Tarnowianki powalczą w finale o pierwszą ligę

Roman Kieroński
Siatkarki z Tarnowa po dwóch dniach turnieju były już pewne swego
Siatkarki z Tarnowa po dwóch dniach turnieju były już pewne swego fot. grzegorz golec
Siatkówka. Grające bez kontuzjowanych w ostatnim okresie Mai Bodzęty i Justyny Bator siatkarki Grupy Azoty PWSZ Tarnów w rozgrywanym we własnej hali półfinałowym turnieju nie sprawiły zawodu.

W inauguracyjnym spotkaniu pokonały 3:0 (25:19, 26:24 i 25:22) drużynę Orła Elbląg. Pierwszy set, to świetna gra Aleksandry Kaczyńskiej i Sabiny Podlasek. Zacięta była druga partia spotkania. Tarnowianki przegrywały już 14:18 i 22:24.

Podlasek i Joanna Beda odwróciły losy tego seta, wygranego przez gospodynie na przewagi. Trzecia partia była już formalnością. W drugim meczu faworytki AZS Politechnika Opolska pokonały Mazovię BlueSoft Warszawa 3:0 (25:16, 25:14, 25:20).

W kolejnym spotkaniu siatkarki Grupy Azoty zmierzyły się z Mazovią i po słabym początku, przegrały dwa pierwsze sety. Trzecia partia dzięki skutecznej grze w ataku Moniki Kawy, akcjom Podlasek i w końcówce dwóm atakom Bedy ze skrzydła pozwoliła tarnowiankom wrócić do gry. Kiedy zwyciężyły w czwartej partii wydawało się, że tie-break będzie tylko formalnością. Wcale tak łatwo nie było, ale gospodynie odniosły jednak ciężko wywalczone zwycięstwo 3:2 (20:25, 15:25, 25:19, 25:20, 15:12). AZS Politechnika Opolska pokonał Orła 3:1 (25:21, 25:19, 19:25, 25:15) i po dwóch dniach było już wiadomo, że awans do puli finałowej zapewniły sobie drużyny z Opola i Tarnowa.

Stawką ostatniego spotkania z AZS-em Opole było już tylko pierwsze miejsce w turnieju. Trener gospodarzy oszczędzał w tym spotkaniu mające drobne urazy: najlepszą zawodniczkę półfinałów - Podlasek, a także Kaczyńską i Patrycję Lipińską. Mecz zakończył się wygraną „akademiczek” 3:1 (25:21, 25:18, 23:25, 25:15), ale tarnowianki błyskawicznie zapowiedziały srogi rewanż już w finale. W ostatnim spotkaniu Orzeł Elbląg pokonał Mazovię 3:1 (25:21, 25:23, 23:25, 25:19).

Z drugiego półfinału awans wywalczyły zespoły WTS-u Solna z Wieliczki i NOSiR-u Nowy Dwór Mazowiecki. Te cztery zespoły walczyć będą o dwa miejsca premiowane awansem do I ligi.