Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Regionalny: Pół wieku kultywują tradycje

Ewa Tyrpa
Regionalizm. Grupy zrzeszone w Teatrze Regionalnym, można spotkać na wielu imprezach folklorystycznych. 22 grudnia będziemy je podziwiać na corocznym Korowodzie Kolędniczym.

Działające od 50 lat Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny w Krakowie, bez cienia wątpliwości może pochwalić się swoim dorobkiem. Zrzesza 35 zespołów i 20 osób z Małopolski i Śląska.

– To wspaniali ludzie, twórcy ludowi, pieśniarze, pisarze, poeci animatorzy kultury – zaznacza Bogumiła Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia, które swój jubileusz zorganizowało w nowej siedzibie, znajdującej się w podkrakowskiej Modlnicy w gminie Wielka Wieś.

Zadowolenia z tego nie ukrywa Wojciech Mazur, aktywnie działający sołtys wioski, należący do zespołu regionalnego „Modlnicanie”.

A zespołów w wielkowiejskiej gminie jest bez liku i zaczyna być ona nazywana kolebką kultury ludowej. Są tu nawet po dwie, trzy grupy krzewiące folklor, który zaszczepił w tym rejonie Józef Lachner i Piotr Płatek. Np. w Bęble, gdzie sołtysuje Krystyna Janecka, także chwaląca przeniesienie siedziby Teatru Regionalnego z Krakowa do Modlnicy, są dwa zespoły. Jeden prowadzi ona - działający przy Kole Gospodyń Wiejskich, drugi Krzysztof Baran. – To charyzmatyczna kobieta, chętnie poświęcająca czas na działalność społeczną – tak opisała panią sołtys Bębła prezes Pietrzyk, która zebrała ze sceny same pochwały. - Dzięki teatrowi możemy sie pokazywac na całym świecie - stwierdziła przedstawicielka zespołu z Trojanowic w gminie Zielonki. Na jubileuszowej gali wystąpiła też znana gawędziarka Barbara Kosobucka z Zalasu z gminy Krzeszowice (na zdj. Z Bogumiłą Pietrzyk). Ze znaną wszystkim swadą opowiadała dykteryjki, także o wszechstronnym znaczeniu w życiu każdego człowieka części ciała służącej do siedzenia.

Na scenie pani prezes z Krzysztofem Kasprzykiem, także miłośnikiem folkloru, dziękowała poszczególnym zespołom i osobom za krzewienie regionalizmu i podtrzymywanie ludowych zwyczajów.

A goście też jej dziękowali i gratulowali świetnej organizacji w prowadzeniu Teatru Regionalnego, gdzie ludzie pracują społecznie. – Duże zasługi mają członkowie Zarządu jak wiceprezes Maria Pawłowska i wiele osób angażujących się w naszą działalność – podkreśla Bogumiła Pietrzyk. Żałuje, że na naszych łamach nie da się wymienić wszystkich zespołów i działających osób. A samych grup jest 35 oprócz indywidulanych osób.

Wiele przyjechało na jubileusz w pięknych strojach, np.przedstawiciele zespołu „Tęcza” z Brzeszcz. Grupa wystąpiła na scenie z ciekawym programem. Z tego samego powiatu oświęcimskiego spotkaliśmy też „Przecieszynianki”, „Jawiszowianki”, „Borowianki” oraz Brzeszczanki”. Do Teatru regionalnego należą też zespoły regionalne ze Śląska: „Dąbrowianki”, „Jaworzanki”, Rajskowianki”, „Szczakowianki”.

Powiat krakowski reprezentowały m.in. zespoły z Bębła, Białego Kościoła, Frywałdu, Modlniczki, Trojanowic.

Nie sposób nie zaznaczyć obecności na jubileuszu aktorek bliźniaczek Marii i Teresy Wojciechowskich, liczących razem 186 lat. Panie w pięknych złotych kreacjach zaśpiewały na scenie „Nad pięknym modrym Dunajem”, za co wszyscy stojąc nagrodzili je gromkimi brawami.

Na święcie Teatru Regionalnego wystąpiły należące do niego Kapele Jurajska z Zielonek i Bronowicka z Krakowa, choć członkowie tej ostatniej są z okolic: Józef Stachera z Balic (wokal, trąbka), Franciszek Orlik (akordeon) i Andrzej Tatko (wokal, skrzypce) ze Skawiny Czesław Wrzos (klarnet, saksofon sopranowy) z Olszanicy, Wiesław Pyzik z Wieliczki (kontrabas).

W jubileuszu wzięli też udział przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, m.in. prezes Wiesław Jopek, Roman Gawrysiak, Dariusz Michalak.

Rocznicową imprezę prowadzili pracownicy Poczty Polskiej członkowie TR - Monika Nowacka-Kądziołka z Romanem Piątkiem, biegaczem, organizatorem III Biegu Pocztyliona.

Pani prezes już zaprasza na 22 grudnia na Korowód Kolędniczy, który przejdzie w Krakowie spod Barbakamu do Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Teatr Regionalny: Pół wieku kultywują tradycje - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski