Szpital w Olkuszu zakupił nowoczesny sprzęt medyczny. Na...

Szpital w Olkuszu zakupił nowoczesny sprzęt medyczny. Na urządzenia jest 2,5 mln zł [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Ponikowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Szpital w Olkuszu zakupił nowoczesny sprzęt medyczny. Na urządzenia jest 2,5 mln zł [ZDJĘCIA]
1/6
przejdź do galerii

©Nowy Szpital w Olkuszu

Nowy Szpital w Olkuszu kupił nowoczesny sprzęt do zabiegów chirurgicznych. Na blok operacyjny została już dostarczona nowa kolumna do laparoskopii. Jesienią wyposażenie bloku zostanie uzupełnione o nowoczesny zestaw do zabiegów ortopedycznych.
Olkuska placówka zdecydowała się na wymianę sprzętu do laparoskopii na bardziej nowoczesny, a przez to bezpieczniejszy dla pacjentów i personelu. Zakupiony za 440 tys. zł zestaw zawiera m.in. monitor medyczny, diody Led, system kamer HD, który umożliwia wyświetlanie diagnozowanych czy operowanych narządów na monitorze.

Szpital zakupił dwa oddzielne zestawy do laparoskopii dla chirurgów i dla ginekologów. Dodatkowe narzędzia w zestawie dla lekarzy ginekologów umożliwią wykonywanie szerszej gamy zabiegów endoskopowych u pacjentek. Uzupełnieniem wyposażenia bloku operacyjnego będzie nowa kolumna do zabiegów artroskopowych, która usprawni przeprowadzanie zabiegów z zakresu chirurgii urazowej, przede wszystkim stawów kolanowych i barkowych.

Zabiegi laparoskopowe od lat uznawane są za standard w diagnostyce oraz terapii narządów jamy brzusznej. Metoda stosowana jest najczęściej w ginekologii i przy chorobach układu trawiennego. W chirurgii klasycznej używany jest skalpel, natomiast w laparoskopii chirurg patrzy w monitor i operuje mikronarzędziami. Dla pacjentów najważniejsze jest to, że operacje wykonywane przy użyciu tego typu sprzętu są zabiegami małoinwazyjnymi, rzadko występują po nich powikłania, a czas rekonwalescencji jest krótszy niż w przypadku operacji przeprowadzanych metodą klasyczną.

Szpital w Olkuszu utworzył pracownię mammograficzną. Pierwsze pacjentki skorzystały już z badań. Pracownia zlokalizowana jest w wyremontowanym pomieszczeniu na parterze w głównym budynku szpitala w pobliżu innych pracowni diagnostyki obrazowej: TK, USG, RTG.

Mammografia to nieinwazyjna metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich. Badanie to jest uznawane za bezpieczną i efektywną metodę wykrywania raka piersi oraz oceny innych zmian w piersiach. Dotychczas pacjentki z Olkusza, u których trzeba było wykonać takie badanie musiały korzystać z innych placówek. Obecnie takie badanie będzie wykonywane na miejscu. W przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki pacjentki mają również możliwość wykonania w olkuskiej placówce USG, biopsji cienko i gruboigłowej z badaniem cytologicznym i histopatologicznym oraz badań immunohistochemicznych czy oznaczenia receptorów.

Pracownia będzie wykonywała na razie badania pacjentkom, na podstawie skierowania z działających przy szpitalu poradni specjalistycznych: ginekologicznej, onkologicznej czy poradni chorób piersi. Szpital zamierza przystąpić do programu badań piersi finansowanych przez NFZ.

Modernizacja wyposażenia bloku operacyjnego jest częścią projektu, na który Nowy Szpital w Olkuszu otrzymał dofinansowanie 7,8 mln zł. Łącznie do 2020 r. szpital zainwestuje w placówkę ponad 10 mln zł, z czego 2,5 mln zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu medycznego.ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »