Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jubileusz 60-lecia otwarcia Muzeum UJ dla publiczności. Inauguracja już 1 lutego

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W czwartek (1 lutego) w Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15 w samo południe rozpoczną się obchody 60-lecia otwarcia Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego dla zwiedzających. W Librarii odbędzie się sesja naukowa pt. "Interpretacja i rola dziedzictwa akademickiego w mieście i regionie". Bezpośrednio po niej zaplanowany jest wernisaż wystawy fotograficznej "Krakowska Trasa Akademicka". W inauguracji jubileuszu wezmą udział rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka. Na sesję, jak i na wystawę zapraszany jest każdy zainteresowany.

W 2024 roku Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętuje 60-lecie otwarcia swoich murów dla zwiedzających. Pierwsi goście, oprowadzani także przez samego twórcę tego muzeum i pomysłodawcę jego aranżacji - Karola Estreichera młodszego - mogli zwiedzić ekspozycję muzealną 6 maja 1964 roku. Na rok jubileuszu przygotowało wiele form upamiętnienia tego wydarzenia.

Muzeum UJ zalicza się do grupy muzeów uczelnianych. Misją takich muzeów jest upowszechnianie wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, popularyzacja dziedzictwa akademickiego oraz udostępnianie zbiorów - zarówno społeczności akademickiej, jak i szerszej publiczności. Powołane w 1947 roku Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z najstarszych i największych wśród tego typu jednostek w Polsce.

- Rok jubileuszowy Muzeum pragnie celebrować poprzez szereg wydarzeń związanych przede wszystkim z osobą Karola Estreichera, ale także za pośrednictwem inicjatyw badawczych i popularyzatorskich z zakresu ochrony dziedzictwa akademickiego - mówi dr Joanna Ślaga, zastępczyni dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ramach jubileuszu planowane są m.in. wystawy. Jedna z nich ma być poświęcona twórcy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorowi historii sztuki UJ, postaci nietuzinkowej w krajobrazie powojennego Krakowa, wizjonerowi, rewindykatorowi dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojnie światowej, niekiedy nazywanego "Panem na Collegium Maius" ze względu na swój olbrzymi autorytet i często niekonwencjonalne metody działania.

- Kolejna wystawa, o wymownym tytule "I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim", zaplanowana na jesień, związana jest z kolei z przypadającą również w 2024 roku 130. rocznicą dopuszczenia kobiet do studiowania na najstarszej polskiej uczelni - zdradza dr Ślaga.

Z okazji swojego jubileuszu muzeum planuje także dodatkowe wydarzenia o charakterze naukowym, popularyzatorskim, artystycznym i edukacyjnym. Skierowane one będą zarówno do krakowian, jak i społeczności akademickiej. Odbędą się m.in. sesje naukowe poświęcone interpretacji i roli dziedzictwa akademickiego dla rozwoju miasta i regionu, możliwości wykorzystania zasobów dziedzictwa uczelni w edukacji i popularyzacji nauki, jak również znaczenia jednostek takich jak muzea uczelniane w promowaniu dziedzictwa i ochronie dóbr kultury w czasie wojny i kryzysów.  

Program Roku Jubileuszowego Muzeum UJ będzie realizować we współpracy z innymi jednostkami UJ oraz partnerami zewnętrznymi: Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Małopolskim Instytutem Kultury, Międzynarodowym Ośrodkiem Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu, Stowarzyszeniem Muzeów Uczelnianych i Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Przełomowa terapia genowa, chłopiec zaczął słyszeć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Jubileusz 60-lecia otwarcia Muzeum UJ dla publiczności. Inauguracja już 1 lutego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski