Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta rzeźba będzie teraz witała turystów wjeżdżających do Zakopanego. "Taniec góralski" Henryka Burzca na rondzie przy dworcach

Aurelia Lupa
Wideo
od 16 lat
Zakopiańskie rondo Armii Krajowej ozdobiła rzeźba Henryka Burzca "Taniec góralski". Pomnik bezpośrednio po renowacji został przeniesiony spod domu artysty na rondo przy dworcach kolejowym i autobusowym.

Kompozycja „Taniec góralski” do tej pory można było podziwiać przed pracownia zmarłego artysty przy ul. Piaseckiego. Niestety, niewiele osób mogło ją podziwiać. Trafiali tam tylko ci, którzy wiedzieli, że tam znajdą rzeźby. Kilka miesięcy temu zakopiański urą miasta zdecydował, by rzeźbę wyremontować i przenieść. Renowacja właśnie się zakończyła. Rzeźba stanęła na zielonym skwerze przy rondzie Armii Krajowej. Tym samym tańcząca para górala i góralki będzie witać przyjeżdżających do Zakopanego turystów.

Henryk Burzec urodził się 21 lutego 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Po ukończeniu szkoły powszechnej i trzyletniej rzemieślniczej szkoły stolarskiej rozpoczął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, artysta rozpoczął nauczanie w miejscowym Państwowym Liceum Plastycznym. Choć związek ze szkoła nie był zbyt długi, Burzec pozostał w mieście i tworzył. Zamieszkał w przedwojennej pracowni malarza Teodora Axentowicza przy ulicy Piaseckiego. To tam można podziwiać prace artysty.

Wówczas jego działalność była ceniona przez miejscowe władze. W latach 70. powstały jego plenerowe rzeźby z żelbetonu – m.in. płaskorzeźba „Pegaz” na zewnętrznej ścianie budynku Urzędu Stanu Cywilnego, czy „Orbity” przy urzędzie miasta. To forma dekoracyjna, nawiązującą do odkryć Kopernika.

Artysta zmarł 31 października 2005 w Zakopanem i został pochowany na nowym cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

W tym roku jury najwyżej oceniło oscypki zrobione przez Jana Gawlak - Sockę z zakopiańskiej Olczy

Strzygli i doili owce, pucyli oscypka. Bacowie z Podhala na ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski