Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja wspomoże psychiatrów i pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Poznajcie system "Mentalio"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Karolina Jamróz/Archiwum SU
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie rozpoczęto prace nad projektem "Mentalio". Jego zadaniem będzie opracowanie innowacyjnego systemu wsparcia decyzji diagnostycznych i terapeutycznych, opartego na algorytmach sztucznej inteligencji, w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży.

„Mentalio” to projekt, który wykorzystując sztuczną inteligencję pomoże w dogłębnej ocenie stanów psychicznych i emocjonalnych pacjentów. W przyszłości może stać się istotnym wsparciem dla psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, a w efekcie usprawnić cały system opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży.

- Będąc rodzicem nie jest łatwo ocenić jak bardzo i jak szybko nasze dziecko potrzebuje pomocy psychiatry czy psychoterapeuty. Podobnie trudna bywa decyzja, kiedy psycholog czy psychoterapeuta powinien skierować dziecko na pilną konsultację do szpitala. Podejście oparte na sztucznej inteligencji nie zastąpi lekarza może być jednak istotnym wsparciem w procesie planowania leczenia - mówi dr hab. n. med. Maciej Pilecki, Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W ramach badania lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego opracują kwestionariusze przeznaczone zarówno dla rodziców, jak i pacjentów oraz specjalistów. System "Mentalio" po wprowadzeniu danych z ankiet będzie sugerował lekarzowi nie tylko prawdopodobne diagnozy, ale również zalecenia terapeutyczne. Sam algorytm sztucznej inteligencji bazować będzie na grafowej technologii uczenia się i kojarzenia podobieństw. Pozwoli to na konstruowanie wniosków pomimo często niepełnych zestawów informacji przekazywanych przez pacjentów czy ich rodziców, którzy nie zawsze są pewni swoich odczuć. W badaniu weźmie udział ok. 1500 pacjentów w wieku 13-21 lat, a także ich rodzice i opiekunowie.

- Szpital Uniwersytecki w Krakowie od dawna bierze udział w badaniach klinicznych praktycznie we wszystkich specjalizacjach medycznych, tym razem zdecydowaliśmy się współtworzyć projekt w ramach psychiatrii. Wszystko to w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie usprawnienia działań w tym zakresie, zwłaszcza w obrębie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jeżeli możemy wykorzystać nowoczesne technologie do efektywnej pomocy naszym obecnym i przyszłym pacjentom, to dlaczego nie mielibyśmy podjąć takiego wyzwania? - zdradza Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Projekt realizowany będzie do grudnia 2025 roku, a nad przebiegiem prac i ostatecznym kształtem czuwać będą również konsultanci naukowi m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Docelowo system Mentalio będzie mógł być wykorzystywany nie tylko w placówkach medycznych, ale również przez lekarzy pierwszego kontaktu, szkolnych pedagogów czy nawet przez samych rodziców.

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski