Teatr Stary

Redakcja
Premiera: kwiecień '99

Don Juan

Spektakl w Starym jest adaptacją złożoną z fragmentów kilku najbardziej reprezentatywnych dla tego wątku tekstów literatury światowej. Służąca aktualizacji mitu koncepcja reżysera polega na zestawieniu różnych, nierzadko wykluczających się wariacji na temat nie tylko psychiki i zachowań uwodziciela wszech czasów, ale także pewnej figury kulturowej i społecznej, jaką jest dzisiaj postać Don Juana.
Scenariusz i reżyseria: Marek Fiedor, scenografia: Monika Jaworowska, muzyka: Bolesław Rawski. Grają: Janusz Stolarski, Szymon Kuśmider, Zygmunt Józefczak, Krzysztof Globisz, Anna Radwan, Ewa Kaim, Alicja Bienicewicz i inni.
Duża Scena, ul. Jagiellońska 1
pt. - godz. 19.15
Bilety: 28 i 14 zł
\*
Witold Gombrowicz

IWONA KSIĘŻNICZKA

BURGUNDA (!!)

Dramaty Gombrowicza należą do najczęściej wystawianych w polskich teatrach przedstawień tego twórcy. I trudno się dziwić. Humor, dowcip, groteska, zaduma, szaleństwo - zawarte w utworach Gombrowicza stają się wdzięcznym materiałem dla reżyserów i aktorów.
"Iwona Księżniczka Burgunda" to kolejna w ostatnich latach sztuka Witolda Gombrowicza - po "Ślubie" w reżyserii Jerzego Jarockiego (1991) i obecnej w repertuarze "Operetce" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego (1995) - prezentowana na deskach Starego Teatru. Tym razem reżyserii podjął się twórca najmłodszego pokolenia, który pod pseudonimem Horst Leszczuk ukrywa swe prawdziwe nazwisko - Grzegorz Jarzyna. Artysta ten wyreżyserował słynny spektakl "Bzik tropikalny", czym zyskał sobie wielki aplauz krytyków.
Premiera: grudzień '97
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Horst Leszczuk, scenografia: Barbara Hanicka. Występują: Magdalena Cielecka, Marek Kalita, Anna Polony, Mieczysław Grąbka, Beata Fudalej, Katarzyna Gniewkowska, Dorota Pomykała, Jacek Romanowski i in.
Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21
wt., śr., czw. - godz. 19.15
Bilety: 26 i 13 zł

Teatr Słowackiego

Ramon del Valle-Inclan

SŁowa BoŻe (!!!)

Ramon del Valle-Inclan, znakomity hiszpański dramaturg przełomu XIX i XX wieku, ukazuje w swojej sztuce środowisko żebraków, krętaczy, fałszywych kaznodziejów, podejrzanych niewiast i wariatów. Środowisko to staje się zwierciadłem, w którym odbija się życie ludzi ze środowiska autora. Sztuka opowiada o bluźnierstwie i miłości oraz o prowokowaniu śmierci...
Premiera: marzec '98
Reżyseria: Bartosz Szydłowski, scenografia: Małgorzata Szydłowska. Grają m.in.: Joanna Jankowska, Ryszard Jasiński, Mariusz Wojciechowski, Hanna Bieluszko, Gena Wydrych, Lidia Bogaczówna, Dominika Bednarczyk.
Scena Miniatura, pl. św. Ducha 1
wt., śr., czw., pt., sb., nd. - godz. 19
Bilety: 17, 11 zł

Teatr Bagatela

Odon van Horvath

Epoka Śmiechu (!!)

Tytuł ten otwiera nowy cykl prezentacji w Teatrze Bagatela ujętych pod wspólnym hasłem "Ach, ten wiek XX". Spektakl został przygotowany na podstawie powieści Odona von Horvatha "Miłość bez Boga". Ma demaskować ludzką głupotę i pokazać prawdę o ludzkiej kondycji. Tytuł przedstawienia "Epoka śmiechu" staje się przewrotnym nazwaniem mijającego wieku. Żyjący w nim everyman jest żołnierzem, ale równie dobrze mógłby być politykiem albo biznesmenem. Niezależnie od tego, czym się zajmuje, przeżywa rozterki dotyczące sensu życia, tego, czym jest śmierć albo miłość. Ponieważ większość wielkich idei wypaliła się, everyman błądzi w gąszczu haseł stworzonych przez innych: wodzów narodów, polityków i media.
Premiera: marzec '99
Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Adam Sroka, scenografia: Katarzyna Proniewska-Mazurek. Grają: Dariusz Toczek, Urszula Grabowska, Andrzej Kozak, Sławomir Sośnierz, Dagmara Bilińska, Ewa Lejczak i Krzysztof Bochenek.
Teatr Bagatela, ul. Karmelicka 6
wt. - godz. 12 i śr. - godz. 11
Bilety: od 18 do 9 zł

Teatr Ludowy

Adam Mickiewicz

Dziady cz. III (!!)

Pod koniec października ubiegłego roku aktorzy Teatru Ludowego w Krakowie pokazali w Wilnie spektakl zatytułowany "Dziady część III. W Celi Konrada". Spektakl przygotowali studenci reżyserii krakowskiej PWST: Łukasz Kos i Marek Wrona. Nad młodymi twórcami opiekę artystyczną sprawował Jerzy Trela, odtwórca Gustawa-Konrada w legendarnej inscenizacji Swinarskiego. Tym razem Jerzy Trela (na zmianę z Jerzym Fedorowiczem) wcielił się w postać kaprala - byłego legionisty, zaś w roli Konrada publiczność wileńska zobaczyła Piotra Grabowskiego.
Krakowscy artyści wystąpili w Wilnie trzy razy, prezentując spektakl w Teatrze Narodowym, w ramach "Jesiennego Międzynarodowego Forum Teatralnego" oraz w Celi Konrada, która mieści się w dawnym bazyliańskim klasztorze, obecnie w jednym z pomieszczeń Biblioteki Wileńskiej Politechniki.
Premiera: październik '98. Przedstawienie trwa 1 godz. 45 min (bez przerwy)
Reżyseria: Łukasz Kos i Marek Wrona, scenografia: Dariusz Kunowski, muzyka: Olena Leonenko. Grają m.in.: Piotr Grabowski, Jerzy Trela, Tomasz Schimscheiner, Eugenia Horecka, Tadeusz Szaniecki, Rafał Dziwisz, Jadwiga Lesiak, Maja Barełkowska.
Teatr Ludowy, os. Teatralne 34
czw., pt., sb. - godz. 18
Bilety: 20 i 15 zł
Robin Hawdon

Wieczór Kawalerski (!!!!)

Świetna, intrygująca i błyskotliwa sztuka angielskiego autora i aktora. Współczesna farsa erotyczna, iskrząca dowcipem sytuacji, napisana ze znakomitym wyczuciem prawideł sceny, czego najlepszym dowodem jest fakt, że Amerykanie wykupili już prawa do realizacji filmu. Ale zanim "Wieczór kawalerski" zdobędzie Hollywood, sztukę będzie można obejrzeć na "Scenie pod Ratuszem" z udziałem najmłodszych aktorów Teatru Ludowego.
Premiera: grudzień '98
Przekład: Elżbieta Woźniak, reżyseria: Janusz Szydłowski, scenografia: Anna Sekuła. Grają: Katarzyna Galica, Andrzej Deskur, Tomasz Wysocki, Tamara Arciuch, Marta Bizoń, Krystyna Podlewska, Dariusz Gnatowski.
Scena pod Ratuszem, Rynek Główny 1
czw. - godz. 17, pt. i nd. - godz. 19.30, sb. - godz. 18 i 21
Bilety: 20 i 15 zł

Scena STU

Stanisław Tym

Rozmowy przy

wycinaniu lasu

Kiedy Stanisław Tym napisał swoją sztukę, od razu stała się ona wydarzeniem kulturalnym. Publiczność ciągnęła tłumnie na spektakle. W latach 70. liczyła się przecież każda aluzja dotycząca ustroju Polski, a w sztuce Tyma jest ich bardzo wiele. W tamtych latach przedstawienia wywoływały salwy śmiechu. Choć wiele z aluzji już się zdezaktualizowało, sztuka nadal bawi.
Premiera: kwiecień '94
Reżyseria: Krzysztof Jasiński, scenografia: Marek Braun, muzyka: Janusz Grzywacz, kostiumy: Dorota Ogonowska. Grają: Jerzy Grałek, Tadeusz Huk, Ryszard Łukowski, Leszek Świgoń, Leszek Piskorz, Krzysztof Globisz lub Szymon Kuśmider, Andrzej Kozak i Dorota Zięciowska lub Iwona Konieczkowska.
Scena Stu, al. Krasińskiego 16
śr., czw., pt. - godz. 17
Bilety: 20 zł

Teatr Groteska

Icyk Manger

KsiĘga rajskich przygód

Spektakl, oparty na motywach powieści Icyka Mangera, jest historią o żydowskim chłopcu, który z raju został wysłany na Ziemię. Opowiada mieszkańcom Ziemi o szczęśliwym rajskim życiu. Ze słów bohatera wynika jednak, że raj wcale nie jest krainą płynącą mlekiem i miodem, miejscem, w którym życie staje się pasmem nieustającej szczęśliwości. W rzeczywistości szczęśliwe i rajskie życie polega na czymś innym. Opiera się na akceptacji świata takiego, jakim on jest. Na zrozumieniu, że są w nim dobre i złe chwile, że radości przeplatają się ze smutkami.
Premiera: luty '99
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Deszcz, scenografia: Małgorzata Zwolińska, muzyka: Krzysztof Suchodolski, ruch sceniczny: Tomasz Gołębiowski. Grają: Izabela Lesner, Danuta Okopska, Maja Spychaj-Kubacka, Urszula Starosta, Krzysztof Falkowski, Włodzimierz Jasiński, Franciszek Muła, Wojciech Terechowicz, Lech Wroński.
Teatr "Groteska", ul. Skarbowa 2
pt. - godz. 10 i 12.15
Bilety: 9 zł

Opera

Gaetano Donizetti

Łucja z Lammermoor

W 150 lat od śmierci Gaetano Donizettiego - wybitnego włoskiego kompozytora, zespół Opery i Operetki w Krakowie przygotował operę tego twórcy - "Łucja z Lammermoor". Libretto autorstwa Salvatore Cammarano oparte zostało na motywach powieści "Narzeczona z Lammermoor" pióra Waltera Scotta, jednego z najpopularniejszych pisarzy doby romantyzmu. Tragiczna historia Łucji, będąca przypuszczalnie autentycznym wydarzeniem, znalazła odbicie w wielu dziedzinach sztuki. Premiera dzieła Donizettiego miała miejsce w Neapolu, w 1935 roku i przyniosła kompozytorowi duży sukces. Nie uchroniło to jednak tego dzieła przed wieloletnim zapomnieniem. Dopiero słynna kreacja Marii Callas spowodowała, że opera ta powróciła na światowe sceny.
Premiera: luty '98
Reżyseria: Laco Adamik, scenografia i kostiumy: Barbara Kędzierska. Grają m.in.: Monika Swarowska, Krystyna Tyburowska, Joanna Woś, Zenon Kowalski, Adam Zdunikowski, Janusz Dębowski, Tomasz Kuk i Imeri Kawsadze.
Teatr Słowackiego, pl. św. Ducha 1
nd., pn. - godz. 19
Bilety: 30, 25 i 20 zł

Muzyka

Kontynuując cykl występów laureatów Konkursów Chopinowskich, jako solistę koncertów symfonicznych w tym tygodniu Filharmonia Krakowska zaprosiła powszechnie u nas cenionego Eugene Indjica. Był on m.in. uczniem Nadii Boulanger i Artura Rubinsteina. Laureatem Konkursu Chopinowskiego został w 1970 roku, we wrześniu 1972 zdobył Grand Prix Konkursu w Leeds, a w dwa lata później otrzymał II nagrodę na Konkursie im. A. Rubinsteina. Koncertował we wszystkich większych miastach USA i Europy, w Izraelu i Japonii, ze znanymi dyrygentami.
W Krakowie Eugene Indjic wykona Koncert fortepianowy e-moll Chopina. Ponadto prowadzący koncert - Marek Pijarowski przypomni dawno nie wykonywaną w Krakowie III Symfonię "Boski poemat" Skriabina.
Filharmonia, ul. Zwierzyniecka 1
pt. - godz. 19.30 i sb. - godz. 18
Bilety: 10 i 7 zł
Skala ocen
(!!!!!) - spektakl b. dobry
(!!!!) - dobry
(!!!) - przeciętny
(!!) - słaby
(!) - beznadziejny
Spektakle ocenia Paweł Głowacki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie