Tarcza Wspólnoty - Arsenal pokonał Manchester City po rzutach karnych [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Janek Wasiak
Kapitan Arsenalu Martin Ødegaard wznosi Tarczę Wspólnoty
Kapitan Arsenalu Martin Ødegaard wznosi Tarczę Wspólnoty EPA/PAP
Piłkarze Arsenalu Londyn po rzutach karnych pokonali Manchester City w meczu o Tarczę Wspólnoty na stadionie Wembley. "Obywatele" prowadzili po golu Cole'a Palmera, ale w doliczonym czasie wyrównał Leandro Trossard. Mecz z ławki rezerwowych oglądał polski obrońca "Kanonierów" - Jakub Kiwior.

Zawodnicy Pepa Guardioli mieli szansę na czwarte trofeum w tym roku. Wcześniej triumfowali w Lidze Mistrzów oraz sięgnęli po mistrzostwo i Puchar Anglii.

Tym razem o Tarczę Wspólnoty mistrz z wicemistrzem

Mecz o Tarczę Wspólnoty tradycyjnie rozgrywany jest tydzień przed początkiem Premier League. Mierzą się w nim mistrz ze zdobywcą Pucharu Anglii. Manchester City wygrał ligę i puchar, więc ich rywalem byli wicemistrzowie Anglii - Arsenal.

Obie ekipy zagrały w silnych składach. W drużynie "Kanonierów" wystąpił pozyskany latem z Chelsea Londyn Kai Havertz oraz Declan Rice wykupiony z West Hamu United. W zespole "The Citizens" zadebiutował Mateo Kovacić, który przez ostatnie cztery sezony grał w Chelsea Londyn.

Fura szczęscia Ortegi i Ramsdale'a

Rodri w 14. minucie sprzed pola karnego zdecydował się na strzał po ziemi, ale piłka przelaciała obok słupka. Piłkarze Arsenalu w 25. min zmarnowali dokonałą okazję. Havertz z bliska strzelił wprost w bramkarza Stefana Ortegę. Do odbitej piłki dobiegł Gabriel Martinelli, ale John Stones zablokował dobitkę.

Havertz stanął przed kolejną dobrą szansą w 40. min, lecz Ortega ponownie udaremnił atak "Kanonierów". Po chwili Rodri zauważył, że Aaron Ramsdale wyszedł z bramki, więc Hiszpan zdecydował się na strzał z połowy boiska, ale piłka przeleciała nad poprzeczką.

Na początku drugiej połowy Julian Alvarez z rzutu rożnego dośrodkował, a Stones wyskoczył najwyżej i uderzył głową, lecz Ramsdale instynktownie obronił.

Trzy zmiany Guardioli po godzinie gry

Trener Pep Guardiola około 60. minuty dokonał trzech zmian. Z boiska zeszli Kovacić, Erling Haaland i Jack Grealish, a zastąpili ich Kevin de Bruyne, Phil Foden i Cole Palmer, który po chwili stanął przed doskonałą szansą, ale jego strzał zablokował Jurrien Timber.

21-letni pomocnik został bohaterem w 77. minucie de Bryune podał do wbiegającego w pole karne Palmera, który zszedł na swoją lepszą lewą nogę i strzelił efektownego gola. Następnie po koronkowej akcji Foden mógł podwyższyć na 2:0, ale z kilku metrów trafił w Ramsdale'a.

Wyrównanie w jedenastej minucie doliczonego czasu

Sędzia doliczył aż osiem minut, jednak gra trwała jeszcze dłużej. W 11. minucie doliczonego czasu gry Leandro Trossard wbiegł w pole karne i zdecydował się na strzał. Piłka odbiła się Manuela Akanji'ego, zmieniła tor lotu i wpadła do bramki. Remis 1:1 oznaczał, że zwycięzca zostanie wyłoniony po rzutach karnych.

Pierwszą "jedenastkę" wykorzystał Martin Oodegard, ale de Bryune trafił w poprzeczkę. W drugiej serii nie pomylili się Trossard i Bernardo Silva. Następnie karnego strzelił Bukayo Saka, ale strzał Rodriego został obroniony przez Ramsdale'a. Decydujący rzut karny wykorzystał Fabio Vieira, dzięki czemu Arsenal wygrał 4-1.

Siedemnasta Tarcza Arsenalu

"Kanonierzy" sięgnęli po Tarczę Wspólnoty 17. raz w historii przy 24 meczach. Poprzednio zdobyli to trofeum w 2020 roku. Pierwszy tytuł w Arsenalu zaliczył reprezentant Polski Jakub Kiwior, który jednak nie wystąpił ani minuty w tym meczu.

Rozgrywki Premier League rozpoczną się w najbliższy piątek. Na inaugurację beniaminek Burnley podejmie broniący tytułu Manchester City. Natomiast w sobotę Arsenal zmierzy się z Nottingham Forest.(PAP)

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.