Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie karnawał!!!

KOV
Sztandary z historycznymi postaciami Zakopanego pojawiły się już w 2002 r., podczas obchodów stulecia zakończenia sporu o Morskie Oko. Teraz ma ich być aż 36. Fot. Ewa Czerweniec
Sztandary z historycznymi postaciami Zakopanego pojawiły się już w 2002 r., podczas obchodów stulecia zakończenia sporu o Morskie Oko. Teraz ma ich być aż 36. Fot. Ewa Czerweniec
- To ma być karnawał! To ma być fantastyczne! - apeluje Andrzej Dziuk, dyrektor Teatru Witkacego i reżyser I Miejskiego Korowodu, który towarzyszy obchodom 75-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu. Wczoraj w sali obrad zakopiańskiego Urzędu Miasta odbyło się spotkanie organizacyjne.

Sztandary z historycznymi postaciami Zakopanego pojawiły się już w 2002 r., podczas obchodów stulecia zakończenia sporu o Morskie Oko. Teraz ma ich być aż 36. Fot. Ewa Czerweniec

Na 75-lecie praw miejskich Zakopanego: I Miejski Korowód

Korowód wyruszy w sobotę o godz. 16 spod Wielkiej Krokwi i przejdzie ul. Bronisława Czecha do ronda Jana Pawła II, a następnie skręci w aleję Przewodników Tatrzańskich i przez bramę wejdzie na stadion COS, gdzie o godz. 18 rozpocznie się koncert Zakopower. Na ul. Bronisława Czecha, przy stadionie powstanie estrada, na której prezentować się będą uczestnicy parady. Tam też stać będzie konferansjer - aktor Andrzej Grabowski z Teatru Słowackiego w Krakowie.
Korowód prowadzić będzie banderia złożona z 75 koni, po której nastąpi sekwencja góralska, reprezentująca to, co w Zakopanem najcenniejsze - tradycję. Oprócz reprezentacji Związku Podhalan pojawi się góralska muzyka, pasterze z trąbitami, owcami i owczarkami podhalańskimi oraz zespoły regionalne z Zakopanego. Za góralami na fasiągach pojadą władze miasta i powiatu, a następnie osoby związane z górami - członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnicy tatrzańscy, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz ratownicy TOPR, którzy przygotują pokaz z udziałem śmigłowca sokół. Następnie pójdzie grupa osób, które będą niosły trzydzieści sześć sztandarów autorstwa Karola Gąsienicy-Szostaka i Ewy Dyakowskiej-Berbeki z podobiznami osób zasłużonych dla Zakopanego, m.in. Władysława Zamoyskiego, Tytusa Chałubińskiego, Mariusza Zaruskiego, Witkacego i Jana Pawła II. Będzie także sztandar z podobizną Władysława Hasiora, do którego twórczości nawiązuje sam pomysł.
- Występuję w imieniu tych osób, które fizycznie nie mogą wziąć udziału w paradzie, ale gdyby mogły, to na pewno by w niej uczestniczyły. Trzeba im po prostu pomóc... - tłumaczył podczas spotkania Karol Gąsienica-Szostak i prosił o zgłaszanie się chętnych do niesienia sztandarów.
Po sztandarach mają iść przedstawiciele instytucji kulturalnych z Muzeum Tatrzańskim na czele, a następnie reprezentacje zakopiańskich szkół, prowadzeni przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, którzy specjalnie na ten cel przygotowują prezentację. Po edukacji przyjdzie kolej na sport, czyli Centralny Ośrodek Sportu i zakopiańskie kluby. Początkowo w sekcji sportu mieli iść także przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".
- "Sokół" powstał w 1894 r. i jest nastraszą organizacją w Zakopanem, dlatego uważam, że należałoby ją wyróżnić. Mamy fantastyczne mundury odtworzone specjalnie na tę okazję - podkreślał Jan Karpiel-Bułecka, wiceprezes zakopiańskiego TG "Sokół".
Ostatecznie uznano, że "Sokoły" będą szły wcześniej, przed sekcją kulturalną. Następne w kolejności będą służby miejskie, prowadzone przez straż pożarną, która przygotuje atrakcyjny pokaz, oraz organizacje i stowarzyszenia, m.in. Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej i kombatanci. Na koniec przewidziano sekcję usługową, złożoną z zakopiańskich rzemieślników, hotelarzy, przedstawicieli PKP i PKL. Korowód zamykać będzie zespół Teatru Witkacego z grupą taneczną.
- Chcielibyśmy, żeby za nami jechało Tesko, które po wszystkim posprząta. To takie lekko witkacowskie i myślę, że pasuje do tego korowodu - podkreśla Andrzej Dziuk, dyrektor Teatru Witkacego i reżyser wydarzenia.
Oczywiście, w korowodzie znajdzie się miejsce dla wszystkich mieszkańców miasta, których organizatorzy zapraszają do udziału w paradzie. Tym bardziej że pogoda ma być piękna. W piątek o godz. 11 na stadionie COS zaplanowano próbę generalną. Organizatorzy proszą, żeby każda z organizacji uczestniczących w paradzie przysłała swojego reprezentanta.
- Tematem korowodu ma być radość. Radość bycia, radość z tego miejsca, radość z tradycji. Nie będzie żadnej ideologii, żadnej polityki. Obudźmy to miasto, niech wszyscy nas usłyszą. Jesteśmy dumni z miejsca, które tworzymy. To ma być karnawał! To ma być fantastyczne! - apeluje Andrzej Dziuk.
Obchody 75-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu rozpoczną się już jutro o godz. 15 uroczystą sesją Rady Miasta w Miejskiej Galerii Sztuki. O godz. 16.30 w galerii zaplanowano wernisaż wystawy "Droga do miasta", a o godz. 18 w kinie Giewont - prezentację filmów "Biały ślad", "Biały niedźwiedź" i "Jak to się robi".
(KOV)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski