Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak silnej Małopolski jeszcze w Warszawie nie widzieliśmy

Włodzimierz Knap
Prof. Ryszard Terlecki awansował do pierwszej ligi polityków
Prof. Ryszard Terlecki awansował do pierwszej ligi polityków Fot. Piotr Smoliński
Polityka. Przedstawiciele naszego regionu objęli ważne funkcje w kluczowych ośrodkach.

Choć żaden z Małopolan nie należy do grona trzech-czterech najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, to i tak nasz region stał się polityczną potęgą na skalę wcześniej nieznaną.

Na szczycie tej piramidy jest oczywiście prezydent Andrzej Duda. Niewiele niżej znajduje się prof. Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS i bliski współpracownik prezesa Kaczyńskiego. Do tego kręgu zaliczyć można też Piotra Naimskiego, posła z Nowego Sącza i ministra w kancelarii premiera. Prezes liczy się bardzo z jego opinią w kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Ministrów Małopolan jest czworo, począwszy do pierwszego pośród nich, czyli szefowej rządu Beaty Szydło. Wicepremierem, ministrem nauki jest Jarosław Gowin. Resortem infrastruktury kieruje Andrzej Adamczyk. Zbigniew Ziobro to dziś tylko minister sprawiedliwości. Tylko, bo niedługo zostanie też prokuratorem generalnym. Wtedy stanie się jednym z najmocniejszych ludzi w kraju.

W kierownictwie 8-osobowej kancelarii prezydenckiej pracuje troje tytularnych ministrów z Małopolski. Prof. Krzysztof Szczerski, politolog z UJ, odpowiada za politykę zagraniczną. Anna Surówka-Pasek jest prezydenckim prawnikiem, a Wojciech Kolarski odpowiada za wizerunek Andrzeja Dudy. Wśród dziewięciorga doradców prezydenta jest dwóch krakowian: Piotr Nowacki, trener narciarstwa, i dr Krzysztof Mazur, politolog z UJ, prezes Klubu Jagiellońskiego.

Beata Szydło nie zamierza powołać Rady Gospodarczej przy premierze. W zamian ma korzystać z efektów pracy Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez Andrzeja Dudę. Zasiadają w niej 84 osoby. Wśród nich naliczyliśmy sześć związanych z Małopolską: prof. Janusz Filipiak, prezes firmy informatycznej Comarch i właściciel Cracovii, Roman Kluska, przedsiębiorca i filantrop, prof. Filip Musiał, historyk z IPN, prof. Andrzej Nowak, historyk z UJ, dr hab. Andrzej Waśko, polonista z UJ, oraz wymieniony dr Mazur.

Jarosławowi Gowinowi posadę wiceministerialną zawdzięczają trzy osoby z Małopolski. W resorcie nauki zatrudnił on prof. Aleksandra Bobkę, informatyka po AGH i filozofa po UJ, znawcę filozofii Kanta, wykładowcę m.in. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Drugim jest dr Piotr Dardziński, politolog, wykładowca w UJ. W Ministerstwie Rozwoju wiceszefem resortu jest krakowianka Jadwiga Emilewicz, jedna z najbliższych współpracownic Gowina, małopolska radna sejmiku z Polski Razem.

W MSWiA wiceministrami zostali krakowianie: Jakub Skiba (ukończył historię na KUL) oraz Sebastian Chwałek, absolwent prawa UJ. Prof. Filip Grzegorczyk, prawnik i politolog po UJ, jest podsekretarzem stanu w resorcie skarbu. Wykłada na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Absolwentem Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Frycza Modrzewskiego jest wiceminister pracy Stanisław Szwed. W Ministerstwie Finansów szefem Służby Cywilnej został z kolei Marian Banaś, prawnik po UJ, religioznawca po PAT. W tymże resorcie wiceministrem jest też Leszek Skiba, przez lata wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Natomiast dr Krzysztof Kozłowski z Katedry Prawa Konstytucyjnego UJ objął posadę wiceministra w resorcie gospodarki wodnej.

Już niedługo przekonamy się, czy obecność tak potężnego zaciągu małopolskiego w ośrodkach decyzyjnych przełoży się na realne i wpływowe lobby na wzór śląskiego czy pomorskiego z poprzednich lat.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski