MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka dla powodzian

Redakcja
Fala powodziowa opuściła Małopolskę. Dla wielu rodzin nie oznacza to jednak powrotu do normalności. Rozpoczyna się dramatyczna walka o doprowadzenie do porządku zniszczonych domów i zalanych gospodarstw.

POMOC. Od dziś w redakcji "Dziennika Polskiego" będą zbierane paczki dla powodzian.

Jak wynika ze wstępnych wyliczeń Urzędu Marszałkowskiego, straty mogą sięgnąć ponad 300 milionów złotych. Nikt nie wie jednak dokładnie, jak duże są potrzeby powodzian.

Stowarzyszenie WIOSNA postanowiło zorganizować nadzwyczajną edycję Szlachetnej Paczki dla powodzian. W akcję zaangażował się "Dziennik Polski", TVP Kraków i Radio Kraków. Celem jest wsparcie wszystkich rodzin poszkodowanych przez powódź w Małopolsce.

- Bardzo cenne będą dla nas informacje o wsiach, przysiółkach i osiedlach w Małopolsce, które ucierpiały podczas powodzi. Prosimy sołtysów, radnych, działaczy społecznych o informowanie nas o tych miejscach - mówi ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA.

Na czym polega akcja?

Stowarzyszenie WIOSNA przewiduje pomoc w trzech etapach. Pierwszy polegać będzie na wręczeniu poszkodowanym rodzinom z Małopolski symbolicznej paczki, w której znajdą się najpotrzebniejsze artykuły. Równocześnie na terenach powodziowych wolontariusze ze szkół ponadgimnazjalnych będą przeprowadzać ankiety. Zapytają, kto potrzebuje np. cegieł, ubrań, sprzętu gospodarstwa domowego. Ułatwi to realną ocenę skali potrzeb powodzian. W trzecim etapie powstanie specjalna strona internetowa, na której zostaną zamieszczone informacje o tym, jak można pomóc konkretnym rodzinom.

Co możemy zrobić?

Do 30 maja zbieramy paczki dla powodzian. Magazyny powstały m.in. w redakcjach "Dziennika Polskiego", Telewizji Kraków i Radia Kraków. Pomoc mogą przygotować indywidualne osoby lub grupy znajomych, sąsiadów, pracowników. Pojedyncza paczka powinna mieć wartość około 200 zł. Ważne, aby była zapakowana w karton i zapieczętowana przez ofiarodawców. Ci, którzy nie mają możliwości przygotować paczki, mogą wpłacać pieniądze na konto WIOSNY.

Co włożyć do paczki?

Potrzebne są trwałe artykuły żywnościowe, dobrej jakości kawa, herbata, czekolada, środki czystości i higieny osobistej, peleryny przeciwdeszczowe, śpiwory, koce, ręczniki, wiaderka i ścierki.

Liczymy na pomoc

Stowarzyszenie WIOSNA liczy również na pomoc dyrekcji szkół ponadgimnazjalnych. Ich zadaniem będzie zachęcenie uczniów do udziału w akcji, zapewnienie miejsca na ich przeszkolenie i opiekę podczas jednodniowego wyjazdu młodzieży w tereny powodziowe. Paczki będą rozwożone od 31 maja do 2 czerwca.

W akcję zaangażowało się już Liceum nr 1 w Krakowie. - Dziś wszystkie klasy zostaną poinformowane o akcji. Chętni uczniowie, za zgodą rodziców, wyjadą do powodzian. Nauczyciele i samorząd szkolny zamierza również przygotować paczki - mówi Elżbieta Sadowska, dyrektor Liceum nr 1 w Krakowie.

Pomóc można także oferując transport paczek i wolontariuszy. W ten sposób w akcję włączyło się już Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Krakowie.

Czekamy

W redakcji "Dziennika Polskiego" w Krakowie (ul. Wielopole 1) paczki będą przyjmowane od dziś do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Pomoc można również przekazywać w recepcji TVP Kraków (ul. Krzemionki 30) od wtorku do piątku (w godz. 14-20), w sobotę (10-18) i niedzielę (10-18), a także w redakcji Radia Kraków. Więcej informacji na www.szlachetnapaczka.pl.

NATALIA ADAMSKA
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski