Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz każdy będzie mógł zajrzeć do świata „Kultury”

Łukasz Gazur
Jerzy Giedroyć
Jerzy Giedroyć FOT. ARCHIWUM
Archiwalia. Dzięki portalowi www.kulturaparyska.com do sieci trafią archiwalne numery wydawanego przez Jerzego Giedroycia miesięcznika. Start portalu już w sobotę o godz. 16.

Portal www.kulturaparyska.com został pomyślany jako zbiór wiedzy zarówno dla specjalistów – studentów, badaczy i uczonych – jak i tych, którzy są pasjonatami historii, kultury, literatury.

– To pomnik polskiej kultury. Znajdziemy tu teksty gigantów naszej literatury. Niektóre były później przy różnych okazjach drukowane, ale są i takie, które nie są szerzej znane – mówi Stanisław Mancewicz, który, wraz z Wojciechem Sikorą i Anną Bernhardt, odpowiada za tworzenie portalu.

Prace nad wirtualnymi archiwami trwają od jesieni 2012 roku. Jak zapewniają twórcy, to dopiero początek. Na portalu znajdą się elektroniczne wersje wszystkich wydań paryskiej „Kultury” (637 numerów, wydanych w latach 1947-2000) i „Zeszytów Historycznych” (171 numerów z lat 1962-2010).

Oprócz tego pojawią się także materiały z archiwum Instytutu Literackiego, a więc teksty, listy, zdjęcia, nagrania i informacje o twórcach skupionych wokół Jerzego Giedroycia.

Przypomnijmy, że w archiwach w Maisons-Laffitte, gdzie twórca „Kultury” żył i pracował po wojnie, znajduje się choćby 150 tys. listów, będących korespondencją z najwybitniejszymi polskimi intelektualistami.

– Dopiero startujemy. Potrzeba będzie wielu lat pracy, by to wszystko przenieść w przestrzeń wirtualną. Sukcesywnie będą się pojawiać kolejne dokumenty, ale także krytyczne opracowania materiałów archiwalnych – tłumaczy Stanisław Mancewicz.

Spora część dokumentów z archiwum Instytutu Literackiego będzie wkrótce dostępna w Repozytorium (do którego dostęp możliwy będzie po zarejestrowaniu się w systemie).

Założony przez Jerzego Giedroycia w 1946 roku Instytut Literacki był najważniejszym w powojennej historii ośrodkiem polskiej emigracji. Wokół niego zgromadziło się liczne grono pisarzy, artystów oraz intelektualistów. Wystarczy wspomnieć, że w oficynie Instytutu Literackiego i na łamach „Kultury” publikowali tak znani dziś twórcy, jak m.in.: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Marek Hłasko czy Andrzej Bobkowski.

Trzeba dodać, że w 2009 roku archiwa zgromadzone w Maisons-Laffitte zostały wpisane na listę Pamięci Świata UNESCO, prestiżowego katalogu gromadzącego najcenniejsze dla światowego dziedzictwa dokumenty.

Portal wystartuje w najbliższą sobotę o godz. 16.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski