Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańce, wróżby, warsztaty. Muzeum Narodowe świętuje noc świętojańską i otwarcie wystawy

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Narodowe świętuje imieniny Jana
Muzeum Narodowe świętuje imieniny Jana Andrzej Banas
Noc świętojańska i otwarcie wystawy poświęconej Janowi Matejce to powód do świętowania w Muzeum Narodowym w Krakowie. Warto się wybrać i na opowieść o Matejce w Gmachu Głównym i na weekendowe wydarzenia towarzyszące, jest sporo atrakcji, wśród których znalazły się i oprowadzania kuratorskie, i potańcówka u Wyspiańskiego, i warsztaty tworzenia własnych nadruków z wizerunkiem Stańczyka. Na większość wydarzeń wstęp wolny. 24 czerwca Janowie i Janiny zobaczą nową wystawę MNK za 5 zł.

"Spektakle, oprowadzania po wystawie, wróżby, zgłębianie tajników alchemii, tworzenie własnych dziełek sztuki z użyciem roślin i ziół - każdy, kto lubi lato, znajdzie coś dla siebie" - tak weekendowe atrakcje zapowiada Muzeum Narodowe.

PROGRAM WYDARZEŃ

piątek, 23 czerwca

  • Potańcówka u Wyspiańskiego, godz. 19.00-22.00 - Wieczór taneczny na dziedzińcu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Sikorskiego 6). W programie: lekcje tańca swingowego, pokazy animacji tanecznych, potańcówka swingowa. Prowadzenie: Szkoła tańca „Jazz Like That". Wstęp wolny. W przypadku deszczu wydarzenie zostanie odwołane.

sobota, 24 czerwca
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gmachu Głównym, al. 3 Maja 1

  • Płótna nawiedzone przez duchy (historii). Prawdy, legendy i znikające opowieści, godz. 13.00-14.30 oraz 14.30-16.00 - oprowadzania tematyczne po wystawie “Matejko. Malarz i historia”. Wstęp w ramach biletu na wystawę. Początek w holu przed wejściem na ekspozycję.
  • Wróżbudka świetojańska, godz. 14.00-16.00 - Wróżbudka ma formę otwartego stoiska, można dołączyć w dowolnym momencie. Miejsce: plac przed Gmachem Głównym. Przygotowanie i prowadzenie: Zespół wróżbitek i wróżbitów z Działu Edukacji oraz wolontariusze MNK
  • Światłoczuła sobótka, godz. 14.00-16.00, Warsztaty z cyjanotypii – wykonaj własne dzieło z roślinnym bohaterem! Warsztaty będą celebracją światła oraz ziół i kwiatów polnych, które "wydrukujemy" własnoręcznie w szlachetnej fotograficznej technice cyjanotypii. Użyjemy ziół i kwiatów, które tradycyjnie wykorzystywane były do obrzędów i magicznych rytuałów w czasie letniego przesilenia i zapewniać miały różne dobrodziejstwa (miłość, oczyszczenie, siłę, płodność, spokój, mądrość). Warsztaty na placu przed Gmachem Głównym mają formę otwartą, można dołączyć w dowolnym momencie do godziny 15.30.
  • Z warsztatu alchemika Sędziwoja, godz. 15.00-18.00. Alchemiczne stoisko przywołuje pamięć o Michale Sędziwoju, XVI i XVII-wiecznym polskim alchemiku, którego Matejko uwiecznił na jednym ze swoich obrazów. Na stoisku będzie można nie tylko dowiedzieć się więcej o samym bohaterze i krakowskich akcentach w historii alchemii, ale również zobaczyć alchemiczne procesy w praktyce: wśród nich otrzymywanie tlenu metodą Sędziwoja, destylacja, a nawet… próba transmutacji metalu w złoto! Wszystko to w otoczeniu zrekonstruowanej aranżacji pracowni alchemiczno-aptekarskiej, wśród alembików, kolb i palenisk.
  • W-Janki ze sztuką i przyrodą. Magia roślin świętojańskich, godz. 15.00-18.00. Otwarte stoisko poświęcone dzikim roślinom oraz warsztaty gipsowych odlewów – zabierz ozdobę z motywem roślinnym do domu! Na stoisku naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN podzielą się wiedzą dotyczącą dziko występujących roślin, opowiedzą o związanych z nimi wierzeniach oraz pokażą, jak można utrwalić ich kruche piękno poprzez stworzenie gipsowych odlewów. Chętni będą mogli wykonać ozdobę z motywem roślinnym i zabrać ją do domu. Będzie pięknie!
  • (W)jankowe świętowanie, godz. 16.00-17.00 oraz 17.00-18.00 - Spektakl / performans młodzieży z VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie na wystawie “Matejko. Malarz i historia”. Wstęp wolny, konieczne pobranie wejściówki w kasie przed spektaklem. Początek na placu przed Gmachem Głównym. Wskazówka dla gości: szukajcie Stańczyka! A może on sam Was znajdzie..?
  • "Kwiat paproci", godz. 18.00-19.00 - spektakl. "Kwiat paproci" to balet, którego fabuła nawiązuje do dawnych legend i wierzeń naszych przodków. Łączy technikę tańca neoklasycznego i klasycznego z elementami tańców ludowych. Utrzymany jest w klimacie słowiańskich mitów, opowiada o obrzędach i tajemniczych stworzeniach, które zamieszkują lasy.

niedziela, 25 czerwca

  • Wróżbudka świętojańska, godz. 11.30-14.00
  • Zabierz ze sobą Stańczyka w torbie do domu - godz. 11.30-14.30. Otwarte warsztaty sitodruku – zrób sobie torbę ze Stańczykiem!
  • Uczestnicy odbiją samodzielnie własnych Stańczyków na materiałowych torbach. Tym razem słynny błazen wystąpi w wielu odsłonach kolorystycznych, a towarzyszyć mu będą słowa samego Matejki. Jakie? Zaskakujące. Motyw będzie można nadrukować zarówno na przygotowanych przez muzealników torbach, jak i przyniesionych przez siebie tekstyliach (np. ubraniach). Można dołączyć w dowolnym momencie do godziny 14.45. Miejsce: hol Gmachu Głównego
  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Matejko. Malarz i historia", godz. 12.00-13.30. Wstęp w ramach biletu na wystawę. Początek w holu przed wejściem na ekspozycję. Prowadzenie: prof. UAM dr hab. Michał Haake

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenia odbywające się na placu przed Gmachem Głównym mogą zostać przeniesione do holu budynku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tańce, wróżby, warsztaty. Muzeum Narodowe świętuje noc świętojańską i otwarcie wystawy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski