MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te miasta w Małopolsce wyludniają się w zastraszającym tempie. Oto TOP 15 miejscowości, z których ubywa mieszkańców

Kaja Ostrowska
Jak zmieniła się ich populacja w ciągu ostatnich 20 lat?
Jak zmieniła się ich populacja w ciągu ostatnich 20 lat? Polska Press
W ciągu ostatnich kilkunastu lat większość polskich miast ma problem z odpływem mieszkańców. W ogólnopolskim rankingu najszybciej wyludniających się miast prym wiedzie Władysławowo, którego populacja od 2002 do 2023 roku skurczyła się aż o 36,7 procent. Wyludniły się w tym czasie także inne turystyczne nadmorskie miejscowości: Hel (spadek o 34,7 procent) i Jastarnia (spadek o 33,7 procent). A jak wygląda sytuacja w naszym województwie? Oto 15 najszybciej wyludniających się miast w Małopolsce.

Najszybciej wyludniające się miasta w Małopolsce

Spadkowy trend sprawia, że zmniejsza się m.in. liczba miast zamieszkiwanych przez ponad 100 tysięcy mieszkańców. W kierunku znalezienia się pod tą granicą mocno zmierzają Włocławek, Chorzów i Wałbrzych, ale także dla Tarnowa nie jest to odległa perspektywa.

Dlaczego polskie miasta się wyludniają?

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach spadła ogólna liczba ludności w Polsce. Według danych z 2023 roku wynosi ona 37,698 mln osób, w porównaniu do 38,23 mln osób w roku 2002.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są wielorakie, do najczęściej występujących zaliczane są:

  • migracje ludności na obszary podmiejskie,
  • ujemny przyrost naturalny
  • emigracja zagraniczna

Według analityków np. w województwie mazowieckim przybędzie mieszkańców, choć tempo tego wzrostu będzie maleć. Województwa łódzkie i świętokrzyskie już teraz doświadczają największych spadków ludności i tak pozostanie w kolejnych dekadach.

Równolegle ze zmniejszeniem całkowitej liczby ludności, maleć będzie także grupa osób w wieku produkcyjnym. Spowoduje to wzrost wskaźnika obciążenia demograficznego osobami starszymi w Polsce

- stwierdzono w raporcie przygotowanym i opublikowanym przez CBRE.

Eksperci firmy CBRE powołali się na prognozy Oxford Economics, z których wynika, że do końca 2040 roku liczba ludności w wieku produkcyjnym w Polsce będzie stopniowo spadać. "Tempo to ulegnie przyspieszeniu zwłaszcza po 2035 roku" - wskazano.

Informacje pochodzą z portalu Polska w liczbach, do zestawienia wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i porównują one dane z 2002 i 2023 roku.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te miasta w Małopolsce wyludniają się w zastraszającym tempie. Oto TOP 15 miejscowości, z których ubywa mieszkańców - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski