Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły też dostają cenzurki

Anna Kolet-Iciek
EDUKACJA. Prywatne Gimnazjum Omega w Miechowie i Niepubliczne Gimnazjum w Miechowie to najlepsze szkoły powiatu miechowskiego. Co ciekawe prowadzą je instytucje z Kielc. W powiecie proszowickim liderem naszego rankingu jest gimnazjum niepubliczne z Ostrowa.

Na podstawie najnowszych wyników edukacyjnej wartości dodanej stworzyliśmy ranking gimnazjów powiatów miechowskiego i proszowickiego. Przygotowując zestawienie uwzględniliśmy postępy uczniów z przedmiotów ma-tematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych. Edukacyjna wartość dodana (EWD) to metoda statystyczna, która pozwala oszacować wkład szkoły w wynik uczniów na egzaminie.

To jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły. Pokazuje on, czy rozwija ona potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia czy nie. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych. W przypadku gimnazjów brany jest pod uwagę sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny. Prof. Roman Dolata, jeden z twórców metody EWD zwraca uwagę, że edukacyjna wartość dodana stwarza możliwość wyróżnienia instytucji edukacyjnych pracujących szczególnie efektywnie i szczególnie nieefektywnie.

W tej ostatniej grupie, jeśli chodzi o powiat miechowski, znalazło się Gimnazjum w Kozłowie. Średnia EWD tej szkoły jest najgorsza w regionie. Dyrektor placówki odmówił nam komentarza. Powiedział jedynie, że szkołą kieruje od roku i nie czuje się odpowiedzialny za wyniki osiągane przez uczniów we wcześniejszych latach, a zresztą od września przestaje już szefować szkole, która znów zmienia dyrektora, bo przekształca się w zespół.

Rozmowni byli dyrektorzy dwóch najlepszych miechowskich szkół. W naszym rankingu na miejscu pierwszym w powiecie jest istniejące od 16 lat Prywatne Gimnazjum Omega w Miechowie. - W naszej szkole mniej czasu poświęcamy na biurokrację, a więcej na bycie z dziećmi - zdradza Zbigniew Żabiński, dyrektor najlepszego gimnazjum w regionie. - Dzięki temu znamy naszych uczniów, o każdym potrafimy powiedzieć, z czym ma problemy, a co wychodzi mu najlepiej. Mobilizujemy ich do udziału w konkursach - dodaje.

Z pewnością pracę nauczycielom ułatwia to, że cała szkoła liczy raptem 45 uczniów. Właścicielem szkoły jest Lokalne Centrum Edukacji Omega z siedzibą w Kielcach. Z Kielc pochodzi też założyciel zajmującego 2. miejsce w naszym rankingu Niepublicznego Gimnazjum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Ta szkoła powstała w 2007 r. Jej dyrektorka Ewa Kowalczyk-Uchto zdradza swoją receptę na sukces: - Innowacyjne metody kształcenia, liczne kółka zainteresowań i zajęcia wyrównawcze dla słabszych oraz małe klasy, po maksymalnie 15 osób. Nasi nauczyciele nie szczędzą uczniom uwagi, poświęcając im nawet swój wolny czas. To procentuje na egzaminach - dodaje .

W powiecie proszowickim pierwsze miejsce naszego rankingu zajmuje w tym roku Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie, prowadzone przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrów. Ta szkoła ma wysokie EWD zwłaszcza z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Dyrekcja placówki podkreśla, że to w dużej mierze zasługa doskonałej kadry i licznych zajęć dodatkowych dla uczniów słabszych i tych najzdolniejszych, a także dodatkowych godzin lekcyjnych z głównych przedmiotów egzaminacyjnych.

W osiągnięciu dobrych wyników pomogła też realizacja projektu unijnego. Dzięki pieniądzom, które udało się pozyskać szkole z UE, dzieci w ciągu 4 semestrów wzięły udział w 12 bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych, a oprócz tego mogły uczestniczyć w wielu kółkach rozwijających ich zainteresowania.Swoich nauczycieli chwali też Jolanta Księżna, dyrektorka Gimnazjum w Posądzy, które w naszym rankingu zajęło ostatnie miejsce w powiecie. - To jednak nie jest wina uczących, którzy wkładają w swoją pracę ogromny wysiłek, ale uczniów, którzy są kompletnie niezainteresowani nauką - mówi Jolanta Księżna.

Dyrektorka gimnazjum zwraca uwagę, że do jej szkoły przychodzą głównie dzieci bogatych rolników, którzy wprost mówią, że nauka nie jest im do niczego potrzebna, bo i tak zostaną na gospodarstwie. - Do egzaminu gimnazjalnego przystępują po to, żeby skończyć szkołę, potem idą zwykle do pobliskich zawodówek. Te nieliczne jednostki, które chcą się uczyć zwykle dostają się do dobrych krakowskich liceów, a to pokazuje, że nasi nauczyciele potrafią pracować, jeśli mają dzieci zainteresowane edukacją - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski