Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już dzisiaj

Redakcja
Liceum w Niepołomicach ma 60 lat. Przez wszystkie te lata, mimo iż zmieniała się nazwa, przychodzili i odchodzili nauczyciele, szkoła przenosiła się dwa razy, zmienił się patron, liceum wrosło w pejzaż miasta.

Jubileusz 60-lecia LO

Liceum w Niepołomicach ma 60 lat. Przez wszystkie te lata, mimo iż zmieniała się nazwa, przychodzili i odchodzili nauczyciele, szkoła przenosiła się dwa razy, zmienił się patron, liceum wrosło w pejzaż miasta.

   Po wojnie nauczyciele pod przywództwem Tadeusza Biernata i Jana Ziemby założyli w Niepołomicach Gimnazjum Ogólnokształcące. W lutym 1945 r. dyrektorem szkoły został dr Jan Dur. - Początki były trudne - wspomina Aleksandra Burda (wtedy Hanusz), uczennica pierwszego rocznika. - Ławki i stoliki były z nieheblowanych desek, ale wszyscy mieli chęć do nauki.
   - Wcześniej, w czasie okupacji chodziliśmy na tajne komplety. Kiedy tylko grupa profesorów ogłosiła, że organizuje gimnazjum - zgłosiliśmy się od razu. Było nas ośmioro - _przypominainnyuczeń pierwszego rocznika Jan Wcisło. - _Na początku sprzątaliśmy. Niemcy mieli w zamku koszary. W niektórych salach trzymali konie... W liceum poznałem moją żonę. Chodziliśmy do jednej klasy - _dodaje pan Jan. - _Chłopaki na przerwach grali w "zośkę", a ja pisałem do niej wiersze i liściki. _Pani Józefa Wcisło nie zaprzecza.
   Strzępki wspomnień i relacji tworzą obraz szkoły. Uczniowe nie zapomnieli o nauczycielach, jak: dyrektor Biernat, profesorowie - Ziemba, Rerutkiewicz, Ptak, Zaremba czy ks. Andrzej Fidelus.
   - _Teraz__rzadko można spotkać takich ludzi jak Biernat
- mówi Aleksandra Burda - wszechstronnie wykształcony, o szerokich horyzontach.Cierpliwy i życzliwy, choć wymagający. Byłdla nas prawdziwym autorytetem.
   Już w pierwszych latach działalności szkoła stała się ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego. Działały w niej: teatr, chór, zespół baletowy, koło recytatorskie.
   Ważnym wspomnieniem jest obraz strajku szkolnego zorganizowanego przez uczniów w maju 1946 r., jako wyraz solidarności ze studentami protestującymi przeciwko zakazowi obchodzenia święta Konstytucji 3 maja. Na kartce papieru wyrwanej z zeszytu napisano wtedy odezwę:
   "My uczniowie gimnazjum koedukacyjnego w Niepołomicach solidaryzujemy się ze strajkującymi szkołami w Lublinie, Łodzi, Krakowie i przystępujemy do strajku z powodu zakazu obchodu 3-cio majowego święta narodowego".
   Dziś niepołomickie liceum mieści się w nowoczesnym budynku. Jako zespół szkół przybrało imię Ojca Świętego Jana Pawła II.
   - Jak wiele pozostało tu z atmosfery tych pierwszych lat? - zastanawiają się pierwsi absolwenci. Będą mieli okazję się o tym przekonać podczas obchodów 60-lecia ich szkoły.
   - Mam nadzieję, że pojawią się wszyscy żyjący z naszego rocznika, że zjawi się cała stara gwardia - dodają. (MKL)
   Program dzisiejszych obchodów jubileuszu 60-lecia Liceum Ogólnokształcącego i 10-lecia Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Niepołomicach
   (z powodu śmierci Ojca Świętego i zbyt małej liczby zgłoszeń odwołano bal absolwentów, który miał odbyć się w niepołomickim zamku):
   \ godz. 9 - 10: uroczysta msza św. w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników
   \
godz. 10.30 - 12.30: uroczystość w budynku Zespołu Szkól (między innymi wspomnienia o patronie szkoły, prezentacja multimedialna "Nasza szkoła wczoraj - dziś - jutro" i program artystyczny w wykonaniu uczniów)
   \ od godz. 13: spotkanie gości honorowych jubileuszu w Zamku Królewskim oraz spotkania poszczególnych roczników w budynku szkoły
   \
około godz. 15: złożenie kwiatów na grobach pracowników szkoły na niepołomickim cmentarzu
   \* całodzienny zjazd koleżeński odbywał się będzie w budynku szkoły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski