MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Temperatura minus 37,5 stopnia Celsjusza, pokrywa śnieżna sięgająca 123 cm – to były rekordowe zimy w Zakopanem

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Sroga zima na Kasprowym Wierchu - rok 1959
Sroga zima na Kasprowym Wierchu - rok 1959 NAC
Słynny taternik, speleolog, a także przewodnik i ratownik górski – Apoloniusz Rajwa opowiada, kiedy w Zakopanem padały rekordowe temperatury, a także kiedy nasypało najwięcej śniegu. Obecne 80 cm w mieście wrażenia wcale nie robi, bo do rekordów ma jeszcze daleko. Również temperatura sięgająca -17 stopni C, ma się nijak do rekordowego minus 37,5. Chociaż najgrubsze pokrywy śnieżne w Zakopanem zdarzały dopiero w lutym lub marcu, to trudno przewidzieć, czy i w tym roku będzie tak samo. - Mamy do czynienia z nietypową zimą, a zbyt duże anomalie pogodowe nie pozwalają by przewidzieć co się będzie działo za kilka tygodni – mówi ekspert.

O rekordach można mówić, np. pod względem temperatury. Dla przykładu 1 stycznia br. padł rekord, ponieważ temperatura przekroczyła +10 stopni C. Ogólnie pierwszą połowę stycznia można zaliczyć do ciepłych.

- Zanosiło się na to, że ta zima nie będzie wyjątkowa – mówi Rajwa.

Również temperatura w ostatnich dniach tj. minus 14 do minus 17 stopni C na Kasprowym Wierchu czy w Dolinie Pięciu Stawów nie powalają, ponieważ Kasprowy może się pochwalić w swojej historii temperaturą nawet -32 stopnie. W samym Zakopanem rekordowa temperatura w stuletniej historii osiągnęła -37,5 stopnia C.

Pierwsze większe opady śniegu, które pojawiły się w drugiej połowie stycznia spowodowały, że w Zakopanem odnotowano ponad 80 cm białego puchu. W historii powojennej miasta kilkanaście razy pokrywa była wyższa niż 80 cm, a 4 razy przekroczyła 1 m. W całym stuleciu stacji meteorologicznej w Zakopanem rekord padł w 11 marca 1945 r. i było to 123 cm.

- Aktualna pokrywa śnieżna zatem jest wysoka, ale na pewno nie rekordowa – dodaje Apoloniusz Rajwa.

W 1956 r w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zanotowano 404 cm pokrywy śnieżnej. Na Kasprowym Wierchu z kolei padły dwa rekordy, pierwszy przed wojną – 3,88 m gdy pomiary robiło się jeszcze w inny sposób. Drugi rekord padł już wedle nowych metod pomiarowych w kwietniu 1995 r. - i wynosi 3,55 m. Teraz o rekordach nie ma mowy, ponieważ w obu tych miejscach grubość śniegu nie przekracza 1,8 m.

Za to mógł paść rekord wysokiego ciśnienia

- Opady, które ostatnio wystąpiły, pochodziły z głębokich niżów od zachodu. Teraz jest stosunkowo ustabilizowana pokrywa i zrobił się potężny wyż nad Europą ze swoim centrum nad Karpatami. Ostatnie dwa dni mogły być rekordowe dla Polski południowej, ponieważ jego wartość osiągała 1045 hPa, co w przeliczeniu na Zakopane mieści się w granicy ok. 950 hPa – mówi taternik.

Wiatr, który towarzyszył ostatnim opadom był umiarkowany. Jego siła sięgała zaledwie kilkudziesięciu km na godzinę. Nawet trudno go porównać do wiatru stulecia w 1968 r., który sięgał przeszło 288km/h.

4. stopnień zagrożenia lawinowego

- Bardzo dobrze, że TOPR wyczuł, że jest bardzo duże zagrożenie lawinowe i wystąpił o zamknięcie szlaków turystycznych – mówi taternik.

Zaraz po zamknięciu szlaków samoistnie zeszła jedna z największych lawin ze Żlebu Żandarmerii niszcząc las, przechodząc przez potok i przecinając drogę na długości 100 m biegnącą do Morskiego Oka. Na tej trasie zeszły jeszcze trzy kolejne lawiny.

- Teraz stopniowo na pewno będą otwierane szlaki w partiach reglowych i będzie można wyjść na bezpieczne spacery do schronisk niżej położonych – mówi Apoloniusz Rajwa.

Póki co nie ma się co obawiać, że śniegu zabraknie, ponieważ musiało by przyjść naprawdę gwałtowne ocieplenie.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski