Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłuszcze, które szkodzą

(DD)
Dieta zbyt obfita w tłuszcze zwierzęce sprzyja m.in. miażdżycy
Dieta zbyt obfita w tłuszcze zwierzęce sprzyja m.in. miażdżycy FOT. ARCHIWUM
Zdrowie na talerzu. Obok białek, węglowodanów, witamin i minerałów, tłuszcze to składnik naszej codziennej diety. Dietetycy przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem tłuszczów, podkreślając jednak, że pewna ich ilość jest niezbędna – organizm nie może się bez nich całkowicie obejść.

Dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych, są materiałem budulcowym wszystkich struktur błoniastych komórek, biorą udział w syntezie niektórych hormonów i wchodzą w skład płynów ustrojowych. Podobnie jak węglowodany są głównym źródłem energii, ponadto w tłuszczach rozpuszczają się witaminy A, D, E i K.

Tłuszcze spożywamy nie tylko w postaci masła, smalcu, olejów lub margaryn, w których są głównym, widocznym składnikiem, ale także w pokarmach, w których ich nie widać, m.in. w mięsie, mleku, jajach – znajdują się bowiem we wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego i w wielu produktach roślinnych.

Produkty zawierające tłuszcze mają trzy rodzaje kwasów tłuszczowych: nasycone kwasy tłuszczowe, jednonienasycone oraz wielonienasycone. W zależności od tego, ile tłuszczu i jakiego rodzaju zjadamy, jego wpływ na zdrowie może być korzystny lub szkodliwy.

Nasycone kwasy tłuszczowe występują głównie w tłuszczach zwierzęcych (smalec, słonina, łój, boczek, tłuste mięsa, wędliny, tłuste przetwory mleczne itd.) i poza dostarczaniem organizmowi energii nie wykazują innych zalet (wyjątek stanowi tłuszcz mleka, który jest dobrym źródłem witaminy A).

Tłuszcze nasycone podnoszą poziom cholesterolu LDL (tzw. złego) we krwi i nasilają jej krzepliwość, co stanowi, oprócz czynnika genetycznego, przyczynę zwiększonej zapadalności na miażdżycę i zawały serca, prowadzi do otyłości, zwiększa ryzyko niektórych chorób nowotworowych.

Jeszcze bardziej szkodliwe oddziaływanie na stężenie cholesterolu mają izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Występują w utwardzonych olejach roślinnych, czyli twardych margarynach, w tłuszczach piekarniczych i smażalniczych do celów przemysłowych. O dobrych tłuszczach – za tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski