Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka, jej twórcy i wiedza o nich

Wacław Krupiński
W "Zwierzęcej zajadłości..." znajdą się wiersze Stanisława Barańczaka
W "Zwierzęcej zajadłości..." znajdą się wiersze Stanisława Barańczaka Fot. archiwum
Książki. Poznamy m.in. żartobliwe oblicze Stanisława Barańczaka i zajrzymy za kulisy prywatnego życia diwy Aleksandry Kurzak

Krakowskie specjalistyczne wydawnictwa przygotowały dla czytelników bardzo interesującą ofertę jesienną.

Wydawnictwo a5
Specjalizująca się w poezji oficyna zapowiada dwa spotkania z twórczością Stanisława Barańczaka: "Zwierzęca zajadłość i inne wiersze" - wybór jego żartobliwych wierszy; "Stanisław Barańczak słucha arcydzieł" - po raz pierwszy wydany zbiór przetłumaczonych przez niego librett, m.in. Purcella "Dydona i Eneasz", Mozarta "Don Giovanni" oraz "Wesele Figara" i Pieśń V z "Podróży zimowej" Willhelma Müllera do muzyki Franza Schuberta. Obie książki w nowym opracowaniu graficznym Wojciecha Wołyńskiego.

Ponadto kolejny wybór wierszy z dołączoną płytą, tym razem Ewy Lipskiej.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Obchodząca w tym roku swe 70-lecie oficyna proponuje m.in. trzy spotkania z wielkimi śpiewakami. "Si, Amore" to tytuł rozmów z Aleksandrą Kurzak. Słynna sopranistka odsłania przed Aleksandrem Laskowskim kulisy najwspanialszych spektakli operowych, tajniki warsztatu wokalnego i aktorskiego i prawdę o prywatnym życiu, o macierzyństwie. W tle wielkie sceny operowe świata.

Renée Fleming, jedna z największych gwiazd współczesnej sceny operowej, ofiarowała nam z kolei "Głos wewnętrzny. Autobiografię". Poznajemy blaski i cienie życia operowej diwy, jej sukcesy i egzystencjalne kryzysy. Artystka szczerze i otwarcie opowiada o wyzwaniach stawianych jej przez międzynarodową publiczność, o muzycznych i pozamuzycznych pasjach, o scenicznych przyjaciołach i rodzinie.

"Poszukiwanie" to z kolei rozmowa Sylwii Wachowskiej i Aleksandra Laskowskiego z Jerzym Artyszem, jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków, obchodzącym w tym roku 85. urodziny, uznanym artystą operowym, ale także wybitnym interpretatorem dzieł oratoryjnych oraz muzyki kameralnej. Błyskotliwą i barwną opowieść o życiu operowej gwiazdy Jerzy Artysz uzupełnia refleksją na temat miejsca sztuki we współczesnym świecie oraz uwagami dla młodych artystów.

Universitas
Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas proponuje "Polskę Jasienicy. Biografię publicysty" Arkadiusza Kierysa. Leon Lech Beynar - znany pod pseudonimem Paweł Jasienica - to symbol opozycji intelektualnej wobec PRL i autor poczytnych prac historycznych. Nie godząc się z wieloma zjawiskami życia w Polsce (także przedwojennej - w tym z antysemityzmem), uważał, że praca na rzecz Polski powojennej jest obowiązkiem każdego inteligenta; pojmował ją jako służbę narodowi, a nie reżimowi.

"Salut Henri! Don Witoldo! Witold Wirpsza - Heinrich Kunstmann. Listy 1960-1983" - wstęp, przekład i opracowanie Dorota Cygan i Marek Zybura - książka przynosząca korespondencję zmarłego 30 lat temu Witolda Wirpszy z niemieckim historykiem literatury i tłumaczem to wielowątkowe źródło wiedzy o emigracyjnych latach życia pisarza i jego żony, tłumaczki Marii Kureckiej. Z jego berlińskiego statusu i kontaktów korzystała solidarnościowa emigracja intelektualistów z początku lat 80., której przecierał szlaki jako jej mentor i guru.

Kinomanom Universitas proponuje Tadeusza Lubelskiego "Historię kina polskiego 1895-2014". To zmienione wydanie książki prof. Lubelskiego "Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty", w której omówił najważniejsze zjawiska polskiej sztuki i kultury filmowej, a także przemysłu kinematograficznego. Teraz wybitny krakowski filmoznawca opisał i okres 2005-2014, uwzględniając nawet filmy, które znalazły się na ekranach na początku roku obecnego.

Tytuł pracy Justyny Michalik "Idea bardzo konsekwentna. Happening i Teatr Happeningowy Tadeusza Kantora" w pełni oddaje treść tomu. Autorka, młoda krakowska teatrolożka, przybliża kolejne realizacje, idee, inspiracje i źródła pomysłów Kantora. Książka może stanowić istotne źródło wiedzy dla czytelników zainteresowanych sztuką Kantora oraz badaczy teatru i sztuk wizualnych XX i XXI stulecia.

Nie tylko miłośników słynnej powieści Cervantesa zainteresuje "Długi cień Don Kichota" Magdaleny Barbaruk.

"Autorka wyprowadza swojego bohatera z przestrzeni literatury i historii i wprowadza go w domenę kultury i współczesności. Ujawnia nieprzeczuwane i nieobliczalne semantyczne potencje donkichotyzmu, czyniące z błędnego rycerza uniwersalny model nowożytnej i nowoczesnej egzystencji. Co więcej, przekonuje ona, że arcydzieło Cervantesa wciąż rzuca na nas dający do myślenia urok (czar?, klątwę?). Innymi słowy, że nie tylko my je czytamy, ale również, że i ono nas czyta" - komentuje pracę dr hab. Dariusz Czaja.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski