Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zapamiętali papieża mieszkańcy Myślenic

Katarzyna Hołuj
Dziewczynka u boku Jana Pawła II to Eliza Marcowska z Myślenic
Dziewczynka u boku Jana Pawła II to Eliza Marcowska z Myślenic FOT. ARCHIWUM PRYWATNE
Wspomnienia. Jan Paweł II – zasłuchany, zaczytany, przemawiający do młodych... 25 kwietnia rozstrzygnięty zostanie konkurs „Tak Go pamiętamy”, ogłoszony w związku z kanonizacją papieża Polaka. Fragmenty nadesłanych prac publikujemy już dziś.

Papież zasłuchany

Jako pierwsi zaśpiewali nowotarżanie swoje „rymowanki”. Nasi ze względu na upływający czas skorygowali program do dwóch, a jak się da, to do trzech utworów. No i zaśpiewali, jak nigdy, od serca, pełną piersią. I cisza.

Ojciec Święty z głową podpartą ręką, zasłuchany, milczy. Taka mała konsternacja… Może zasnął? A tu odzywa się w te słowa: „A więcej nie umiecie?”. No to radość! I zaśpiewali, a trwało to jeszcze godzinę! Śpiewali i śpiewali, aż serce rosło. Ojciec Święty wstał, uściskał dyrygenta, podziękował i tradycyjnie Arturo Mari zaczął robić nam pamiątkowe zdjęcia.

Zbigniew Bobowski (79 lat), Myślenice

***

Papież zaczytany

Może był to 1977 rok, a może 1976, (...) na drodze wojewódzkiej z Biertowic przez Sułkowice do Zembrzyc Późnym popołudniem Karol Wojtyła wieziony był, jak się później okazało, na jakieś ważne uroczystości do Makowa Podhalańskiego, gdzie pracował na parafii ks. Stanisław Dziwisz.

Samochód wiozący Karola Wojtyłę musiał się zatrzymać na dłuższą chwilę, gdyż droga zajęta była przez samochód ciężarowy, który wycofywał się na teren magazynów „Kuźni”. Wraz z innymi pracownikami fabryki, którzy również czekali na przejście przez ulicę, mieliśmy w odległości kilku metrów doskonale widocznego Karola Wojtyłę.

Zatopiony był w lekturze jakieś książki. Nad Jego głową paliła się jasna lampka, punktowo oświetlająca książkę i samego Czytelnika. Dla mnie to potwierdzenie pracowitości i dbałości o wykorzystanie czasu.

Marcin Szybowski (66 lat), Myślenice

***

Papież w Krakowie

Na wiadomość o pierwszym przybyciu papieża do Krakowa bez wahania podjęłam decyzję – muszę tam być! Miałam wtedy 6 lekcji w szkole, a potem jeszcze zaniosłam do szpitala jabłka dla chorej teściowej i poszłam na dworzec.

Wysiadłam przy moście Dębnic­kim i stanęłam w tłumie, który tworzył zwarte szeregi wzdłuż trasy, którędy miał przejeżdżać papież (…) Wreszcie usłyszeliśmy głos dzwon Zygmunta na Wawelu. Jego dźwięk niósł się wzdłuż Wisły, odezwały się dzwony z innych kościołów, ich głos potężniał, wraz ze słowami pieśni śpiewanych przez ludzi.

Wreszcie ukazał się samochód wiozący papieża. Gdy obok mnie przejeżdżał chciałam krzyknąć „Ojcze Święty, witaj w swoim Krakowie”, lecz nie potrafiłam. Wzruszenie odebrało mi głos.

Teresa Święch, Myślenice

***

Papież do młodych

Ktoś z naszej grupy rozwinął transparent: „Ojcze Święty jesteś kochany Oaza Myślenice 18.VII.2002” (...) Jeszcze nie wiedzieliśmy, że w czasie tej mszy Papież zwróci się także do członków Oaz. Do nas (…). – Dziękuję ci pieśni oazowa – powiedział.

Mówił o tym, że to „Barka” wywiodła go z krakowskiego tronu biskupiego na tron piotrowy. O tym, że młodzież jest Mu bliska. Trudno wyrazić, jak wielka była radość naszej grupy i innych grup oazowych. Papież zwracał się do nas, młodych. Transparent poszedł maksymalnie w górę. Po raz kolejny zabrzmiała „Barka”. I znów. I jeszcze. Już zawsze kojarzyć mi się miała z tym wyjątkowym dniem (…)

Nie sądziłam, że za kilka lat wspomnienie tej mszy wróci do mnie z ogromną siłą. 3 kwietnia 2005 roku, na mszy dla młodzieży w myślenickim kościele, ze łzami śpiewaliśmy „Barkę”. Kilkanaście godzin wcześniej papieska barka odbiła od brzegu po raz ostatni. Obrała kurs na Dom Ojca.

Agnieszka Zięba (29 lat), Myślenice

***

...i do całkiem małych

Miałam wówczas dwa i pół roku. Mama, organizatorka pielgrzymki do patrona szkoły, w której pracuje – Jana Pawła II – zabrała mnie, aby prosić o łaski i błogosławieństwo. Byłam bardzo mała, ale pamiętam (tak! pamiętam naprawdę!) Jego błękitne, roześmiane oczy pełne miłości i spokoju. Jan Paweł II podszedł do mnie. Zrobiłam to, co bardzo chciałam zrobić – pocałowałam pierścień. Ojciec Święty długo patrzył na mnie. Cała grupa ludzi zaniemówiła. Powiedział: – Przyjechałaś spotkać się ze mną?

Eliza Anna Marcowska (19 lat), Myślenice

***

Myślenice – pamiętam...

Audiencja w Watykanie, bazylice Świętego Piotra. Przyjechał Ojciec Święty. Wiemy, że jest, ale nic nie widzimy. Jesteśmy całkiem z tyłu. I wtedy słyszymy: Myślenice, Myślenice, idźcie na tył bazyliki (…) Ojciec w białym habicie idzie szybko przed nami. Wśród tłumu prowadzi na miejsce tuż za fotelem Ojca Świętego. Klęczymy oszołomieni, szczęśliwi, niezmiernie szczęśliwi… Ojciec wstaje, powoli, strudzony, słaby odwraca się i podchodzi do nas. Do każdego z osobna. Błogosławi dotknięciem dłoni głów, twarzy i mówi: „Myślenice, Myślenice nad Rabą, pamiętam, dobrze pamiętam…”.

Irena Lijewska (57 lat), Myślenice

Z OKAZJI KANONIZACJI

Największą uroczystość z okazji kanonizacji Jana Pawła II organizują Myślenice, a będzie nią koncert w dniu wyniesienia papieża Polaka na ołtarze – 27 kwietnia. Podczas tego widowiska, zatytułowanego „Cieszcie się Myślenice”, artyści (wśród nich m.in. aktorzy Tomasz Stockinger i Leszek Zduń) wystąpią na trzech scenach.

Na scenie pojawią się też chóry Laudate Dominum i Cantata, Natalia Hodurek, ZPiT Ziemia Myślenicka, Orkiestra Reprezentacyjna i Myślenicka Orkiestra Kameralna „Concertino”.

Widowisko mają szansę uświetnić fotografie myśleni­czan z Ojcem Świętym. Stąd też apel i zachęta do wszystkich, którzy takie pamiątki posiadają, aby zechcieli się nimi podzielić. Fotografie (wraz z krótką informacją, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach powstały, oraz zgodą na wykorzystanie ich w prezentacji multimedialnej) można przesyłać na adres [email protected].

***

Dwa dni przed koncertem na myślenickim Rynku, w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki”, podczas finisażu wystawy „Wielkanoc z Ojcem Świętym – w twórczości ludowej i amatorskiej regionu krakowskiego”, zostanie rozstrzygnięty konkurs „Tak Go pamiętam…”. Właśnie z nadesłanych na ten konkurs prac pochodzą fragmenty wspomnień, które, dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum, publikujemy obok.

***

Powiat zachęca do udziału w obchodach młodzież, organizując konkurs papieski „Święci nie przemijają”, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych. Od 22 kwietnia do 1 września w Starostwie Powiatowym będą oczekiwane zdjęcia dokumentujące wydarzenia związane z obchodami kanonizacji Jana Pawła II oraz prace na konkurs literacki „Jesteśmy nadzieją Jana Pawła II”. Ten ostatni adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu myślenic­kiego. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.myslenicki.pl

Powiat ma też w planach organizację uroczystej sesji Rady Powiatu w rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.

***

Dobczyce kanonizację świętować będą 18 maja, w dniu rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wtedy na tamtejszych błoniach odbędzie się piknik rodzinny pod hasłem „Święto radości”. Rozpocznie się on mszą dziękczynną w dobczyckim kościele parafialnym. Później zaplanowane są gry, zabawy, konkursy i koncerty (m.in. zespołu Dzień Dobry)

(KAR)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski