Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie wyjątkowy weekend seniorów z kultura. Muzeum Tatrzańskie przygotowało specjalną ofertę dla najstarszych

Aurelia Lupa
Eksponaty Muzeum Tarzańskiego
Eksponaty Muzeum Tarzańskiego Muzeum Tatrzańskie
W najbliższy weekend seniorzy pod Giewontem będą mogli zwiedzić wszystkie oddziały i filie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem za darmo. Wystarczy, że przy wejściu wypowiedzą hasło "Weekend seniora z kulturą”. To już 10. edycja akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało trzydniową akcję, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej 10. już edycji na Podhalu bierze udział Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Dzięki akcji seniorzy będą mieli okazję skorzystać m.in. darmowego zwiedzania stałych ekspozycji w filiach muzeum, z wykładów i spotkań.

W sobotę 30 września w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka w Zakopanem dla miłośników kart odbędzie się "Brydż z Kornelem Makuszyńskim" (od godz. 14 do 17). Następnie o godz. 17 rozpocznie się wykład „Zakopane połowy XX wieku w świetle korespondencji Janusza Domaniewskiego – przyrodnika, muzealnika, literata” – spotkanie z prof. D. Iwanem, dr hab. H. Kowalskim, dr M. Warchałowskim wokół nowego numeru „Memorabilia Zoologica”. Spotkanie poprowadzi Maciej Krupa.

W ten weekend dostępne będą także ekspozycje w filiach Muzeum Tatrzańskiego. To m.in. wystawa "Made in Zakopane" w gmachu głównym przy Krupówkach. Wystawa poświęcona jest zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbom oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od II połowy XIX w. aż do roku 1939. - Przyjeżdżający pod Tatry turyści zachwycali się nie tylko przyrodą, ale także przedmiotami codziennego użytku, które znajdowali w podhalańskich chałupach - zachęcają muzealnicy.

Z kolei w willi Koliba na zwiedzających czeka ekspozycja „Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy” prezentująca kolekcję dud i ich elementy składowe ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Najstarsze eksponaty pochodzą z I połowy XIX wieku, najmłodsze – z 2022 roku. Pojedyncze egzemplarze wykonane przez Tomasza Skupnia (1955–2005) wypożyczono od jego uczniów, regionalnych dudziarzy i pasjonatów tego instrumentu. To opowieści o muzykancie z zakopiańskich Kuźnic, samouku, nauczycielu gry na dudach, bezpośrednim kontynuatorze lokalnej tradycji muzycznej i wychowawcy kolejnego pokolenia dudziarzy na Podhalu. To on przystosował brzmienie instrumentu pasterskiego do występów scenicznych.

Dzięki determinacji Skupnia dudy podhalańskie przeżywają dzisiaj renesans, a w 2014 roku umiejętność wytwarzania i gry na tym instrumencie została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ciekawostką jest, że w dwudziestoleciu międzywojennym członkowie orkiestr pułków Strzelców Podhalańskich grali na dudach. Zmodyfikowane instrumenty były wzorowane na obiektach z Muzeum Tatrzańskiego, prezentowanych na wystawie.

W weekend na seniorów czeka także wystawa "UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem". Wystawa opowiada o zakopiańskiej plastyce i designie podlanych sosem kosmopolitycznego modernizmu i uwspółcześnionego folkloru. Istota wystawy stanowią prace z czasu PRL, ale także przedwojenne dzieła, jak i prace współczesnych artystek i artystów, które na nowo interpretują zakopiańskie mikrohistorie i jednocześnie nawiązują do współczesnej tkanki zmitologizowanego miasta.

To m.in. cykl projektów Pauliny Włostowskiej inspirowanych liternictwem i produktami lokalnej Cepelii, kompozycja ceramiczna Pawła Olszczyńskiego nawiązującą do dekoracji domów wczasowych i wielkoformatowe tkaniny autorstwa Małgorzaty Mirgi-Tas z wizerunkami zakopiańskich artystek. Ta ostatnia praca zainstalowana na Domu Handlowym Granit, pierwszym zakopiańskim wieżowcu, akcentuje - jak pisał Andrzej Jakimowicz - że Zakopane to nie tylko zakopiańszczyzna, a Witkiewiczów było dwóch, jednocześnie dodając, że zakopiańska sztuka to nie tylko artyści, ale też artystki. Ekspozycja do zobaczenia w willi Oksza i galerii Hasiora.

Dla muzealników seniorami są osoby, które ukończyły 60 rok życia. Wystawy będą mogli zwiedzać seniorzy nie tylko lokalni, ale także ci, którzy przyjdą na ten czas z różnych zakątków Polski.

Od czwartku kierowcy będą mogli jeździć fragmentem nowej zakopianki w Rdzawce

Budowa nowej zakopianki na odcinku Rdzawka - Nowy Targ. Od c...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To będzie wyjątkowy weekend seniorów z kultura. Muzeum Tatrzańskie przygotowało specjalną ofertę dla najstarszych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski