Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technologia 3D pomaga operować chore serca

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Dzięki wirtualnym sercom operacje wykonywane na żywym organizmie chorego są bardziej bezpieczne i skuteczne
Dzięki wirtualnym sercom operacje wykonywane na żywym organizmie chorego są bardziej bezpieczne i skuteczne Andrzej Wisniewski / Polskapresse
5 pacjentów przeszło już zabiegi kardiologiczne, w przeprowadzeniu których operującym lekarzom pomagały wirtualne hologramy serc... w okularach.

Zastosowanie wirtualnych obrazów serc do planowania zabiegów kardiologicznych to pomysł specjalistów z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz krakowskiej firmy MedApp. Żeby ułatwić pracę lekarzom, wykorzystali oni okulary HoloLens pozwalające na oglądanie rozszerzonej rzeczywistości. Patrząc przez nie kardiolog czy kardiochirurg widzi specjalny trójwymiarowy wizerunek serca, powstający w oparciu o obrazy z tomografii komputerowej.

Wirtualny model nie tylko odzwierciedla rzeczywisty wygląd narządu chorego, który ma przejść zabieg, ale również bije dokładnie takim samym rytmem. Do komputerowej animacji jest bowiem wykorzystywany zapis wykonanego wcześniej EKG.

– Korzystając z tej technologii mamy przed oczami wszystkie struktury serca i możemy przećwiczyć wszczepienie różnego rodzaju protez, szukając najprostszego sposobu, który zakończy się sukcesem. Widzimy jak proteza układa się w sercu, jakie reakcje wywołuje – tłumaczy prof. dr hab. med. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii CM UJ i kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. – Mamy też możliwość połączenia się z dowolnym miejscem na świecie i skonsultowania tego samego obrazu z naszymi kolegami po fachu – dodaje.

Dzięki przeprowadzanym wcześniej „wirtualnym operacjom”, zabiegi wykonywane na żywym organizmie chorego są bardziej bezpieczne i skuteczne. Krakowscy specjaliści po raz pierwszy zaprezentowali innowacyjne rozwiązanie przed rokiem. Do tej pory sięgnęli po nią m.in. kardiolodzy z Otwocka i Warszawy, którzy wykorzystali „HoloLens” do wszczepiania zastawek serc i rozruszników.

– Pięć operacji mamy już za sobą. W przyszłym tygodniu dzięki tej technologii w zabiegu wykonywanym w Krakowie wezmą udział specjaliści z Bah-rajnu. Udało nam się również znacznie skrócić czas potrzebny na przygotowanie hologramu. Na początku zajmowało nam to nawet kilka tygodni, dziś wystarczy zaledwie kilka godzin – mówi Mateusz Kierepka, prezes firmy MedApp.

Twórcy technologii liczą, że w przeciągu dwóch lat stanie się ona standardowym elementem planowania najtrudniejszych zabiegów kardiologicznych. Wcześniej chcą umożliwić korzystanie z niej studentom medycyny. Trwają właśnie prace nad rozbudowaniem bazy wirtualnych hologramów o materiały z wykonanych już operacji. Dzięki temu powstanie baza ułatwiająca szkolenie przyszłych specjalistów na symulatorach podobnych do tych, z których korzystają np. piloci zanim usiądą za sterami samolotu.

Szczegóły zastosowania „HoloLens” do leczenia serc mogli wczoraj poznać uczestnicy Kongresu New Frontiers In Interventional Cardiology, na który pod Wawel przyjechali lekarze z całego świata.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski