Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Team Novo Nordisk ściga się z cukrzycą. Kolarze cukrzycy ukończyli trudny 77. Tour de Pologne!

Katarzyna Wójcik
Team Novo Nordisk ukończył prestiżowy Tour de Pologne
Team Novo Nordisk ukończył prestiżowy Tour de Pologne Szymon Gruchalski
- Wystartowaliśmy najmocniejszym składem. Każdy zawodnik miał szansę, aby się zaprezentować i jednocześnie wspierać kolegów z drużyny - tak Vassili Davidenko, menadżer Team Novo Nordisk, który startował w prestiżowym i bardzo wymagającym 77. Tour de Pologne, mówił w Urzędzie Miasta Krakowa. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby kolarski zespół, który reprezentował, nie składał się z chorych na cukrzycę.

Team ściga się - jak równy z równymi - ze zdrowymi rywalami. Okazuje się więc, że choroba dla tych kolarzy nie stanowi żadnego ograniczenia ani problemu.

Razem przeciwko cukrzycy

Konferencją, którą 10 sierpnia zorganizowano w krakowskim magistracie, była częścią kampanii edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą”. Kolarze Team Novo Nordisk, uczestniczący w tegorocznej edycji Tour de Pologne, oraz eksperci debatowali na temat aktywności fizycznej osób chorych na cukrzycę.

Liczba cukrzyków rośnie

- W Polsce mamy prawie 3 miliony osób z cukrzycą. Oceniamy, że nawet 25 proc. pacjentów nie wie o swojej chorobie - zaznaczył prof. Maciej Małecki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

- Podstawą leczenia pacjenta z cukrzycą jest farmakologia. Jednak, aby była jak najbardziej skuteczna, należy połączyć ją z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Regularne uprawianie sportu pomaga nie tylko kontrolować poziom cukru we krwi, ułatwia także zadbanie o właściwą masę ciała i przyczynia się do minimalizacji powikłań związanych z cukrzycą - mówił prof. Maciej Małecki.

Sport to zdrowie

Według takich zasad starają się żyć uczestniczący w konferencji kolarze z międzynarodowego zespołu Team Novo Nordisk.
U każdego z członków drużyny stwierdzono cukrzycę. Choroba nie przeszkodziła im jednak we wzięciu udziału w tegorocznej, ekstremalnie trudnej edycji Tour de Pologne i rywalizacji na tym samym dystansie co zdrowi zawodnicy.

- Każdy zawodnik miał szansę zaprezentować swoje umiejętności na wymagających etapach - zaznaczył Vassili Davidenko.

Chorzy nie są sami

- Dołożymy wszelkich starań, aby działania duńsko-polskie zaowocowały dotarciem do jak najszerszej grupy społecznej z wiedzą o cukrzycy, czynnikami ryzyka, zwalczaniu złych nawyków, co - mamy nadzieję - zaowocuje jeszcze większą liczbą entuzjastów jazdy na rowerze, a także zdrowym społeczeństwem, dającym dobry przykład dla przyszłych pokoleń - stwierdził Ole Toft, ambasador Danii w Polsce.

Ambasada jest partnerem akcji „Ścigamy się, by razem zmieniać cukrzycę”. Dyplomata, na co dzień jeżdżący na rowerze, mówił również o wspólnej tradycji kultury rowerowej - w Polsce i Danii.

O znaczeniu profilaktyki w leczeniu cukrzycy mówili również Paweł Zygucki, naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie oraz Agnieszka Pietraszewska-Macheta, zastępczyni dyrektora ds. służb mundurowych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

- Konfrontujemy błędne przekonania o zdrowiu z nauką i mądrą praktyką. Przekonujemy, że profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma kluczowe znaczenie dla jakości i długości życia - podkreśliła Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski