziału w konkursach - dodaje.

Z pewnością pracę nauczycielom ułatwia to, że cała szkoła liczy raptem 45 uczniów. Właścicielem szkoły jest Lokalne Centrum Edukacji Omega z siedzibą w Kielcach. Z Kielc pochodzi też założyciel zajmującego 2. miejsce w naszym rankingu Niepublicznego Gimnazjum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Ta szkoła powstała w 2007 r. Jej dyrektorka Ewa Kowalczyk-Uchto zdradza swoją receptę na sukces: - Innowacyjne metody kształcenia, liczne kółka zainteresowań i zajęcia wyrównawcze dla słabszych oraz małe klasy, po maksymalnie 15 osób. Nasi nauczyciele nie szczędzą uczniom uwagi, poświęcając im nawet swój wolny czas. To procentuje na egzaminach - dodaje .

W powiecie proszowickim pierwsze miejsce naszego rankingu zajmuje w tym roku Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie, prowadzone przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrów. Ta szkoła ma wysokie EWD zwłaszcza z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Dyrekcja placówki podkreśla, że to w dużej mierze zasługa doskonałej kadry i licznych zajęć dodatkowych dla uczniów słabszych i tych najzdolniejszych, a także dodatkowych godzin lekcyjnych z głównych przedmiotów egzaminacyjnych.

W osiągnięciu dobrych wyników pomogła też realizacja projektu unijnego. Dzięki pieniądzom, które udało się pozyskać szkole z UE, dzieci w ciągu 4 semestrów wzięły udział w 12 bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych, a oprócz tego mogły uczestniczyć w wielu kółkach rozwijających ich zainteresowania.Swoich nauczycieli chwali też Jolanta Księżna, dyrektorka Gimnazjum w Posądzy, które w naszym rankingu zajęło ostatnie miejsce w powiecie. - To jednak nie jest wina uczących, którzy wkładają w swoją pracę ogromny wysiłek, ale uczniów, którzy są kompletnie niezainteresowani nauką - mówi Jolanta Księżna.

Dyrektorka gimnazjum zwraca uwagę, że do jej szkoły przychodzą głównie dzieci bogatych rolników, którzy wprost mówią, że nauka nie jest im do niczego potrzebna, bo i tak zostaną na gospodarstwie. - Do egzaminu gimnazjalnego przystępują po to, żeby skończyć szkołę, potem idą zwykle do pobliskich zawodówek. Te nieliczne jednostki, które chcą się uczyć zwykle dostają się do dobrych krakowskich liceów, a to pokazuje, że nasi nauczyciele potrafią pracować, jeśli mają dzieci zainteresowane edukacją - podkreśla.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 58

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

u
uzup

W Kozlowie gmina nie zajmuje sie poziomem nauczania w gimnazjum tylko reorganizacja zeby zmienic dyrektora na swojego i dlatego sa na ostatnim miejscu , dla nich to jest najwazniejsze , a nie dzieci

r
rodzic

W Kozłowie będzie lepiej, nowy dyrektor zmieni nauczycieli i będzie ok.

ż
życzliwy

jeśli gmina nie nadzoruje, czy nie radzi sobie z nadzorem nad gimnazjum, Pan wie ile was osób gra , ile razy w tygodniu, m-cu, są od tego odpowiednie instytucje proszę powiadomić.Nikt nie ma prawa z gimnazjum publicznego robić sobie prywaty!!!!!!!!!!!!

z
zainteresowany rodzic

Dziś była sesja w gminie, czy ktoś wie, czy Wiesiu dojrzał już do zmiany aroganckiej, zarozumiałej nadętej dyrektorki? Ktora nic dobrego do tego gimnazjum nie wniosła, wręcz przeciwnie...!!!!! Wiem to bo mam tam dziecko i chyba go przeniosę do gimnazjum o zdrowej atmosferze, normalnej.

l
lopez

jak nie masz szmalu zapnij o balu. Bido

c
czytelnik

Kto płaci dyrektor gimnazjum za boisko w Posądzy i nie żąda żadnego dokumentu wpłaty?????, jest to nie do pomyślenia, bulwersuje sama zasada postępowania pani dyrektor, brak jakiejkolwiek etyki , i taka osoba dyrektorem????? To brak jakiejkolwiek kontroli ze strony gminy

s
senior

Mówi stasia że jola do emerytury będze dyrektore................

C
CZĘSTY GRACZ w PIŁKĘ

KIEDY SIĘ ROZLICZY Z KASY ZA GRĘ NA BOISKU, Kasę płacisz i to od osoby bardzo dużo, a paragonu, faktury, tj. ŻADNEGO DOKUMENTU NIE DAJE , PRYWATNE TO BOISKO-jej czy co ???????? Czy TYLKO PRYWATNY FOLWARK!!!

g
gość

Rodzice macie przecież możliwości, zgadzam się , że wypowiedz Jolanty Księżnej jako dyrekora Gimnazjum jest szokująca i bulwersująca bo ona nie ma sobie nic do zarzucenia, rodziców majętnych wina???? wszyscy wiedzą , że ryba psuje się od głowy, !!!! inny dyrektor Gimnazjum Posądzy i napewno lepszy wynik egzaminu, bo inny szef , ktory się stara i swą postawą robi wszystko by zachęcić młodzeż, nie ma układów jest czysta atmosfera 100% sukcesu, zbadane naukowo!!!!!!!!!!!, kontrole jedna za drugą i ogłosić szeroki konkurs na nowego dyrektora, szeroki by dać możliwość przystąpienia komuś z zewnątrz z poza układu!!!!!!

r
rodzi

Cuż może zrobić rodzic biedny, gdzie szukać pomocy, nikt sie z nim ie liczy a dyrektorka w Gimnazjum w Posądzy arogancka i zarozumiała samochwała

G
Gość

Ale ona się śmieje w twarz, nie zatapialna...? robi co chce i tak rządzi i tak...., bo Wiesiu na siłę trzyma i jak się podlizuje mamusi...........

r
rodzic

Wypowiedz dyrektora gimnazjum w Posądzy p jolanty księżnej jasno wskazuje dzielenie dzieci materialistyczne, taka osoba nie powinna być dyrektorem, czas natychmiastowych zmian

g
gosc

do prywatnych szkół chodzą wybrane dzieci, których rodzicom zależy na ich edukacji. to jest oczywista oczywistość. wiem z autopsji. kółek dzieci mają w brud, aż nie wiadomo z czego skorzystać. Klasy maleńkie, grupy na językach. kino, teatr i muzeum. sympatycznie ale trzeba tylko zapłacić czesne. w szkołach państwowych nie ma weryfikacji słabych nauczycieli, od lat mają słabe wyniki i nikt z tym nic nie robi. ale nie ma tez lekcji dodatkowych, bo nie ma pieniędzy na nie. juz na starcie środowisko wiejskie jest skreślone. w porównaniu z miastem widać różnicę.
a rolnicy też mogą być ambitni. nie trzeba ich od razu wrzucać do jednego wora.

k
kropek

Jeśli ma pan jakieś kontrargumenty, to proszę je podać, skoro to takie łatwe.
Z tego, co pan wypisuje tu i ówdzie (spamując wszędzie tam, gdzie się da) wynika, że jest pan w dziedzinie szkolnictwa amatorem.
Nie podaje pan ŻADNYCH źródeł na poparcie swych tez.
Sieje pan niechęć do pracy nauczycieli, niewiele pan wie o tajnikach ich pracy, operuje pan ogólnikami, z których wynikać może wszystko, zależnie od punktu widzenia.
Sądzi pan, że nauczyciele to lenie, nieuki, nie kształcą się zupełnie. To szkodliwe teorie.
Czy wyniki nauczania są złe? Nie są, są takie, na co stać uczniów TERAZ.
Jestem w tym zawodzie już lat wielu i mogę porównać uczniów z lat, kiedy kończyli klasę ósmą i szli do szkoły średniej z tymi uczniami, którzy ukończyli gimnazjum. Ci pierwsi byli przerażeni tym, co ci drudzy sobą prezentowali.
Niż demograficzny wymusza od szkół obniżenie jakości nauczania (mam tu na myśli szkoły średnie). Przyjmuje się KAŻDEGO ucznia gimnazjum, jaki złoży papiery. Każdego. Dyrektorom sen z oczu spędza NABÓR, czy otworzą przewidywane kierunki czy nie, czy nauczyciele będą mieli etaty czy nie.
Pan twierdzi, że nauczyciele się nie dokształcają. To bzdura. Zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego. By utrzymać się w zawodzie, podejmują kolejne studia podyplomowe zdobywając uprawnienia do nauki innego zawodu. Stają się nauczycielami wielozawodowymi. Moich kolegów i koleżanek nie trzeba zachęcać do lepszej pracy, ale UCZEŃ NAUCZY SIĘ TYLKO TEGO, CZEGO CHCE SIĘ NAUCZYĆ. Jeśli nie ma woli nauki, to żadna siła go do tego nie zmusi. I na nic cała wiedza pedagogiczna zda się.
Dzisiejsi rodzice to inne pokolenie, urodzone już w wolnej Polsce, jest bardziej roszczeniowe, od siebie chce dać niewiele, więcej żądać i brać. Taka postawa też udziela się ich dzieciom. Wiele by tu o tym pisać, nie czas i nie to miejsce.
Drogi panie, proszę unikać takich ogólnikowych sądów, jakie pan zaprezentował wyżej. Nie tędy droga do poprawy. Sprawa jest bardziej skomplikowana i ma wiele aspektów, a to forum jest najgorszym miejscem, by je rozwiązywać.

R
RP

Szanowny Panie Kropek,
proszę nie dopisywać do tej sprawy jakiejkolwiek nienawiści, bo takiej nie ma. Moje działania maja na celu poprawę kształcenia w powiecie proszowickim, we wszystkich szkołach publicznych i prywatnych, a już sam fakt podjęcia dyskusji odczuwam jako krok w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że zachęci Pan swoje koleżanki i kolegów do większego wysiłku w pracy zawodowej, której efektem będą w przyszłości lepsze wyniki w nauce, w przyszłych latach w wśród uczniów. Nie podzielam Pana poglądów które Pan tak obszernie wyraził i na które z łatwością mogę podać kontr argumenty, ale cieszy mnie to, że rozumie Pan problemy ( to to odbieram)
Rozumiem, że szkolnictwo nie jest odpowiednio dofinansowane, ale tak złe wyniki, wymagają pewnych działań, choćby na początek dyskusji, bo tak dalej być nie może.
Liczę, że wesprze mnie Pan w poprawianiu warunków dla edukacji w powiecie proszowickim.
Proponuję zacząć od promocji nauki.

RP

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3