Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szopki z dziecięcych marzeń

BAR
Niektóre szopki wyglądały bardzo apetycznie Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
Niektóre szopki wyglądały bardzo apetycznie Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
GDÓW. Z czego można zrobić betlejemską stajenkę? Oczywiście z drzewa, z masy solnej, z tektury. Ale piękną szopkę da się również stworzyć z makaronu, ziaren, włóczki, pierniczków, kamyków. Można ją także wykonać z papieru techniką orgiami, albo precyzyjnie umieścić w szklanej kuli.

Niektóre szopki wyglądały bardzo apetycznie Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz

Taki wachlarz pomysłów i możliwości zaprezentowali uczestnicy konkursu szopek zorganizowanego już po raz dziesiąty przez Centrum Kultury w Gdowie. Zgłoszono do niego 41 bardzo różnorodnych prac, autorów było jednak o wiele więcej.

Regulamin konkursu mówi, że szopki mogą być przygotowane w gronie rodzinnym - wielu uczestników skorzystało z tej możliwości, toteż wykonawców było 71. Do tego doliczyć trzeba około setki uczniów, bowiem cztery klasy przygotowały prace zbiorowe.

W jury, które oceniało konkursowe prace zasiadali: Edyta Trojańska-Urbanik - dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, Anna Suchoń - instruktor zajęć plastycznych w CK, siostra Stanisława Wnukowska i Elżbieta Matuszyk - dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej

O tym, które szopki jurorzy uznali za najpiękniejsze, dowiedzieć się można było już we wtorkowy wieczór, podczas uroczystego spotkania w Centrum Kultury. Wzięli w nim udział nie tylko autorzy prac i ich najbliżsi, ale także dwa dziecięce chóry - ze Szkoły Podstawowej w Zręczycach, prowadzony przez Hannę Dziewońską i gdowski - pod kierunkiem Katarzyny Ciężarek. Uroczo śpiewane kolędy i pastorałki wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój, a demonstrowane szopki budziły niekłamany podziw.

Miłym akcentem było też przekazanie przez przedstawicieli VII Drużyny Harcerskiej ze Szkoły Podstawowej w Marszowicach Światełka Betlejemskiego.

Z roku na rok gdowskie dzieci i ich rodziny przygotowują coraz piękniejsze i oryginalniejsze szopki, jednak - na co zwrócili uwagę jurorzy- niekiedy łączenie materiałów bywa nietrafione. Niemniej na nagrodę zasłużyli wszyscy uczestnicy konkursu za podjęcie często mozolnej, wymagającej pomysłu, skupienia i dokładności, pracy.

Taką nagrodą będzie wyprawa na warsztaty artystyczne do muzeum w Bochni lub Krakowie podczas ferii zimowych. Już w ubiegłych latach dzieci wyjeżdżały do muzeów w Niepołomicach i Krakowie. by poznać tam ludowe dzieła sztuki i zgłębiać sposoby ich powstawania.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Nikola Wróblewska z Bilczyc, która szopkę wykonała wspólnie ze swoim dziadkiem.

II miejsce: Weronika Feliks z Bilczyc, Alicja i Magdalena Kijewskie z Wiatowic, dzieci z klasy "0" Szkoły Podstawowej w Zręczycach.

III miejsce: Weronika i Wiktor Bujakowie ze Zręczyc, Zuzanna Zawadzka z Wiatowic, Bartłomiej i Szczepan Chwajołowie z Zagórzan, Agnieszka Surmańska ze Zręczyc.

Wyróżnienia otrzymali:

Barbara Głuc i Julia Serafin ze Zręczyc, Oliwia Kurnik z Gdowa, Kacper Zawadzki z Wiatowic, Mateusz Skimina z Książnic, Bartłomiej Smoter ze Zręczyc, Jakub Ryś z Gdowa, Kacper Zabdyr z Gdowa, Angelika Rakoczy i Weronika Kapera z Zagórzan, Artur Długosz ze Szczytnik, Karolina i Konrad Klimaowie z Książnic, oraz Koło Matematyczne z Winiar (opiekun: Barbara Szlachta Kocwa) i klasa II Szkoły Podstawowej w Niegowici.

(BAR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski